Dodany: 28.02.2019 13:24|Autor:

Mieszkańcy spowitego smogiem krakowskiego osiedla odkrywają, że nieświadomie stali się bohaterami filmu. Ktoś ze scen z ich życia i wycinków snów zmontował mroczne, przerażające, psychodeliczne dzieło. Czy zdołają odkryć tożsamość prześladującego ich reżysera, zanim będzie za późno?

"Oczy pełne szumu" to nowe, radykalnie zmienione wydanie książki "Prawy, lewy, złamany", którą przed ponad dekadą zadebiutował na rynku Dawid Kain. Autor gruntownie przeredagował tekst, dodając wiele nowych scen, a także dopisując zaskakujący epilog.

“(…) Dawid Kain sprowadzając (…) jednostkowe apokalipsy, wpisuje doświadczenia wszystkich bohaterów w jedną wielką opowieść o demaskacji świata, w którym żyjemy. Świata całkowicie pozbawionego głębi, dokładnie takiego samego jaki wykreowany został w Fobii, innej powieści autora. Świata-więzienia, rozrysowanego jak u Philipa K. Dicka, będącego kolejną wersją kreacji złego stwórcy i gdzie, tak zupełnie po gnostycku, możemy poznać prawdę o nim i wyzwolić z niego tylko poprzez objawienie. Kain zrywa kamuflaż z rzeczywistości, objawia w końcu Prawdę swoim bohaterom i czytelnikom, ale daleki jest od kreowania szczęśliwych zakończeń. Objawienie okaże się prawdziwie mroczne – przecież, według znanej maksymy, oczy są zwierciadłem naszej duszy. Co zatem mówią o człowieku oczy pełne telewizyjnego, białego szumu”?
Marcin Knyszyński

[Wydawnictwo IX, 2018]