Małgorzata Gutowska-Adamczyk - "Kalendarze"

Autor: Pingwinek

Czytatnik: Pingu-pingu-ping! ;)

Data dodania: 2019-02-10 18:29

(Czytatka zdradza co nieco.)

Bardzo przypadła mi do gustu książka "Kalendarze" (5). Małgorzata Gutowska-Adamczyk snuje w niej opowieść o swoim dzieciństwie, opisuje barwny rok, przeplata historię dziewczynki z refleksjami dorosłej kobiety, której synowie wyfruwają właśnie z rodzinnego gniazda. Pokoleniowo jestem przypuszczalnie w ich wieku. W trakcie czytania stale nasuwały mi się skojarzenia z Tczewem, wspomnienia babci i dziadka (wracał zwłaszcza strach odczuwany przed dziadkiem, który nie miał serca do dzieci). Plastyczne, szczegółowe obrazy codzienności i okolicy - doskonała robota. Znalazłam w lekturze wiele piękna i pogody. I cytaty.

"Ta obsesja wiecznego porządku. Porządek ułatwia życie, ale ileż nam go zabiera! Ile czasu trzeba poświęcić, aby go ustanowić i utrzymać!"
-> Mnie udaje się rzecz wypośrodkować - bez przesady ze sprzątaniem, ale bałaganu nie znoszę.

"Z wiekiem coraz trudniej przychodzi mi się rozstawać z przedmiotami.
Ktoś inny wyrzuci je kiedyś bez sentymentu."
-> A ja z wiekiem uczę się odróżniać przedmioty naprawdę ważne od bezwartościowych.

"Czasem wyrastamy z rzeczy, wydają się już zbędne, sądzimy, że nieodwracalnie. Robimy porządki i bez zastanowienia wyrzucamy. A potem, po wielu latach, przypominamy sobie nagle tę zabawkę, tę zszywkę pisemek, pióro, kubek, sweter. Nagle stają się znowu ważne. Chcielibyśmy je odzyskać, szukamy w domu swoim i rodziców, nie dowierzając, że skończyły na śmietniku. Ileż byśmy dali, aby znów wziąć do ręki elementarz (...)."
-> Owszem, zdarzyło się.

"Nikt mnie nie przygotował na to, że rzeczy czasem odzyskują znaczenie. Zahibernowane w pamięci, zbędne przez wiele lat, znienacka na powrót stają się ważne."
-> Poszukuję aktualnie paru.

"Usiłuję sobie przypomnieć (...) i nie potrafię. Mam do siebie żal. Może trzeba to było zapisać? Niektóre przeżycia wydają się nam tak ważne, że jesteśmy pewni ich trwałości. Tymczasem minęło niecałe pół roku, a ja już nic nie pamiętam! Pamiętam pustkę, pamiętam mój ból, (...) ale tego konkretnego wieczoru nie potrafię sobie przypomnieć."
-> Czy powinnam obecnie notować wrażenia i spostrzeżenia?

Kalendarze (Gutowska-Adamczyk Małgorzata)