Dodany: 03.04.2019 10:16|Autor: kamila9314

Zamiana

Małżeństwo to związek, który podlega nieustannym zmianom, relacje są budowane i rekonstruowane. Fakt, że para się kocha, nie oznacza, że nie dotyczą ich konflikty, problemy, a co za tym idzie - kryzysy. Każda para radzi sobie z takimi sytuacjami na swój sposób.

"Zamiana" to niezwykle udany debiut brytyjskiej pisarki. Pomysł na fabułę związaną z zamianą domów, który stał się bazą dla thrillera, jest oryginalny i ciekawy. Narracja prowadzona jest naprzemiennie z perspektywy kluczowych postaci, ale również z różnych perspektyw czasowych, dzięki temu zostajemy zgrabnie wplątani w historię, a zapoznanie z nią oczami różnych osób pozwala na zobrazowanie głębi całej sytuacji z momentami skrajnych perspektyw, a także daje szansę wniknąć w ich uczucia. Autorka wprowadziła tutaj nutkę tajemnicy. Bo o ile dwójka narratorów jest nam znana, o tyle trzeci narrator to enigmatyczna postać, która wprowadza pewien dreszczyk emocji.

Niemniej jednak akcja książki nie jest zbyt dynamiczna, pewne sytuacje i aspekty są rozwlekane, inne zaś ucięte, brak klimatu niepokoju i grozy. Zapewne autorka starała się krok po kroku zbudować pełną napięcia atmosferę, co w efekcie sprawiło, że książka momentami mi się dłużyła. Nie warto jednak zniechęcać się do tej powieści, bo mniej więcej w połowie wreszcie coś zaczęło się dziać i właśnie od tego momentu książka mnie pochłonęła, wreszcie wciągnęła w swoją mroczną i niepokojącą atmosferę, w swoją tajemnicę pełną napięcia, w poczucie osaczenia, a zakończenie zaskoczyło. Jednak po zastanowieniu być może takie tempo akcji na początku miało swoje plusy, chwila oddechu pozwoliła na przemyślenie wszystkich uzyskanych informacji i snucie domysłów, które prowadzą do dalszej dezorientacji, a także daje szansę na własne wnioski i refleksje co byśmy zrobili na ich miejscu. Mimo momentami braku akcji, czy napięcia wstrzymującego oddech, nie oznacza to, że książka jest trudna, wprost przeciwnie - jest lekka, czyta się ją szybko, język jest zdecydowanie przystępny, a styl barwny.

Intryga być może była zbyt prosta, niemniej jednak "Zamiana" to świetny thriller psychologiczny. I muszę przyznać, że skupienie się na portretach psychologicznych, a nie na wartkiej akcji, wcale mi nie przeszkadzało. Książka bowiem ukazuje dualizm ludzkiej natury, możliwe staje się odczuwanie zupełnie sprzecznych uczuć w tym samym czasie, ukazuje jak zacierają się i przesuwają się normy moralne, jak ambiwalentne mogą być zachowania w stosunku do pewnych sytuacji. Możemy zobaczyć procesy obronne jakie stosują różne osoby, ale również to jak każdy z bohaterów radzi sobie z bólem, stratą czy uzależnieniem, a także jak podchodzi do kwestii zaufania i jak codziennie wstają rano by podejmować walkę na nowo.

Uwielbiam tego typu książki, gdzie "przekrój" postaci jest szeroki, nawet mój stosunek do samych bohaterów zmieniał się diametralnie od niechęci do współczucia i zrozumienia. Trzeba przyznać autorce, że świetnie wykreowała bohaterów, każdy z nich ma coś do zaoferowania, każdy z nich ma inne spojrzenie na świat i inne dylematy, ale przede wszystkim jest autentyczny. Rebecca Fleet nie oszczędza ich pod żadnym względem. Każdy z nich musi radzić sobie z swoimi demonami i staje przed ciężkimi decyzjami. Z książki bezsprzecznie bije cała gama emocji: od szczęścia, ekscytacji, spełnienia, do smutku, odrazy, żalu i rozpaczy.

Autorka w inteligentny sposób prowadzi nas po cienkiej linii moralnych dylematów, gdzie po jednej stronie jest sprawiedliwość i konieczność wzięcia odpowiedzialności za swoje czyny, zaś z drugiej życie z poczuciem winy oraz chęć zapomnienia, poukładania sobie życia i zaznania szczęścia. "Zamiana" uświadamia, że nasze czyny i decyzje niosą z sobą nieodwracalne i poważne konsekwencje, pomimo tego, a może właśnie dlatego, jak bardzo chcemy o tym zapomnieć.

Książkę ciężko jest jasno ocenić i zdefiniować. Być może nie jest to książka najwyższych lotów, nie krzykniemy "wow", ale ma w sobie duży, mam wrażenie czasem, nie wykorzystany potencjał, dlatego też z pewnością sięgnę po kolejne pozycje tej autorki, która ma smykałkę do pisania. Serdecznie polecam tę książkę fanom thrillerów, myślę, że się nie zawiedziecie.

Recenzja nie podlegała korekcie redaktorów BiblioNETki.