Dodany: 13.02.2019 15:31|Autor: antypater

Opowieść o tytanicznych zmaganiach cesarza Herakliusza.

W swojej książce zatytułowanej ''Konstantynopol 626'' (link: Konstantynopol 626 (Czarnecki Łukasz)), jaka to ukazała się w serii ''Historyczne Bitwy'', autor, pan Łukasz Czarnecki przedstawił nam tytaniczne zmagania Cesarza Herakliusza z licznymi przeciwnościami losu. Tych przeciwności było doprawdy niemało, zarówno w postaci oponentów, jak i osobistych nieszczęść. Praca pana Czarneckiego jest dość nie typową przedstawicielką książek z serii ''Historyczne Bitwy'', ponieważ nie ma w niej szczegółowego opisu uzbrojenia i sztuki wojennej obu stron opisanego konfliktu, co jest typowe dla innych opracowań z tej książkowej serii. Niemniej jednak, niczego ten drobny fakt tej książce nie ujmuje. Rzeczowe i fachowe opisy tytanicznych zmagań Persów z Bizantyjczykami (uważającymi siebie samych za Rzymian) w latach 602 n. e. do 628 n. e. są bardzo mocnym atutem recenzowanego opracowania. Sam autor szczegółowo omawia mocne i słabe strony źródeł historycznych, odnoszących się do opisanej przez niego wojny. Była to wielka wojna i jednocześnie niezwykle okrutna wojna, o silnej podbudowie religijnej, którą można jednocześnie uznać za ostatnią wojnę antyku, jak i za ''wojnę światową VII wieku'', idąc za słynnym rosyjskim badaczem dziejów Wielkiego Stepu Lwem Gumilowem (1912 - 1992). Pan Czarnecki nie ukrywa swojej wielkiej sympatii do niezmordowanego, aczkowiek nieszczęśliwego Basileusa, albowiem to właśnie Herakliusz, jako pierwszy z cesarzy wschodniorzymskich, przyjął ten tytuł, który później towarzyszył jego następcom na tronie. Ze względu na charakter, opisanej w omawianej książce wielkiej wojny Bizancjum z Persją Sasanidów można także uznać ten konflikt za swojego rodzaju ''prekursora'' wszystkich późniejszych, niezwykle krwawych wojen, motywowanych religijnie.

Wypada tylko życzyć sobie więcej takich pozycji książkowych na czytelniczym rynku, nawet jeśli odbiegają one nieco od ogólnie przyjętego i tradycyjnego schematu.