Dodany: 14.02.2019 14:41|Autor: OlimpiaOpiekun BiblioNETki

Książki na Walentynki cz. 3

Dzisiaj przedstawiamy Wam trzecią i jednocześnie ostatnią część listy książek na Walentynki.

Lista powstała dzięki Niedźwiedziowi z tobołem i Joyeuse.

1. Miłość bywa różna. Może być tylko przelotnym zauroczeniem, które na chwilę odbierze rozum i doprowadzi do wielu zabawnych nieporozumień, co dobrze pokazuje Klin (Chmielewska Joanna (właśc. Kühn Irena))

2. Bywa, że musi stawić czoła przeciwnościom, uprzedzeniom i niechęci rodziny - taką próbę przeszli Eleonora i Park (Rowell Rainbow) oraz ich pierwsza nastoletnia miłość.

3. Czasem jest tak wielka, że można ją wyczuć nawet zza grobu, o czym przekonała się Dziewczyna z pomarańczami (Gaarder Jostein)

4. A kiedy swoją oddaną miłością obdarzy cię pies, przeszkodą nie będą kilometry ani nawet kolejne wcielenia, tak jak to pokazuje Misja na czterech łapach: Powieść dla ludzi (Cameron W. Bruce)

5. W wyjątkowo krytycznych momentach przydaje się siła, jaką daje miłość rodzinna oraz Falbanki (Siesicka Krystyna) opowiadane przez babcię.

6. Silną więź można nawiązać także z kimś, kogo nigdy się osobiście nie poznało, np. z ulubioną pisarką, do której można skierować wyznanie: „Twoje listy chowam pod materacem”: Korespondencja 1971−2002 (Lindgren Astrid, Schwardt Sara)

7. Za to ta najpiękniejsza - niepowstrzymana, wieczna i idealna, bo niespełniona, może być tylko Miłość w czasach zarazy (García Márquez Gabriel)

8. Pax (Pennypacker Sara (właśc. Young Sarah)) - taką wielką więź i przyjaźń między chłopcem i jego lisem, która "przenosi góry" można określić mianem miłości.

9. Ślad na piasku (Ferraris Zoë) - są tam pięknie opisane początki uczucia między mężczyzną i kobietą, które w warunkach kultury islamskiej nie są rzeczą łatwą.

10. Informacjonistka (Stevens Taylor) - oprócz intrygującej głównej bohaterki i ciekawej akcji, jest też miłość tragiczna. Może to mnie tak przyciągnęło do tej książki? :)

11. Taki piękny dzień (Mazzucco Melania) - tutaj też miłość przewija się między tymi osobami, których życie splątało się tego dnia w Rzymie. A przewodnią nicią jest szalona, obsesyjna, tragiczna miłość.

12. Mój pionowy świat czyli 14 x 8000 metrów (Kukuczka Jerzy) - a tutaj jest tak wielka miłość do gór, że aż zabrała życie autorowi.

13. Pokolenie Kolosów: 15 historii na 15-lecie (Tomza Piotr) - historie ludzi i ich tak wielkich pasji, że inaczej nie można określić tego co robią jak - kochają to ponad życie.

14. Dzień dobry, północy (Brooks-Dalton Lily) - SF, ale sf to tylko sztafaż, bo to jest bardzo piękna książka o samotności i o tym co jest ważne w życiu.

15. Sherlockista: Fascynująca historia poszukiwań dziennika Arthura Conan Doyle'a (Moore Graham) - kryminał, bardzo interesujący, zwłaszcza dla wielbicieli Arthura Conan Doyle'a. Bardzo ciekawy.

Użytkownik: sowa 16.02.2019 01:19 napisał(a):
Odpowiedź na: Dzisiaj przedstawiamy Wa... | OlimpiaOpiekun BiblioNETki
W charakterze PS – dwie (zupełnie różne) reprezentantki powieści rosyjskiej; sądząc po liczbie ocen, mało znane, a szkoda, bo zdecydowanie warte przeczytania:
Wędrówki dyletantów: Z zapisków porucznika rezerwy Amirana Amiłachwariego (Okudżawa Bułat)
...I przyszedł olbrzym... (Worobiow Konstanty)
I z całkiem innej parafii: Historia miłości (Krauss Nicole)
Użytkownik: OlimpiaOpiekun BiblioNETki 16.02.2019 09:10 napisał(a):
Odpowiedź na: W charakterze PS – dwie (... | sowa
Podejrzewam, że te dwie pierwsze są trudne do zdobycia w bibliotekach.
Użytkownik: sowa 16.02.2019 23:07 napisał(a):
Odpowiedź na: Podejrzewam, że te dwie p... | OlimpiaOpiekun BiblioNETki
„Wędrówki...” gdzieniegdzie powinny być, bo to Okudżawa (np. w naszej MBP jest w czterech filiach); gorzej z Worobiowem, ale mógł się uchować w małych miastach, no i pewnie w tych bibliotekach, które mają egzemplarz obowiązkowy. Tak że gdyby ktoś bardzo chciał, myślę, że ma szansę znaleźć obie.