Dodany: 11.02.2019 19:07|Autor: OlimpiaOpiekun BiblioNETki

Książki na Walentynki cz. 1

Święto zakochanych już tuż tuż, dlatego przedstawiamy Wam pierwszą listę książek o miłości, które warto przeczytać.

Subiektywna lista powstała dzięki Biblionetkowiczom (Dot59, Misiak297, Louri) i od nich są przypisy:

1. Pani Bovary (Flaubert Gustave (Flaubert Gustaw))  – cóż poradzę, kocham tę bohaterkę ogromnie, fascynuje mnie, ilekroć wracam do jej świata niespełnienia. Wiele czytelników jej nie znosi – nawet jeśli docenia to największe z dzieł Flauberta – a mnie trudno na nią patrzeć inaczej niż ze współczuciem i pewną czułością. Emma skradła moje serce.

2. Wichrowe Wzgórza (Brontë Emily Jane (pseud. Bell Ellis))  – czy tę książkę trzeba komukolwiek przedstawiać? Opisuje jedną z historii miłosnych wszechczasów, a Katarzyna i Heatcliff na trwale weszli do kanonu najważniejszych postaci literackich. Z tą powieścią wiąże się wiele tajemnic (od jej rzeczywistego autora począwszy), można ją ciągle odkrywać na nowo. Nic dziwnego, że jej popularność nie słabnie już od ponad 170 lat.

3. Panny z Wilka (Iwaszkiewicz Jarosław (pseud. Eleuter))  – być może jest to najlepsze opowiadanie, jakie wyszło spod pióra Iwaszkiewicza. Daje się interpretować według najróżniejszych kluczy, powstały całe publikacje na ten temat. Zagadką pozostaje, czy tytułowe panny to nie są w rzeczywistości chłopcy. Fabularnie jest to jednak piękna, choć smutna, opowieść o miłości – bo przecież Wiktor Ruben konfrontuje się z kilkoma kobietami swego życia. Która z nich po latach ma szansę na jego uczucie?

4. Lukrecja Floriani (Sand George (właśc. Dudevant Amandine Aurore Lucile Dupin de))  – to moje ostatnie odkrycie. Choć sama Sand odżegnywała się od tego, że dramatis personae są wzorowane na niej i Fryderyku Chopinie, to jednak nikt jej nie uwierzył. To wyjątkowa okazja, aby zajrzeć za kulisy prywatnego życia dwóch wielkich artystów.

5. Kot Bob i ja: Jak kocur i człowiek znaleźli szczęście na ulicy (Bowen James)  – nie mogło i tej książki zabraknąć w moim zestawieniu, choć pozornie nie ma w sobie nic walentynkowego. Jednak przecież autor przedstawia nie tylko własny powrót do życia, ale także narodziny miłości. W kolejnej części tak pięknie napisze o Bobie: „Zbyt długo odczuwałem dojmujący brak tych trzech bezcennych rzeczy – wiary, nadziei i miłości. A potem nagłym zrządzeniem losu, wszystkie trzy zostały mi ofiarowane. W osobie przekornego, wesołego, mądrego, niekiedy marudnego, lecz nieodstępującego mnie na krok kocura, który odmienił moje życie. Był przy mnie, gdy odzyskiwałem wiarę: w siebie samego i w świat. Pokazał mi nadzieję, gdy naprawdę zaczynałem już wątpić, czy ona w ogóle istnieje. Lecz nade wszystko obdarzył mnie bezwarunkową miłością, której każdy z nas potrzebuje”. Książka-przyjaciel, do czytania najlepiej z kubkiem ciepłej herbaty i kotem na kolanach!

6. Tabliczka marzenia (Snopkiewicz Halina) i Zawsze jakieś jutro (Wieczerska Janina)  – o tym, że nawet gdy się ma tylko naście lat, można przeżyć coś wielkiego i ważnego.

7. Absolwent (Webb Charles Richard)  – o tym, że miłość, nawet kiedy jest nie całkiem dojrzała, może skłonić człowieka do pokonania przeszkód.

8. Księżycowa dolina (London Jack (właśc. Chaney John Griffith))  – o tym, że nawet pod górkę dobrze się idzie we dwoje.

9. Autonauci z kosmostrady albo Pozaczasowa podróż Paryż-Marsylia (Dunlop Carol, Cortázar Julio)  – o tym, że nawet najbanalniejsza podróż potrafi być piękna, jeśli się podróżuje z kimś kochanym, i że jeśli się kocha naprawdę, to miłość trwa dłużej niż życie.

