Dodany: 09.04.2019 20:54|Autor:

Książka: Po piśmie
Dukaj Jacek
Notę wprowadził(a): agnesines

Intelektualna podróż wokół najbardziej fascynujących zagadnień współczesnej cywilizacji – aż do jej kresu i do kresu człowieka.

Przez ostatnich kilka tysięcy lat pismo, książki i biblioteki były nośnikami i skarbnicami wiedzy. Technologia pisma stworzyła cywilizację człowieka. Myślenie pismem oznacza myślenie symbolami, ideami i kategoriami. Daje bezpośredni dostęp do wnętrza innych: ich emocji, przeżyć i poczucia "ja". Wyniósłszy tę umiejętność na wyżyny sztuki, w istocie tworzy nasze życie duchowe.

W "Po piśmie" Dukaj pokazuje ludzkość u progu nowej ery. Kolejne technologie bezpośredniego transferu przeżyć – od fonografu do telewizji, internetu i virtual reality – wyprowadzają nas z domeny pisma. Stopniowo, niezauważalnie odzwyczajamy się od człowieka, jakiego znaliśmy z literatury – od podmiotowego "ja".

"Mechanizm »wyzwalania z pisma« napędzają miliardy codziennych wyborów producentów i konsumentów kultury. Nie napiszę listu – zadzwonię. Nie przeczytam powieści – obejrzę serial. Nie wyrażę politycznego sprzeciwu w postaci artykułu – nagram filmik i wrzucę go na jutjuba. Nie spędzam nocy na lekturze poezji – gram w gry. Nie czytam autobiografii – żyję celebów na Instagramie*. Nie czytam wywiadów – słucham, oglądam wywiady. Nie notuję – nagrywam. Nie opisuję – fotografuję".

Literatura, filozofia, popkultura, neuronauka i fizyka – zaglądamy za kulisy cywilizacji i odkrywamy, że to nie człowiek posługuje się stworzonymi przez siebie narzędziami, ale to one coraz częściej posługują się człowiekiem.

Nadchodzą czasy postpiśmienne, gdy miejsce człowieka-podmiotu i jego "ja" zajmują bezpośrednio przekazywane przeżycia.

"Czy mogę powiedzieć o sobie: »jestem oglądaniem serialu«, »jestem śledzeniem celebów na Instagramie«?"

Człowiek staje się maszyną do przeżywania.

* Takie sformułowanie również na stronie internetowej Jacka Dukaja (przyp. agnesines)

[Wydawnictwo Literackie, 2019]

Użytkownik: wwwojtusOpiekun BiblioNETki 17.07.2019 11:02 napisał(a):
Odpowiedź na: Intelektualna podróż wokó... | agnesines
Można przeczytać wywiad z Dukajem z "Tygodnika Powszechnego": https://www.tygodnikpowszechny.pl/ministerstwo-sensu-159201
Nie trzeba wykupywać prenumeraty - po zalogowaniu się jest dostępnych 6 tekstów.
Użytkownik: Artola 17.07.2019 11:36 napisał(a):
Odpowiedź na: Można przeczytać wywiad z... | wwwojtusOpiekun BiblioNETki
Czy to ja nie umiem linka otworzyć w nowej odsłonie Biblionetki, czy nie ma całości? Chętnie przeczytałabym wywiad. Ja miałam okazję przeczytać rozmowę z Dukajem w ostatnim chyba numerze "Książek" Gazety Wyborczej i zjawiska, które tam opisuje są mi bardzo znane :(
Użytkownik: margines 17.07.2019 11:39 napisał(a):
Odpowiedź na: Czy to ja nie umiem linka... | Artola
Nie tylko ty, bo to nie działa:/
Musisz kliknąć "odpowiedz" i wtedy pokaże ci się prawdziwy link, ale na czarno.
Użytkownik: Artola 17.07.2019 12:18 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie tylko ty, bo to nie d... | margines
Aha, dziękuję!
Użytkownik: Anna125 17.07.2019 18:06 napisał(a):
Odpowiedź na: Można przeczytać wywiad z... | wwwojtusOpiekun BiblioNETki
Wywiad świetny, dziękuję za link:)