Zmarł pisarz Bernard Dadie

Autor: OlimpiaOpiekun BiblioNETki

Data dodania: 2019-03-10 11:22

1 osoba poleca ten tekst.

W wieku 103 lat zmarł jeden z najwybitniejszych pisarzy Wybrzeża  Kości Słoniowej, weteran walk o niezawisłość   państwową i minister  kultury w latach 1977-1986, Dadié Bernard Binlin.

Dadié, uznawany za "pioniera i tytana literatury afrykańskiej" tworzył w języku francuskim.

Tworzył poezję, prozę, dramat, a nawet kroniki. Najbardziej znanym jego dziełem   są Legendy afrykańskie (Dadié Bernard Binlin)

Poemat Bernarda Dadié "Obetrzyj łzy, Afryko" ("Dry Your Tears, Africa") wykorzystano w skomponowanej przez Johna Williamsa ścieżce dźwiękowej do filmu Stevena Spielberga z 1997 r. "Amistad".

komentarzy: 14

Użytkownik: Klosterkeller 2019-03-10 18:10 napisał(a):

Odpowiedź na: W wieku 103 lat zmarł j... | OlimpiaOpiekun BiblioNETki Pokaż rodzica

To może dziwne, ale ludzie czasem umierają. Tak samo dobrzy, jak i źli. Znakomici pisarze i pijacy/nieroby. Niesprawiedliwy jest ten świat.

Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 2019-03-11 07:47 napisał(a):

Odpowiedź na: To może dziwne, ale ludzi... | Klosterkeller Pokaż rodzica

Albo właśnie sprawiedliwy przez to, że mors omnia adequat.

Użytkownik: Klosterkeller 2019-03-12 19:17 napisał(a):

Odpowiedź na: Albo właśnie sprawiedliwy... | LouriOpiekun BiblioNETki Pokaż rodzica

Sprawiedliwe jest to, że źli i dobrzy traktowani są tak samo? To po co być dobrą?

Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 2019-03-13 06:51 napisał(a):

Odpowiedź na: Sprawiedliwe jest to, że ... | Klosterkeller Pokaż rodzica

A czy dobrym należy być tylko w nadziei na długie życie?

Użytkownik: ktrya 2019-03-13 07:46 napisał(a):

Odpowiedź na: Sprawiedliwe jest to, że ... | Klosterkeller Pokaż rodzica

A po co być złą?

Użytkownik: ktrya 2019-03-13 07:48 napisał(a):

Odpowiedź na: To może dziwne, ale ludzi... | Klosterkeller Pokaż rodzica

Niesprawiedliwy? Pisarz miał 103 lata!

Użytkownik: carmaniola 2019-03-13 08:47 napisał(a):

A ja z innej beczki... Twórczość tego pisarza była tłumaczona w Polsce, ale dawno, dawno temu i obecnie te książki są niedostępne. A ja bym chętnie coś przeczytała. Posłuchałam muzycznej wersji poematu "Obetrzyj łzy, Afryko" ale nie udało mi się odnaleźć tekstu, który byłabym w stanie zrozumieć... Jest tego w sieci sporo, owszem, ale tylko w jakimś bantu albo innym języku afrykańskim. Komuś może udało się dotrzeć do tekstu w języku polskim, albo chociaż angielskim?

Użytkownik: Klosterkeller 2019-03-14 16:34 napisał(a):

Odpowiedź na: A po co być złą? | ktrya Pokaż rodzica

Bo bycie złą bardziej się opłaca.

Użytkownik: Klosterkeller 2019-03-14 16:40 napisał(a):

Odpowiedź na: Bo bycie złą bardziej się... | Klosterkeller Pokaż rodzica

"Warto być uczciwym, choć nie zawsze się to opłaca. Opłaca się być nieuczciwym, ale nie warto" - Bartoszewski.

Ładnie brzmi, ale niby dlaczego warto, jeśli się nie opłaca?

Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 2019-03-15 07:21 napisał(a):

Odpowiedź na: Bo bycie złą bardziej się... | Klosterkeller Pokaż rodzica

To ja ponowię pytanie: A czy dobrym należy być tylko w nadziei na długie życie?

Chyba że, zgodnie z polityką "opłacalności", ten pisarz (będąc chyba w domyśle "dobrym") niesprawiedliwie żył tak długo?

Coś mi się zdaje, że powinniśmy wyjść od definicji słowa "sprawiedliwe" - bo dla jednych jest to właściwa odpłata za właściwe postępowanie, a dla innych to usankcjonowanie niewłaściwego działania w imię arbitralnie narzucanych idei. Definicji oczywiście pewnie może być więcej...

Użytkownik: Szeba 2019-03-15 08:52 napisał(a):

Odpowiedź na: "Warto być uczciwym, choć... | Klosterkeller Pokaż rodzica

Bo są różne wartości. Takie "niewartości", że się opłaca, czyli bardziej korzyści, nie wartości, i takie wartości, które są wartościami same w sobie i dla idei się coś robi, bo coś jest po prostu _dobre_/dobrem. To nie oczywiste?

Użytkownik: ktrya 2019-03-15 17:22 napisał(a):

Odpowiedź na: Bo bycie złą bardziej się... | Klosterkeller Pokaż rodzica

Serio? Mam zupełnie inne doświadczenia. Wierzę, że w naturze nic nie ginie, i ile razy okażę dobroć innym, tyle razy otrzymam ją od nich czy innych z nawiązką. I to się sprawdza. Zawsze. Skoro coś z tego mam, to chyba bycie dobrym najbardziej się opłaca ;).

Użytkownik: ktrya 2019-03-15 17:28 napisał(a):

Odpowiedź na: A ja z innej beczki... Tw... | carmaniola Pokaż rodzica

Ja czytałam jego opowiadanie w zbiorze Na południe od Sahary: Opowiadania afrykańskie (antologia; Aboderin S. F., Abrahams Peter Henry, Agbadja Adolph i inni), który udało mi się dostać w krakowskiej wojewódzkiej bibliotece. Tam są też te dwie antologie poezji, jedynie "Legend afrykańskich" nie ma, ale pewnie w innych bibliotekach się znajdą.

Użytkownik: carmaniola 2019-03-17 08:23 napisał(a):

Odpowiedź na: Ja czytałam jego opowiada... | ktrya Pokaż rodzica

Dziękuję. W moich bibliotekach (w elektronicznym spisie) brak jakiejkolwiek pozycji :(