Dodany: 2019-04-01 12:17|Autor: kamila9314

Jak cię widzą...


Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że pomiędzy strojem a osobowością, istnieje bardzo wiele zależności i powiązań. Tak jak każdy z nas ma inne linie papilarne, tak ma również inny styl ubioru.

Styl ubierania się, czyli sposób w jaki komponujemy poszczególne elementy garderoby, mówi o nas wiele. To co wybierzemy, może świadczyć o naszej: indywidualności, usposobieniu, guście, ale i emocjach. Elementy stroju są jak słowa lub sygnały w niewerbalnym języku. Moda jest niezwykłym paradoksem, z jednej strony pozwala kreować swój indywidualny, niepowtarzalny styl, dzięki niemu manifestujemy kim jesteśmy, jaki mamy charakter, z drugiej zaś daje wyraz i pozwala zademonstrować przynależność do danej grupy.

Dzięki książce "Pod podszewką" Sylwii Stano i Zofii Karaszewskiej od wydawnictwa Marginesy możemy przyjrzeć się, jak swoją tożsamość, swoje "ja" wyraża dziewiętnastu popularnych autorów. Co zatem kreacja mówi o pisarzu? Strój jest dla nich jak wizytówka. Dla jednych przejaw duszy, dla innych chwilowa zachcianka, jeszcze inni nakładają go jak zbroję. Jedno jest pewne - dla nich strój nie jest kwestią przypadku, dany styl, dany ubiór najczęściej współgra z tym, co mają w środku. Pisarze ci zgodnie z profilowaniem kryminalnym, mają wyrobiony swój modus operadni – unikalny i charakterystyczny podpis.

Trochę obawiałam się tej pozycji, jednak nie było czego. Jest to moja pierwsza książka dotycząca mody, w dodatku, dla której stała się ona punktem wyjścia zarówno do rozmowy o publicznym wizerunku, przemyśleń, jak i poglądów autorów. Sylwia Stano i Zofia Karaszewska dały wybranym pisarzom szansę stworzenia projektu i urzeczywistnienia ulubionych elementów ubioru, spójnych z nimi samymi. Pisarze uczestniczyli w tym procesie od a do z, od projektowania do sesji fotograficznej. I muszę przyznać, że proces ten jest niezwykle inspirujący. Cieszę się, że mogłam zobaczyć go "od podszewki", bo bardzo mnie zafascynował. Efekt: zachwycająca kolekcja literacka z opowieściami, ciekawostkami, strojami, których projektowanie i szycie nadzorowała Justyna Ołtarzewska oraz pięknymi fotografiami Michała Jaworskiego.

Pisarze nie stworzyli kostiumów czy przebrań, ale stroje ich określające, z małym elementem autokreacji, którego autorki nie były w stanie się pozbyć. A ubrania to tylko początek historii. Dotąd autorów takich jak Katarzyna Bonda, Olga Tokarczuk czy Jakub Małecki, mogliśmy poznać poprzez książki i bohaterów, których stworzyli. Dzięki "Pod podszewką" możliwe staje się wniknięcie w ich świat od zupełnie innej strony. Książkę czyta się naprawdę przyjemnie i szybko. Co najważniejsze nie nudzi i ma w sobie ogromny dynamizm. Oprócz ciekawych fotografii, strojów i historii bohaterów, znajdziemy tutaj odniesienia do historii, kultury, sztuki, obyczajów i rewolucyjnych przemian życia społecznego.

Niewiele jest okazji, by wejść w świat ulubionych pisarzy "od kuchni" a nawet szafy. "Pod podszewką" stwarza niesamowitą, wręcz niepowtarzalną szansę, głębszego poznania tego, czym kierują się autorzy popularnych książek przy tworzeniu. Z takiej okazji aż żal nie skorzystać. Sama się o tym przekonałam i z całą pewnością mogę polecić tę książkę.


Recenzja nie podlegała korekcie redaktorów BiblioNETki.

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 869
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 7
Użytkownik: Stephanie 2019-04-05 23:24 napisał(a):
Odpowiedź na: Wiele osób nie zdaje sobi... | kamila9314
Od kiedy wystarczy ocenić zaledwie jedną książkę, aby stać się użytkownikiem biblioNETki? I to od razu użytkownikiem opiniotwórczym?
Użytkownik: kamila9314 2019-05-22 12:05 napisał(a):
Odpowiedź na: Od kiedy wystarczy ocenić... | Stephanie
Wybacz ale nie zauważyłam w regulaminie żadnego punktu dotyczącego tego ile książek należy ocenić, bu wyrazić opinię na temat przeczytanej książki.
Użytkownik: verdiana 2019-05-22 12:15 napisał(a):
Odpowiedź na: Wiele osób nie zdaje sobi... | kamila9314
Ale przecież autorką jest Dot: Autor: dot59. Nie można narzekać, że przeczytała za mało książek. :)

W dodatku musiałam sprawdzić, czy to czytatnik, czy recenzje, bo jeśli recenzje, to błędy chyba powinny być poprawione?
Użytkownik: koczowniczka 2019-05-22 13:13 napisał(a):
Odpowiedź na: Ale przecież autorką jest... | verdiana
Autorką recenzji jest Kamila. :)
Użytkownik: verdiana 2019-05-22 14:23 napisał(a):
Odpowiedź na: Autorką recenzji jest Kam... | koczowniczka
Dodany: 2019-04-01 12:17|Autor: dot59
Użytkownik: koczowniczka 2019-05-22 18:03 napisał(a):
Odpowiedź na: Dodany: 2019-04-01 12:17|... | verdiana
Dziwna sprawa, bo u góry jako autorka recenzji podana jest Dot, a na dole – kamila9314. Przed chwilą dodałam czytatkę. Biblionetka pokazuje, że autorką czytatki jest... Dot.
Użytkownik: misiak297 2019-05-22 18:07 napisał(a):
Odpowiedź na: Dziwna sprawa, bo u góry ... | koczowniczka
To kwiatki nowego systemu. Dot napisała tu każdą czytatkę i każdą recenzję:D:D:D
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: