Dodany: 27.02.2019 00:23|Autor: Małgorzata_

„Imię róży” - powstała serialowa adaptacja słynnej powieści!

imie-rozy

Trzy lata po śmierci Umberto Eco obędzie się światowa premiera serialu „Imię róży”.

„Imię róży” to debiutancka powieść Umberto Eco, wybitnego włoskiego pisarza i filologa. Książka już 1986 roku doczekała się filmowej adaptacji, w której główne role zagrali wówczas Sean Connery, Feodor Chaliapin Jr. i Christian Slater. Teraz włoska telewizja RAI i niemiecka Tele München przygotowała serialową wersję tej historii. Prawa do emisji serialu wykupiły już telewizje BBC, Sky oraz polska stacja ITI. Obsada serialu jest międzynarodowa, a językiem głównym serialu jest angielski. Produkcja składa się z ośmiu odcinków. Ich reżyserem jest Giacomo Gattiato.

Akcja „Imienia róży” przeniesie nas do Włoch w 1327 roku. Uczony franciszkanin, Wilhelm z Baskerville (w tej roli John Turturro), przybywa ze swoim uczniem i sekretarzem, Adsem z Melku (Damian Hardung) do opactwa benedyktynów położonego na północy kraju. Bracia są pogrążeni w ponurym nastroju z powodu zagadkowej śmierci jednego z mnichów. Ponieważ za kilka dni w klasztorze mają gościć dostojnicy kościelni, z wielkim inkwizytorem Bernardem Gui (Rupert Everett) na czele, opat (Michael Emerson) zwraca się do Wilhelma z prośbą o wyjaśnienie okoliczności śmierci mnicha. Tymczasem dochodzi do kolejnych morderstw. Franciszkanin szybko orientuje się, że kluczem do rozwiązania zagadki jest klasztorna biblioteka i kryjący się w niej imponujący księgozbiór, w którym nie brakuje również dzieł uznawanych za niebezpieczne.

„Nie dajcie się zwieść tym XIV-wiecznym obyczajom i scenerii” – mówi aktor John Turturro - „Sercem tej opowieści jest starcie między fanatykami i wolnomyślicielami, między wiedzą a ignorancją, między tyranią a demokracją. To nie przypadek, że jeden z wersów mówi: «Ślepi przywódcy prowadzą ślepych ludzi do otchłani»”.

W obsadzie serialu znaleźli się również: Richard Sammel (Malachiasz z Hildesheimu), James Cosmo (Jorge z Burgos), Fabrizio Bentivoglio (Remigiusz z Varagine), Greta Scarano (Anna) i Stefano Fresi (Salwator). Na ekranie zobaczymy również polskiego aktora Piotra Adamczyka w roli Severinusa.

Serial „Imię róży” zadebiutuje 4 marca we włoskiej telewizji RAI. Wiadomo już także, że w USA serial będzie emitowany od 1 maja na kanale SundanceTV. Niestety, wciąż nie ma informacji na temat daty polskiej premiery.

Zobaczcie anglojęzyczny zwiastun serialu „Imię róży”:

Oraz włoskojęzyczny zwiastun serialu, w którym znajdziecie wiele innych ujęć:

Foto: IMBd

Użytkownik: sowa 27.02.2019 23:37 napisał(a):
Odpowiedź na: Trzy lata po śmi... | Małgorzata_
Film Annauda z Connerym mi się podobał (w przeciwieństwie do książki, przy której strasznie się nudziłam), więc ciekawa jestem, jak się udała nowa adaptacja. Ale jeśli serial do nas trafi, pewnie pokaże go jeden z tych kanałów, których nie mam, hehe.
Użytkownik: Anitra 28.02.2019 14:32 napisał(a):
Odpowiedź na: Film Annauda z Connerym m... | sowa
A mnie się film nie podobał. A książka przeciwnie - byłam pozytywnie zaskoczona (bo najpierw widziałam ten słaby film). :)