Dodany: 25.02.2019 07:21|Autor: Renax

O Syberii historia jednego zesłańca

Ostatnio tak dobrze napisaną książkę o Syberii i zesłańcach czytałam Newerly'ego i była to powieść "Leśne morze". W ostatnich latach napisano w Polsce wiele powieści o zesłaniach, bardzo wzruszających, ale ich wadą jest często słaby styl. Prawdę mówiąc i tu myślałam, że będzie podobnie. Tymczasem zdziwiłam się na plus, bo książka jest napisana znakomicie.

Bohaterem jest niemiecki żołnierz, zesłaniec do kopalni ołowiu aż pod Cieśniną Berlinga. Wojna już się zakończyła, ale nie dla nich. Tam panuje bezczas i nieskończoność.

Bardzo mi się spodobało w książce to, że nie było w niej kompletnie polityki. W zasadzie w książce nie pada słowo Hitler czy Stalin. Są tylko ludzie, albo dobrzy, albo źli. Okazuje się, że dobrych było więcej.

Podróż Klemensa Forella trwała trzy lata. Zbieg nauczył się sztuki życia na Syberii i poznał tamtejszych mieszkańców, na przykład Jakutów oraz byłych zesłańców (akcja toczy się w czasach stalinowskich). Powieść nie jest więc nudną wyliczanką, ale zawiera elementy powieści przygodowej, łotrzykowskiej itd. Nie nudziła mnie kompletnie. Postacie epizodyczne w książce, to naprawdę ciekawa galeria osobników: dobrych i złych. Innym bohaterem tej książki jest syberyjska zima, którą musi pokonać bohater, żeby powrócić do swojego kraju i żony.

Recenzja nie podlegała korekcie redaktorów BiblioNETki.