10. Co się wydarzyło w Madison County (Waller Robert James)  – o trudnej sztuce wyboru między tym, co się ma a siódmym niebem.

11. Cud generalny: Powieść nadziei (Páral Vladimír (pseud. Laban Jan))Dekameron 2000 czyli Miłość w Pradze (Páral Vladimír (pseud. Laban Jan)) i Zawód: Kobieta (Páral Vladimír (pseud. Laban Jan))  – o tym, że wszyscy gonimy za miłością, ale czasem w tej pogoni robimy okropny falstart.

12. Cena miłości: U źródeł zachowań godowych (Dröscher Vitus B.)  – o tym, że ci, którzy nie są Homo sapiens, też za miłością gonią, choć nie umieją jej nazwać (a jeśli umieją, to my o tym nie wiemy).

13. Pokochawszy: O miłości w języku (Bralczyk Jerzy, Kirwil Lucyna, Oponowicz Karolina) i Alfabet miłości (Montes Montse Fernández)  – o miłości z punktu widzenia naukowców różnych specjalności, co nie znaczy, że ciężko i nudno

14. Dla tych, którzy o spełnieniu westchnień miłosnych dopiero marzą, albo chętnie przypomną sobie, jak dla młodzieży pisano o pierwszych, szkolnych miłościach za czasów PRL-u, polecam zbiór opowiadań Księżniczka i chłopcy (Domagalik Janusz)

15. Zakazana miłość i to kilka razy z rzędu w kolejnych pokoleniach jednej rodziny? Oj, to może się skończyć zabójczym miksem genetycznym! Oraz świetną sagą, nagrodzoną Pulitzerem: Middlesex (Eugenides Jeffrey)

16. Drapieżna proza, w której w scenerii lasu, z dodającą smaku intrygą szpiegowską w tle, kochać próbują nauczyć się dziewczyna zgwałcona przez wielu po pijanemu na zabawie wiejskiej i facet, który miłość utożsamiał dotąd tylko z umiejętnym zaspokojeniem fizycznym. Nie jest łatwo o uczucie, gdy okrąża cię Wielki las (Nienacki Zbigniew (właśc. Nowicki Zbigniew Tomasz))

17. Fajnie poczytać o cudzych perypetiach sercowych, ale co, jak nam się afekt przytrafi? Z pomocą przyjdzie bardzo sensowny Bezradnik: O kobietach, mężczyznach, miłości, seksie i zdradzie (Milska-Wrzosińska Zofia)

18. Dla tych, którzy wolą cięższe historie o miłości z najwyższej i najbardziej wymagającej półki literackiej bez wahania wręczyłbym Pod wulkanem (Lowry Malcolm)

19. A dla wielbicieli rozbudowanych, złożonych i wysokokalorycznych romansów, którzy z powątpiewaniem podchodzą do zakończeń typu "a potem żyli długo i szczęśliwie": Krystyna córka Lavransa (Undset Sigrid (Undset Sygryda)) - absolutna klasyka, w której trudne zakochanie prowadzi do trudnego małżeństwa, pełnego prób, wyrzeczeń i głębokiej prawdy, że miłość to nie stan, a proces oraz akt wielkiego poświęcenia i samozaparcia.

20. Na koniec zaś - coś nie tyle o miłości, lecz do miłości: historia do czytania we dwoje, przesycona pięknem, szczęściem, esencją życia: Słoneczne wino (Bradbury Ray (Bradbury Raymond Douglas))

Ciąg dalszy nastąpi ♥

Użytkownik: gosiaw 11.02.2019 20:42 napisał(a):
Odpowiedź na:     ... | OlimpiaOpiekun BiblioNETki
Super pomysł z tą bnetkową listą książek na Walentynki. :)
Użytkownik: OlimpiaOpiekun BiblioNETki 12.02.2019 08:57 napisał(a):
Odpowiedź na: Super pomysł z tą bnetkow... | gosiaw
Mnóstwo ciekawych i niestandardowych książek tutaj się pojawi :)
Użytkownik: madziak18_86 12.02.2019 22:31 napisał(a):
Odpowiedź na:     ... | OlimpiaOpiekun BiblioNETki
Spis super, ale brakuje Ptaki ciernistych krzewów (McCullough Colleen) :)
Użytkownik: OlimpiaOpiekun BiblioNETki 12.02.2019 22:36 napisał(a):
Odpowiedź na: Spis super, ale brakuje P... | madziak18_86
Nie wiadomo co pojawi się jutro... 😁
Użytkownik: Urszulla 13.02.2019 08:38 napisał(a):
Gratuluję pomysłu!