Dodany: 31.03.2019 20:18|Autor:

Książka: Fluff
Osińska Natalia
Notę wprowadził(a): OlimpiaOpiekun BiblioNETki

Kolejna mądra i wzruszająca książka Natalii Osińskiej. Autorka głośnego "Fanfika" i "Slasha" oddaje głos tym, którzy na co dzień milczą. Tę historię powinien poznać każdy: i nastolatki, i rodzice, dla których świat ich dzieciaków pozostaje często wielką łamigłówką.

Matylda nie lubi ryzyka. Woli pozostać wiecznym przeciętniakiem niż narazić się na utratę popularności w szkole. Za to Wika chętnie wyróżnia się w tłumie. Kolorowe peruki, gruba warstwa makijażu i ekscentryczne stroje to jej sposób na ucieczkę od świata. W dodatku ma bujną przeszłość, lecz tylko wirtualną. Znajomość w Wiką, tajemniczą dziewczyną z Internetu, zmusi Matyldę do zadania sobie najtrudniejszych pytań: kim jestem, czego chcę, jak sobie z tym WSZYSTKIM dać radę? W realu dziewczyny będą musiały odnaleźć się w labiryncie dotąd nieznanych im emocji. Czeka je prawdziwy test na dorosłość. Kto zda go lepiej: dwie nastolatki czy ich pełnoletni bliscy?

"Fluff" kontynuuje temat LGBT wśród młodzieży podjętej w "Fanfiku" i "Slashu". W najnowszej powieści pojawiają się Tosiek i Leon, bohaterowie znani z poprzednich tomów. Jednak tym razem na plan pierwszy wysuwa się relacja pary dziewcząt – Matyldy i Wiki. "Fluff" można z powodzeniem czytać jako oddzielną, niezależną całość.

Jak podkreśla sama autorka, pisze głównie o młodzieży i dylematach, które są charakterystyczne dla tego etapu życia. Jednym z nich jest zastanawianie się nad swoją orientacją i tożsamością. Natalia Osińska zwraca uwagę, że jest to jeden z ważnych, a mocno zaniedbanych przez mainstreamową literaturę elementów dorastania.

[Agora, 2019]