Dodany: 26.02.2019 07:59|Autor: DariuszCichockiOpiekun BiblioNETki

Czytatnik: Refleksje przypadkowe

"Piękne" lata 80-te

80-te: Jak naprawdę żyliśmy w ostatniej dekadzie PRL (Solska Joanna)
Czytając to krótkie, reporterskie studium o tym, co sam przeżywałem, uświadomiłem sobie dotkliwie dwie rzeczy: po pierwsze, jak się żyło w stworzonych przez naszych rodziców i nas samych "szklanych bańkach" ówczesnej rzeczywistości, a po drugie, jakże mało miałem wiedzy o mechanizmach ówczesnego systemu. Ta świadomość jest nadal dla mnie niewygodna. Ze szczegółów z tamtego życia pozostały jedynie ogólne wrażenia i pojedyncze, chociaż dość liczne wyrwane wspomnienia.
Warto przeczytać krótkie podsumowanie Solskiej, ażeby nie tylko przypomnieć sobie, jak żyliśmy, ale również po to, żeby uświadomić sobie mechanizmy społecznego postrzegania rzeczywistości, które i dzisiaj nie straciły na aktualności.
Osobom młodszym Solska ułatwia poznawanie tych mechanizmów w sposób prosty i... bolesny.

Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 26.02.2019 11:23 napisał(a):
Odpowiedź na: 80-te: Jak naprawdę żyliś... | DariuszCichockiOpiekun BiblioNETki
Może być warte przeczytania, też trochę idealizuję w swych wspomnieniach te lata. Podobnie jak kolejną dziesiątkę, nt. której wydano niedawno reportaż: Niepowtarzalny urok likwidacji: Reportaże z Polski lat 90. (Lipiński Piotr, Matys Michał)