Dodany: 03.03.2019 14:16|Autor:

nota wydawcy


"Pogłębione spojrzenie na twórczość dwóch skandalistek żyjących w wiktoriańskiej Anglii, których historia rezonuje do dziś."
"Vogue"


Nagrodzone prestiżową National Book Critics Circle Award "Buntowniczki" przedstawiają porywającą historię dwóch niezwykłych kobiet, Mary Shelley, autorki kultowego "Frankensteina", oraz jej matki, Mary Wollstonecraft – angielskiej prekursorki feminizmu.

Obydwie zyskały sławę jako pisarki, pokochały błyskotliwych acz trudnych do zniesienia mężczyzn i wychowywały samotnie nieślubne dzieci. Obie żyły na wygnaniu, musiały walczyć o swoją pozycję na świecie, a przy tym przełamywały po kolei wszystkie możliwe konwencje – Wollstonecraft ganiała piratów po Skandynawii i pożeglowała do Paryża, by wziąć udział w Wielkiej Rewolucji, natomiast Shelley uciekła z domu łodzią rybacką z żonatym mężczyzną oraz stawiała czoła neapolitańskim bandytom.

A co być może najważniejsze – obydwie głosiły, że prawa i przywileje kobiet powinny być ważne dla wszystkich.

Na kartach tej niesamowitej i odkrywczej biografii spotykają się dwie wizjonerki, którym nie dane było się poznać, ale mimo to pozostawiły po sobie wspólne, ogromne dziedzictwo. Jako pisarki, myślicielki i kobiety.


"Książkę czyta się błyskawicznie, niczym najlepszą powieść zaludnioną fascynującymi postaciami. Trudno się jej oprzeć!"
"The Seattle Times"

[Wydawnictwo Poznańskie, 2019]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 289
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 1
Użytkownik: Agis 05.11.2019 14:44 napisał(a):
Odpowiedź na: "Pogłębione spojrzenie na... | Rosco
Świetna, poruszająca i dająca do myślenia lektura! Przyjemność płynąca z jej czytania, trochę przypominała mi chwile spędzone nad "Na plebanii w Haworth. Uwielbiam, gdy komuś udaje się ożywienie żyjących dwieście lat temu osób tak, by wydały się bliskimi, pokrewnymi duszami. To książka o życiu odważnych i inspirujących kobiet, zupełnie odrzuconych przez sobie współczesnych, które nadrzędnym celem istnienia uczyniły walkę o idee, rozwój twórczy i intelektualny. Karmiąca lektura do powolnego smakowania. Książce przydałaby się tylko solidniejsza redakcja, co rusz natykałam się na drobne błędy językowe (np. "Mary zajęła się tu za porządkowanie notatek (...)", s. 522).
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: