Dodany: 13.02.2019 18:42|Autor: Małgorzata_

Książka na receptę

W wybranych przychodniach zdrowia ruszyła akcja społeczna, organizowana przez Fundację Powszechnego Czytania pod nazwą „Książka na receptę. Recepta na sukces”. Podczas wizyt kontrolnych w poradniach dzieci zdrowych lekarze neonatolodzy, pediatrzy oraz pielęgniarki i położne będą zalecać rodzicom czytanie dziecku od pierwszych dni życia, wręczając przy tym  „receptę” oraz tłumacząc, że czytanie ma wpływ na zrównoważony rozwój dziecka i jego szanse na sukcesy w przyszłości.

Pomysł wzorowany jest na mechanizmach sprawdzonych w innych krajach. 20 lat temu pediatrzy z Boston Medical Center zaczęli dosłownie przepisywać czytanie na receptach. Po kilku latach wyniki rozwojowe dzieci pod taką opieką zauważalnie wzrosły – ponad średnią. Udowodniono tym samym, że polecanie codziennego czytania dzieciom przynosi skutek. Dla rodziców lekarz neonatolog, pediatra, pielęgniarka czy położna to ogromne autorytety. Ich zalecenie jest skuteczniejsze niż inne formy przekonywania.

„Książka na receptę. Recepta na sukces” w pierwszym roku działania (2019) obejmie 120 przychodni, czyli przekaz o potrzebie czytania od pierwszych dni życia dotrze do 60000 rodzin. Mamy też nadzieję, że ci rodzice, którzy już czytają swoim dzieciom przyłączą się do propagowania tej idei w środowiskach lokalnych.

Każde dziecko powinno mieć szansę na rozwój i sukcesy w przyszłości. Poprzez głośne czytanie nie tylko poszerza się zakres słownictwa, ale też ma to pozytywny wpływ na rozwój emocjonalny i społeczny.

Projekt jest przygotowany w oparciu o szerokie porozumienie środowisk promujących czytanie i autorytety merytoryczne. Partnerem projektu jest Medycyna Praktyczna, wydawnictwo znane i cenione w środowisku lekarskim za pełen profesjonalizm. W styczniowym numerze czasopisma Medycyna Praktyczna – Pediatria 1/2019 ukazał się artykuł dr Agnieszki Lelek, dr Katarzyny Migdał i dr Jacka Mrukowicza podsumowujący stan badań nad wpływem czytania dzieciom na ich rozwój na świecie. Honorowy patronat nad akcją objęło Ministerstwo Zdrowia. Akcję wspierają Polskie Towarzystwo Neonatologiczne, Polskie Towarzystwo Pediatryczne, Instytut Książki i Biblioteka Narodowa. Wspierają nas także organizacje zagraniczne, które z sukcesami przeprowadziły podobne akcje w swoich krajach: Reach Out and Read z USA, Booktrust z UK oraz Stiftung Lesen z Niemiec.

Przywykliśmy uznawać temat promocji czytelnictwa za obszar zainteresowania ludzi wyłącznie z kręgu wydawniczo-kulturowego. A przecież, sprawa upowszechnienia czytania jest kluczową kwestią dla rozwoju naszego kraju, jego gospodarki, myśli naukowej, czy innowacyjności. Projekt „Książka na receptę. Recepta na sukces”, to pierwszy krok w stronę zaangażowania w promocję czytania  zupełnie innej grupy profesjonalistów niż dotychczasowe.

Więcej o akcji na stronie www.ksiazkanarecepte.pl.

Źródło inf.: www.ksiazkinarecepte.pl

Użytkownik: sowa 14.02.2019 00:11 napisał(a):
Odpowiedź na: W wybranych przyc... | Małgorzata_
Podoba mi się ten pomysł!
A we wrocławskiej Miejskiej Bibliotece Publicznej są „wyprawki czytelnicze” dla niemowląt – też piękna akcja: https://www.biblioteka.wroc.pl/home/2013-10-17-10-18-39/na-dobry-poczatek