Dodany: 2019-03-06 17:17|Autor: dot59

Autor: Małgorzata_Opiekun BiblioNETki

1 osoba poleca ten tekst.

„Sto lat samotności” Gabriela Garcii Marqueza trafi na Netflix


Netflix kupił prawa do ekranizacji „Stu lat samotności", najsłynniejszej powieści kolumbijskiego noblisty Gabriela Garcii Marqueza. Zgodę na powstanie serialu na podstawie słynnej książki wyrazili synowie pisarza.

Będzie to pierwsza adaptacja powieści w historii. Powieść Gabriela Garcii Marqueza ukazała się w 1967 r. i przyniosła kolumbijskiemu prozaikowi światową sławę. Utrzymana w konwencji realizmu magicznego opowieść o sześciu pokoleniach rodu Buendia, żyjących w baśniowym miasteczku Macondo, w świecie, w którym sprawy ziemskie i metafizyczne nieustannie się przeplatają. Od czasu premiery, powieść Marqueza rozeszła się w nakładzie ponad 50 mln egzemplarzy na całym świecie. Została przetłumaczona na 46 języków; w Polsce ukazała się w 1974 r.

Producentami wykonawczymi filmu będą synowie zmarłego pisarza, Rodrigo Garcia i Gonzalo. Przyznali, że ich ojciec otrzymał mnóstwo propozycji sprzedaży praw do jego najsłynniejszej powieści na potrzeby filmowe, jednak odmawiał. Marquez obawiał się, że niezwykłej opowieści nie da się wyrazić na przestrzeni jednego, czy nawet dwóch filmów. Upierał się także, że ekranizacja musiałaby być w języku hiszpańskim, więc wiele ofert było dla niego „nierokujących”.

„Podjęcie tej decyzji to ważna sprawa dla mnie, mojego brata i naszej matki. To rozpoczęcie nowego rozdziału, ale także zakończenie poprzedniego" - powiedział Rodrigo Garcia, cytowany przez "New York Times".

Netfliksowi udało się przekonać spadkobierców Marqueza, by zgodzili się sprzedać prawa autorskie do ekranizacji słynnej powieści. Jak podkreślił Francisco Ramos, szef hiszpańskojęzycznej sekcji Netfliksa, do sukcesu w negocjacjach przyczyniły się światowa sława serialu "Narcos" i filmu "Roma" Alfonso Cuarona, który niedawno zdobył Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny. "Udowodniliśmy, że potrafimy tworzyć hiszpańskojęzyczne treści, atrakcyjne dla widzów na całym świecie" – stwierdził Ramos.

Nieznane są jeszcze szczegóły dotyczące obsady. Wiadomo, że "Sto lat samotności" kręcone będzie w Kolumbii, a twórcy zapowiedzieli, że chcą pracować z największymi talentami aktorskimi Ameryki Południowej.

 

 

Źródło inf.: New York Times

Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 1
Użytkownik: Monika.W 2019-03-09 06:57 napisał(a):
Odpowiedź na: Netflix kupił prawa do... | Małgorzata_Opiekun BiblioNETki
Ciekawe. Metafizyka w Netflixie? Kojarzy mi się na poziomie kolejnej opowieści o superbohaterach. Ale może mój sceptycyzm jest na wyrost?
Na pewno obejrzę.
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: