Dodany: 22.03.2019 15:20|Autor: Małgorzata_

Odznaka Honoris Gratia dla Romy Ligockiej

W piątek 22 marca pisarka i malarka Roma Ligocka otrzymała z rąk prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego odznakę Honoris Gratia przyznawaną w dowód uznania za szczególne zasługi dla Krakowa i jego mieszkańców.

Roma Ligocka – pisarka i malarka o międzynarodowej renomie, kostiumolożka i scenografka, mająca w swojej karierze doświadczenia współpracy z licznymi europejskimi teatrami i operami, nieoceniony świadek historii naszego miasta XX i XXI w.

Od czasu wydania „Dziewczynki w czerwonym płaszczyku”, jednego z najbardziej poruszających literackich świadectw dzieci Holokaustu, książki Romy Ligockiej cieszą się niesłabnącą popularnością wśród czytelników. Liczne przekłady na języki obce potwierdzają, że autorka jest jedną z najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawalnych polskich pisarek na świecie.

W swoich powieściach, opowiadaniach i felietonach Roma Ligocka tworzy obyczajowo-kulturalny portret Krakowa, jego mieszkańców i miejsc, opisując zmiany, jakim podlegało ono na przestrzeni wielu dziesięcioleci. Jej wspomnienia ocalają pamięć o Krakowie przedwojennym, żydowskiej kulturze i żydowskich obywatelach współtworzących jego oblicze, utrwalając dla przyszłych pokoleń zarówno obraz lat sprzed wybuchu wojny, tragedię ludności okupowanego miasta, jak i realia powojennego Krakowa.

Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Użytkownik: joanna.syrenka 30.03.2019 16:29 napisał(a):
Odpowiedź na: W piątek 22 marc... | Małgorzata_
A dosłownie parę dni temu pomyślałam, że muszę sobie zrobić maraton z Ligocką - czytana kiedyś tam "Dziewczynka..." bardzo mi się podobała, liczę, że z kolejnymi tomami będzie podobnie.