Dodany: 30.03.2019 19:39|Autor: Martak180

Kolekcja literacka


"Pod podszewką: Prawdziwy wizerunek pisarza" to książka, w której autorki stworzyły kolekcję, której podstawą jest literatura. Kolekcja o literackim DNA dała pisarzom okazję do sprawdzenia się w modzie. Każdy z nich wybierał, jaką część garderoby zaprojektuje i z jakiego materiału. Pomysły pisarzy zamieniała w rzeczywistość projektantka Justyna Ołtarzewska. Autorki towarzyszyły w całym projekcie twórczym i rozmawiały z gośćmi o poszukiwaniu siebie, wizerunku publicznym, o poglądach na życie. Analizują wybór pisarza, wypytują go o historię i kulturowe znaczenia, jakie niesie ze sobą jego wybór, odwołują się do historii ubioru. Pisarze rozprawiają o strojach swoich literackich bohaterów, przytaczane są fragmenty wybranych książek. Zwieńczeniem są fotografie Michała Jaworskiego.

Powstały fantastyczne i unikatowe kreacje: sukienka, spódnica, skarpetki, kaszkiet, garnitur, koszula nocna, bielizna, kombinezon, koszula itd. Detale książkowe są widoczne w każdym stroju. W projekcie literackim udział wzięli m.in: Olga Tokarczuk, Katarzyna Bonda, Sylwia Chutnik, Mariusz Czubaj, Jakub Małecki, Michał Rusinek, Marta Guzowska, Wojciech Chmielarz, Grzegorz Kasdepke. Łączy ich bycie niemodnym, choć wizualna sfera istnienia jest dla nich niezwykle ważna i umieją się w niej sprzedać. Bawią się modą, poszukują, eksperymentują, szukają własnego stylu, ale się nie przebierają. Są sobą.

Strój mówi dużo o osobie, choć z drugiej strony może być on mylący, gdyż strojem można grać i oszukiwać. Strój może uwieść, może rozproszyć. Jest tarczą, orężem, zbroją, dodającym pewności siebie. Pojawia się tu wątek czerwonej sukienki, szpilek i ciucholandów. Z faktem niefarbowania włosów wiąże się tematyka starości, godzenia się ze zmianą wyglądu. Ta publikacja to skarbnica ciekawostek i sekretów. Można się dużo dowiedzieć… od podszewki. Czyja szafa mieści pięćset sukienek o tym samym kroju, a czyja dwieście T-shirtów? Kto trzyma ubrania w szafie po babci? Kto na pierwszy wykład przychodzi w dresie? Dla kogo inspiracją był nosorożec, a dla kogo obraz Józefa Czapskiego "Błękitne morze"? Na czyje życie miał wpływ pobyt w Japonii?

"Pod podszewką: Prawdziwy wizerunek pisarza" to książka, która okazała się niezwykłą i niespotykaną podróżą do świata literatury i mody oraz do poznania osobowości pisarzy od strony szafy oraz możliwością zajrzenia do ich garderoby.


Recenzja nie podlegała korekcie redaktorów BiblioNETki.

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 435
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: