Dodany: 19.03.2019 20:49|Autor: lykos4

Książki i okolice> Książki w ogóle

Żołnierze wyklęci.


Dzień dobry, interesują mnie wszelkie publikacje podchodzące do tematu rzekomego heroizmu i zbrodni dokonywanych przez żołnierzy wyklętych. Zależy mi na konstruktywnie i bardzo dobrze wydanych książkach na temat "Burego", "Kurasia" czy "Łupaszki". Może być praca zbiorcza. Wiem, że na stronach "Przeglądu" i "Faktów i mitów" są niektóre reklamowane czy "Trybuny" lub "Nie". Proszę jednak o osobną listę i jakieś podpowiedzi.
Wyświetleń: 1583
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 8
Użytkownik: wwwojtusOpiekun BiblioNETki 20.03.2019 08:51 napisał(a):
Odpowiedź na: Dzień dobry, interesują m... | lykos4
Niestety nie wiem jak z jakością tych prac poniżej. O tym pierwszym czytałem trochę dobrego.
Bedzies wisioł za cosik: Godki podhalańskie (Kuraś Bartłomiej, Smoleński Paweł (pseud. Jerz Tomasz))
Ogień - król Podhala (Szczerkowski Jan)
Między pamięcią a historią: Konflikt pamięci zbiorowych Polaków i Białorusinów na przykładzie postaci Romualda Rajsa „Burego” (Moroz Anna)

Na Wikipedii jest trochę bibliografii w artykułach dla poszczególnych osób. Może tam też coś znajdziesz ciekawego.
Użytkownik: Sten 20.03.2019 12:43 napisał(a):
Odpowiedź na: Dzień dobry, interesują m... | lykos4
Proponuję "Towarzyszom walki MO – W XV rocznicę Milicji Obywatelskiej" z roku 1959 pod redakcją ppłk MSW Henryka Gutowskiego. Jest poświęcona pamięci poległych funkcjonariuszy MO, UB i ORMO w walkach podczas utrwalania władzy ludowej. Pojawia się tam m.in. „Inka”, co miała dobijać z pistoletu. Można by się jeszcze rozejrzeć za podobnymi publikacjami z czasów komunizmu.
Użytkownik: Sten 24.03.2019 22:18 napisał(a):
Odpowiedź na: Proponuję "Towarzyszom wa... | Sten
Powracając do tematu: wiemy kim była „Inka”, że ją zamordowano pod absurdalnymi i wymyślonymi zarzutami. Niewiarygodne, ale dziś powtarzają te kłamstwa, pomawiając równocześnie Żołnierzy Wyklętych,. To tyle jeśli chodzi o wiarygodność ataków na antykomunistyczne podziemie. Nie trzeba doprawdy się na to nabierać i powtarzać.
Użytkownik: Tiffany_Maxwell 08.06.2019 23:58 napisał(a):
Odpowiedź na: Powracając do tematu: wie... | Sten
Autor pytania opisał konkretnie o co mu chodzi i nie jest zainteresowany Twoją opinią. Żyjemy w demokracji (jeszcze) i wolno mu mieć taki pogląd, a nie podzielać Twój.
Jak nie masz odpowiedzi na zadane pytanie, to po co zabierać głos w tym wątku.
Masz prawo założyć wątek np. pod tytułem "Jak niewiarygodnie i niecnie oskarża się żołnierzy Wyklętych o zbrodnie".
Twój pogląd i Twoja sprawa - tak jak moją jest to, że żołnierze Wyklęci to w większość przedwojenni polscy faszyści i członkowie NSZ, którzy byli w konflikcie z AK i wielokrotnie mordowali Żydów i polskich obywateli innej narodowości np. Białorusinów. I tyle w temacie ...
Użytkownik: Tiste Andii 17.07.2022 16:43 napisał(a):
Odpowiedź na: Autor pytania opisał konk... | Tiffany_Maxwell
Fakty są takie, że na 25 najbardziej znanych dowódców organizacji bądź oddziałów podziemia antykomunistycznego: tylko czterech wywodziło się NSZ a tylko jeden; przed zakończeniem wojny; działał przeciwko AK (propagandowo).
Wszyscy inni to byli członkowie AK.
Co więcej, żaden z badaczy dziejów tego zagadnienia nie wyklucza z szeregów tzw. wyklętych samej AK jak i np.: Delegatury Sił Zbrojnych na Kraj.
Innymi słowy, "wyklętymi" byli ci co działali po 1945 r. z rozkazu gen. Andersa, "wyklętym" był płk. Jan Rzepecki, rtm. Witold Pilecki czy August Emil Fieldorf, zastępca Komendanta Głównego AK.
Nie za bardzo wiem jak można obronić hipotezę, że taki Fieldorf był: "w konflikcie z AK". Pewnie należał do tej mniejszości...
Otóż, ja przeczytałem kilka opracowań dotyczących "wyklętych" i w żadnym nie spotkałem się z analizą statystyczną badającą przeszłość członków tych formacji w czasach II RP. Z chęcią zatem poznałbym opracowanie na podstawie którego można sformułować opinię, że większość z nich przed wojną było faszystami.
To tak konkretniej: Tiffany_Maxwell: to wiedza z opracowań naukowych czy tylko opinia wynikająca z faktu politycznych sympatii?
Sprawdzam...

Co do pytania zadanego przez twórcę tematu...
paradoksalnie poleciłbym teksty publicystyczne i książki ludzi związanych z IPN-em, takich jak: Maciej Korkuć czy Dawid Golka - choć "stojąc za wyklętymi" nie boją się stwierdzić, że wielu zbrodni dopuścili się członkowie podziemia antykomunistycznego.
Można też przejrzeć artykuły Leszka Konarskiego w "Przeglądzie" - mocno atakujące niektórych "wyklętych".

Atoli szukanie sensownych opracowań po reklamach w: "Nie" czy "FiM" wskazuje, że autor tematu nie szuka wiedzy tylko "haków" do ****burzy na jakimś forum.
Użytkownik: janmamut 20.03.2019 23:44 napisał(a):
Odpowiedź na: Dzień dobry, interesują m... | lykos4
Nie wiem, czy właściwe zrozumiałem pytanie, więc w razie potrzeby mnie popraw. Po przełożeniu na zwykły język brzmiałoby to mniej więcej:

Poszukuję publikacji kwestionujących heroizm żołnierzy wyklętych, a w zamian obciążających ich zbrodniami. Interesują mnie materiały pisane prze pogrobowców komunizmu, reklamowanych w "Przeglądzie", "Faktach i Mitach", "Nie" i "Trybunie" (dawniej "Trybuna Ludu", obecnie też ma inną nazwę niż "Trybuna").
Użytkownik: Phi 10.06.2019 05:44 napisał(a):
Odpowiedź na: Dzień dobry, interesują m... | lykos4
W dzisiejszych czasach, gdzie jest "jedyna i słuszna" wizja, to będzie ciężko. Mnie przychodzi do głowy tylko Skazy na pancerzach: Czarne karty epopei Żołnierzy Wyklętych (Zychowicz Piotr)
Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: