Dodany: 08.03.2019 19:27|Autor:

Książka: Asymetria
Halliday Lisa
Notę wprowadził(a): agnesines

Jedna z 10 najważniejszych książek 2018 roku według "Time", "New York Times" i vulture.com. Przyjęty z wielkimi owacjami amerykańskiej krytyki debiut młodej prozaiczki. Książka w stylu Philipa Rotha, jednak "bardziej Rothowska niż sam Roth".

Dwie współczesne historie, które odbijają się echem i przecinają w zaskakującej asymetrii… Najpierw Mary-Alice – dwudziestoparoletnia asystentka w dużym nowojorskim wydawnictwie, inteligentna i utalentowana – w Central Parku poznaje wielkiego pisarza. Dzieli ich duża, prawie pięćdziesięcioletnia różnica wieku, łączy literatura i namiętność. On daje jej ciasteczka, podsuwa intrygujące lektury, spłaca studencki kredyt. Ona – ekscytujący seks, przywiązanie, dyskrecję. Mentor i uczennica.

Historia Amara jest inna, jednak tylko pozornie niezależna. To Amerykanin irackiego pochodzenia. Ma brooklyński akcent, dyplom ekonomisty i dwa paszporty, którym zawdzięcza zatrzymanie przez służby imigracyjne na londyńskim lotnisku Heathrow w drodze do Kurdystanu, gdzie ma odwiedzić brata. Zupełnie nieoczekiwanie staje się zakładnikiem konfliktu rozgrywającego się na Bliskim Wschodzie.

"Asymetria" to nadzwyczaj wciągający, błyskotliwy i aktualny debiut, który porusza istotne problemy i stawia szereg pytań na temat współczesnego świata. Czy różniąc się wiekiem, talentem, zarobkami i pochodzeniem, możemy się zrozumieć? Jaka relacja łączy życie i sztukę? Gdzie sięgają granice naszej wyobraźni i empatii?

"»Asymetria« to książka elegancka, zabawna, pomysłowa, wnikliwa i szalenie satysfakcjonująca. Kocham tę powieść, podziwiam ją i jej zazdroszczę. Jest cudowna".
Zadie Smith

"Mamy fajną książkę. Talent na miarę Eleanor Catton".
Maciej Świerkocki

"Elektryzująca powieść".
"The Guardian"

"Olśniewający talent narracyjny".
"The Los Angeles Review of Books"

Błyskotliwa i wielowymiarowa refleksja nad dynamiką władzy w miłości i na wojnie.
"The Wall Street Journal"

"»Asymetria« to debiut, a łatwo odnieść wrażenie, że jest dziełem osoby, która ma za sobą wiele lat pisania i wiele książek na swoim koncie. Halliday napisała jednocześnie transgresyjną powieść z kluczem, powieść idei i politycznie zaangażowane dzieło metafikcyjne".
"The New York Times Book Review"

[Wydawnictwo Literackie, 2019]

Użytkownik: Agis 04.08.2019 18:57 napisał(a):
Odpowiedź na: Jedna z 10 najważniejszyc... | agnesines
Niestety, kolejna intensywnie reklamowana książka i kolejny zawód. Miałam wrażenie, jakby autorka zaczęła pisać dwie niezależne powieści, ale nie miała pomysłu na ich poprowadzenie, aby więc wydać książkę, wymyśliła tytuł, który uzasadniałby ich koegzystowanie w jednym tomie... Nie trafia to do mnie jako całość zupełnie.