Najciekawsze recenzje
Recenzje
Dostępność książki: X
Polecają X

„Wojna domowa” – powieść Marvela po raz pierwszy w Polsce

Autor: Małgorzata_Opiekun BiblioNETki

Data dodania: 2019-04-05 00:23

 

Właśnie nakładem Wydawnictwa Insignis do polskich księgarni trafiła oficjalna powieść z Uniwersum Marvela – „Wojna domowa”. To pierwszy z serii tytułów ze świata marvelowskich superbohaterów.

Kiedy w 1939 roku Martin Goodman powołał do życia Timely Comics – wydawnictwo, które później przerodziło się w Marvel Comics – zapewne nie przypuszczał, że komiksy mogą zająć tak znaczące miejsce w popkulturowym kanonie. Trudno również uwierzyć, że historia superbohaterów i superbohaterek, znanych nie tylko z komiksów, ale i z filmów oraz seriali, sięga lat czterdziestych XX wieku.

Niełatwo dziś znaleźć osobę, która nie kojarzy Spider-Mana czy Kapitana Ameryki przynajmniej ze słyszenia. Superbohaterzy ze stajni Marvela od dłuższego czasu rządzą w świecie filmowym. Jest to niepodważalny fakt. Wystarczy wspomnieć, że franczyza Marvel Cinematic Universe doczekała się już 21. filmów, które wspólnie zarobiły ponad 18 miliardów dolarów. Jeden z nich przekroczył dwa miliardy zysku na całym świecie („Avengers: Wojna bez granic”), a pięć innych - miliard. Już za chwilę ten magiczny pułap osiągnie także „Kapitan Marvel” z Brie Larson. A można śmiało zakładać, że ten sam los podzieli gorąco oczekiwany „Avengers: Koniec gry” (premiera 25 kwietnia), będący zwieńczeniem historii, która swój filmowy początek miała w 2008 roku za sprawą pierwszego „Iron Mana”.

Wydawnictwo Marvel znane z tego, że doskonale zarządza swoją marką, w 2012 roku wpadło na pomysł, by rozbudować swój asortyment również o powieści. Nowo powstałym dziale stanowisko redaktora naczelnego objął Stuart Moore – wielokrotnie nagradzany pisarz, dla którego świat książek i komiksów nie ma żadnych tajemnic. To właśnie wtedy, jako pierwsza ukazała się książkowa adaptacja cenionego komiksu Marka Millara i Steve’a McNivena pt.: „Wojna domowa”.

Jej stworzenie było nie lada wyzwaniem, ta powieść graficzna należy, bowiem, do tzw. „crossoverów"  – komiksów gromadzących bohaterów wielu serii. Spotykają się tutaj Avengersi (wraz z ich świeżo upieczonym członkiem – Spider-Manem), Fantastyczna Czwórka, X-Meni, Daredevil, Punisher, Luke Cage, She-Hulk, Ms Marvel, Czarna Pantera, Cloak i Dagger oraz wielu, wielu innych. Wydarzenia opisane w „Wojnie domowej” stały się podstawą scenariusza jednej z najpopularniejszych produkcji Marvela – „Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów”.

Tragiczne wydarzenia z udziałem superzłoczyńców oraz młodocianych superbohaterów skłaniają rząd Stanów Zjednoczonych do zmian w statusie zamaskowanych herosów. Senat obraduje nad ustawą wprowadzającą obowiązek ujawnienia tożsamości i rejestracji supermocy. Nowe prawo dzieli społeczność metaludzi i doprowadza do sporu między dwoma potężnymi Avengersami – Iron Manem i Kapitanem Ameryką. Nieuchronnie zbliża się wybuch wojny domowej.

Wątek fabularny oparty jest na konflikcie wolności obywatelskich z kontrolą władzy stosowaną, jako środek bezpieczeństwa. Gdzie powinna przebiegać granica między rządowym nadzorem a swobodą jednostki? Okazuje się, że na to pytanie będą musieli odpowiedzieć nie tylko wszyscy superbohaterowie, ale i każdy obywatel.

Kolejną powieścią wydaną przez Wydawnictwo Insignis w ramach marvelowskiego uniwersum będzie „X-Men: Mroczna Phoenix” (premiera zapowiadana jest na lipiec).

Podziel się:

komentarzy: 0

Dodaj komentarz