Dodany: 16.04.2019 23:41|Autor: Losice

Czytatnik: Biblioteka skojarzeń

4 osoby polecają ten tekst.

Między Marcelem Proustem, a Virginią Woolf


Zastanawiałem się, jaka książka była dla mnie największym odkryciem w 2018 roku. Bezapelacyjnie na pierwszym miejscu jest Pamięć (Nádas Péter).
Ta napisana w 1986 roku powieść, której publikacja na Węgrzech była przez kilka lat wstrzymywana przez cenzurę, została wydana w Polsce w 2017 roku, we wspaniałym przekładzie Elżbiety Sobolewskiej. W biblionetce cieszy się znikomym zainteresowaniem (w chwili pisania tej czytatki ma tylko 12 ocen, ale bardzo wysoką średnią 5.04). Gdybym miał ją scharakteryzować jednym zdaniem i umieścić na mojej "literackiej mapie świata", napisałbym "między Marcelem Proustem a Virginią Woolf"..
Eva Hoffman, urodzona w Krakowie (córka ocalonych z Holokaustu Borysa i Marii Wydra), recenzentka "The New York Times", profesor i wykładowca kreatywnego pisania na Columbia University, swoją recenzję amerykańskiego wydania książki (również z roku 2017) zatytułowała "The Soul of Proust Under Socialism" (Dusza Prousta w socjalizmie) - oczywiście chodzi autorce o ustrój socjalistyczny (byłe państwa Europy Wschodniej będące w strefie wpływów Związku Radzieckiego). Nie muszę dodawać, że recenzja jest entuzjastyczna. Wskazuje na powiązania literackie z prozą Marcela Prousta i Roberta Musila. Angielski tytuł powieści to "A Book of Memories".
http://movies2.nytimes.com/books/97/07/27/reviews/​970727.27hoffmat.html
Jeszcze słynniejsza jest opinia Susan Sontag - "the greatest novel written in our time, and one of the great books of the century." (najlepsza powieść napisana w naszych czasach, jedna z największych książek XX wieku).
Książka ma alinearną konstrukcję czasową i opowiada równolegle trzy niezależne historie. Fascynujący obraz Budapesztu w czasie rewolucji 1956 roku, oglądany oczami uczniów szkoły średniej (liceum), przeplatany historią miłosnego trójkąta młodego pisarza węgierskiego odwiedzającego NRD, niemieckiej aktorki i jej kolegi z teatru (z dominującym motywem miłości homoseksualnej dwóch mężczyzn).
Zarówno konstrukcja powieści, jak i jej tematyka może spotkać się z niechęcią tych czytelników biblionetki, którzy nie akceptują tematyki związanej z LGBT, jak również nie są entuzjastami powieści, w których narracja wykorzystuje lub opiera się na "strumieniach świadomości", a pojedyncze zdania mogą obejmować całe strony.
Dla mnie jest to, jak już napisałem największe odkrycie 2018 roku.
Peter Nadas jest również moim faworytem do literackiej Nagrody Nobla w 2019 roku. Zamierzam obstawić u angielskich bookmacherów 10 GBP na jego zwycięstwo - ale uwaga, wiem, że w Polsce takie internetowe zakłady są nielegalne (obstawi, więc mój przyjaciel z Norwegii) - potem razem wypijemy butelkę węgierskiego tokaju.

PS. Eva Hoffman wydała w Polsce
Zagubione w przekładzie (Hoffman Eva)

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 1507
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 6
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 17.04.2019 08:20 napisał(a):
Odpowiedź na: Zastanawiałem się, jaka k... | Losice
Nooo... to już widzę, że to coś dla mnie! I tak właśnie wyglądają moje plany czytelnicze: spoglądanie z wyrzutem sumienia na półkę zapchaną po brzegi pożyczkami przywiezionymi ze spotkań i zlotów, i sięganie po coś zupełnie innego - bo się rzuciło okiem na czyjąś recenzję/czytatkę, bo w czytanej właśnie książce wspomniano o autorze, bo w prasie pochwalili... Już zlokalizowałam w bibliotece w stałym miejscu zamieszkania... chyba, że złamię postanowienie niekupowania niczego, zanim nie opróżnię pożyczkowej półki... i fundnę sobie ebooka...
Nb. "Zagubione w przekładzie" szczerze polecam, świetna rzecz, mam nawet własną, tylko gdzieś po ludziach krąży.
Użytkownik: Losice 18.04.2019 14:17 napisał(a):
Odpowiedź na: Nooo... to już widzę, że ... | dot59Opiekun BiblioNETki
Chyba dokonaliśmy transakcji wymiennej - jak "kupuję" - "Zagubione w przekładzie" to też na pewno coś dla mnie.
Użytkownik: sowa 19.04.2019 01:17 napisał(a):
Odpowiedź na: Zastanawiałem się, jaka k... | Losice
Ech, paskudni Wy... kolejne dwie książki do schowka, w którym od dawna już nie ma prawa zmieścić się nic więcej (ale jakimś cudem jednak się mieści).
Użytkownik: Raptusiewicz 19.04.2019 13:16 napisał(a):
Odpowiedź na: Zastanawiałem się, jaka k... | Losice
Wrzuciłam sobie do schowka :)
Użytkownik: Monika.W 20.06.2019 09:36 napisał(a):
Odpowiedź na: Zastanawiałem się, jaka k... | Losice
Zaczęłam czytać po Twojej czytatce.
I na razie - jestem lekko rozczarowana. Rozlazłe. Ładnie napisane. Ale rozlazłe. I ta rozlazłość zabija urok czytania.
I jak widzę, jaka to cegła, a jak mnie powoli idzie - zastanawiam się, czy brnąć.
Czy coś się zmieni? Mam za sobą 50 stron. I jeśli dalej ma być tylko tak samo - to chyba raczej nie...

Choć na obronę książki wskażę, że problemem może być też forma, fizyczna forma: za mała czcionka, za małe odstępy między wierszami. Moje oko nie lubi tak wydanych książek. Więc może jednak tylko to jest winą???
Użytkownik: Losice 23.06.2019 14:38 napisał(a):
Odpowiedź na: Zaczęłam czytać po Twojej... | Monika.W
Może nie wynika to z mojej czytatki, ale czytanie wcale nie szło mi szybko. Miałem podobne problemy jak z W stronę Swanna (Proust Marcel), ale i tam i tutaj powoli przyzwyczajałem się do stylu. Najbardziej pociągał mnie wątek "budapesztański" i właściwie on był początkowym "motorem" czytania. Dodatkowo język opowiadania poszczególnych wątków jest różny.
Ale czy styl się , znacząco zmieni w dalszej części - chyba nie. Musisz więc podjąć "męska" decyzję (ach ten feminizm - może powinienem napisać "wyważoną damską decyzję").
Ciekawe, że dałaś ocenę 6.0 dla W stronę Swanna (Proust Marcel), więc powinniśmy mieć podobną wrażliwość literacką.
Życzę decyzji, z której będziesz zadowolona - czytanie na siłę to też nie jest przyjemność ..
Pozdrawiam
Jacek
Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: