Orhan Pamuk i bezludna wyspa

Autor: Losice

Czytatnik: Biblioteka skojarzeń

Data dodania: 2019-04-14 21:45

Orhan Pamuk to mój ulubiony pisarz. Przeczytałem jego wszystkie książki (stan na dzień 14.04.2019.). Miałem wielkie szczęście, bo zacząłem przygodę z Pamukiem od przeczytania jego wspomnień Stambuł: Wspomnienia i miasto (Pamuk Orhan), a to jest klucz do wielu jego powieści i jedne z najciekawszych wspomnień, jakie czytałem. Pamuk zabiera nas na włóczęgę po Stambule, wędrówkę przez miasto, miejsca, zdarzenia …. przez czas, przez wrażenia, poznajemy jego rodzinę, przyjaciół, jego rozterki, pierwszą miłość, szkołę, uniwersytet, jesteśmy świadkami kolejnych zamachów wojskowych … . W miarę czytania nie tylko zanurzałem się w życie Orhana Pamuka, zakochiwałem się w jego słowach, sposobie narracji, w jego postrzeganiu rzeczywistości. Jego "realizm magiczny" tak różny od Gabriela Garcíi Márqueza jest mi znacznie bliższy niż autora Sto lat samotności (García Márquez Gabriel).

Lubię pewną zabawę z przeczytanymi książkami, ustawiam je w kolejności, w jakiej bym je zabierał na "bezludną wyspę". Wybieram jedną książkę, którą bym zabrał, gdyby można było zabrać tylko jedną książkę, potem druga, gdyby można zabrać dwie itd.

Poniżej lista wszystkich przeczytanych przeze mnie książek Orhana Pamuka w kolejności "bezludnej wyspy":

1. Muzeum niewinności (Pamuk Orhan)
2. Śnieg (Pamuk Orhan)
3. Stambuł: Wspomnienia i miasto (Pamuk Orhan)
4. Rudowłosa (Pamuk Orhan)
5. Dom ciszy (Pamuk Orhan)
6. Nowe życie (Pamuk Orhan)
7. Nazywam się Czerwień (Pamuk Orhan)
8. Dziwna myśl w mej głowie (Pamuk Orhan)
9. Inne kolory (Pamuk Orhan)
10. Pisarz naiwny i sentymentalny (Pamuk Orhan)
11. Czarna księga (Pamuk Orhan)
12. Cevdet Bej i synowie (Pamuk Orhan)
13. Biały zamek (Pamuk Orhan)

Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 2019-04-14 22:41 napisał(a):

Odpowiedź na: Orhan Pamuk to mój ulubio... | Losice Pokaż rodzica

"Muzeum niewinności" pierwsze? U mnie też! A "Stambuł" drugi, ale "Śniegu" jeszcze nie czytałam, więc kolejność może się zmienić.

Użytkownik: Losice 2019-04-15 15:52 napisał(a):

Odpowiedź na: "Muzeum niewinności" pier... | dot59Opiekun BiblioNETki Pokaż rodzica

Napisałaś bardzo ciekawą recenzję "Muzeum niewinności".
Mamy jeszcze jedno wspólne odczucie - ja też porównuję "Muzeum niewinności" do "W poszukiwaniu straconego czasu" Marcela Prousta. Jeśli dobrze pamiętam Pamuk często wspominał Prousta w "Stambule" - odnotował wydanie tureckiego tłumaczenia "W poszukiwaniu straconego czasu". Mam podejrzenie, że czytał je w oryginale, wszak skończył liceum francuskie w Stambule (słyszałem, że prezydent Erdogan chciał je zamknąć, albo nawet zamknął po stłumieniu zamachu na swoje życie - w ramach represji skierowanych przeciwko tureckim "łże elitom").
Nie wiem czy oglądałaś film pokazywany m.in. na kanale Discovery o zorganizowanym i sfinansowanym przez Pamuka (z pieniędzy za nagrodę Nobla) "Muzeum niewinności". Chodzi mi o prawdziwe muzeum, w którym są zgromadzone przedmioty opisane w powieści - łącznie z niedopałkami papierosów. Muzeum znajduje się w kamienicy (zakupionej przez Pamuka za 1.5 mln $) w pobliżu Placu Taksim.
Mam wrażenie, że sam Pamuk uważa "Muzeum niewinności" za powieść wyjątkową w swojej twórczości, ale podobnie jak "W poszukiwaniu straconego czasu" nie jest to powieść zyskująca powszechny aplauz czytelników. Jest w biblionetce klub tych co nie przebrnęli przez "W stronę Swanna", może nobilitacją będzie podobny klub dla tych co nie dotrwali do końca "Muzeum niewinności". To oczywiście żart i nie chcę w żaden sposób deprecjonować czytelników, którym proza Pamuka po prostu nie leży.
Ciekaw jestem Twoich kolejnych ocen, jeśli będziesz miała czas czytać Pamuka - bo widzę, że plan czytelniczy masz bardzo napięty.

Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 2019-04-15 20:36 napisał(a):

Odpowiedź na: Napisałaś bardzo ciekawą ... | Losice Pokaż rodzica

Widziałam film - trochę dziwny, a trochę urzekający, jak sama powieść.
Ach, moich planów czytelniczych to ja chyba nie zdążę do końca życia wykonać - własnych książek jeszcze nieprzeczytanych mam chyba kilkaset, ciągle odkrywam nowych autorów, którzy mnie do siebie przywabiają (tak jak kiedyś Pamuk "Stambułem") i dalej co jakiś czas o sobie przypominają... Jedni bardziej, drudzy mniej, ale Pamuk jest wśród tych pierwszych, więc na pewno o nim nie zapomnę :-).