Dodany: 2019-03-12 01:05|Autor: dot59

Książka: Sprawa zakochanej ciotki
Gardner Erle Stanley
Autor: misiak297

1 osoba poleca ten tekst.

Ciotka Lorraine i Sinobrody


W „Sprawie zakochanej ciotki” do biura Perry’ego Masona przychodzą młodzi narzeczeni – Linda Calhun i George Latty. Jak się okazuje, chodzi o ciotkę Lindy. Jak stwierdzają Lorraine Elmore jest wdową i do tego „w niemądrym wieku”[1]. Uściślijmy fakty: ciotka Lorraine ma czterdzieści siedem lat i ośmieliła się zakochać. Cóż za przesada! Teraz wybranek ciotki zapewne położy łapę na jej pieniądzach (jak utrzymuje George: „pewien awanturnik ma zamiar obedrzeć ją z całego majątku”[2]), a dla Lindy nic nie zostanie!

Mason na początku ruga tę parę. Wszak miłość nie zna wieku, a rzekoma troska o ciotkę idzie tu w parze niewątpliwie z troską o pieniądze (zwłaszcza ze strony George’a, który – sam nieodpowiedzialny – jest właściwie utrzymankiem Lindy). Nie traktuje tej sprawy z należytą powagą. A jednak wkrótce okazuje się, że niepokój jest uzasadniony. Wygląda na to, że Montrose Dewitt ma nieczyste zamiary, a Lorraine może grozić niebezpieczeństwo.

Rozpoczyna się brawurowy pościg za Dewittem i ciotką Lorraine. Sytuacja jednak przybiera niespodziewany obrót. Dochodzi do brutalnego napadu, ale to rzekomy Sinobrody zostaje zamordowany. Jednak wersja ciotki Lorraine nie pokrywa się z faktami – okazuje się, że denat zmarł z przyczyn naturalnych, a na jego ciele nie ma śladów po rzekomych brutalnych razach. Jak komentuje to Paul Drake: „Facet zwyczajnie umarł. Prawdopodobnie na atak serca. Nie było żadnego morderstwa. Bardzo uprzejmie z jego strony”[3]. Niestety, dalsze śledztwo wskazuje co innego – i to Lorraine Emore, niedoszła ofiara Sinobrodego, zasiada na ławie oskarżonych.

„Sprawa zakochanej ciotki” to jeden z najlepszych kryminałów Erle’a Stanleya Gardnera. Historia jest ciekawa, pełno tu niespodziewanych zwrotów akcji, intryga została utkana z drobnych szczegółów, a potyczka sądowa Perry’ego Masona i Baldwina L. Marshalla, prokuratora okręgu Imperial, to prawdziwe mistrzostwo! Oczywiście, nie muszę dodawać, kto wygrał w tym sądowym pojedynku.

Pozycja absolutnie obowiązkowa – dla miłośników Gardnera, i dla fanów dobrego, klasycznego kryminału!

[1] Erle Stanley Gardner, „Sprawa zakochanej ciotki”, tłum. Beata Hrycak, Wydawnictwo Dolnośląskie 2001, s. 9.
[2] Tamże, s. 10.
[3] Tamże, s. 101.

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 240
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: