Najciekawsze recenzje
Recenzje
Dostępność książki: X
Polecają X

Zmarła Rosamunde Pilcher, autorka „Poszukiwaczy muszelek”

Autor: Małgorzata_Opiekun BiblioNETki

Data dodania: 2019-02-09 14:37

Jak poinformował agent pisarki, Rosamunde Pilcher, autorka „Poszukiwaczy muszelek”, zmarła w wieku 94 lat po krótkiej chorobie.

Urodzona na północnym wybrzeżu Kornwalii Rosamunde Pilcher zaczęła pisać w wieku siedmiu lat, a swoje debiutanckie opowiadanie opublikowała, jako osiemnastolatka.

W latach 1949 – 2000 pisarka napisała prawie 30 książek. Specjalizowała się w romansach i powieściach obyczajowych, które sama określała, jako wyciskacze łez.

Pierwsze powieści wydawała pod pseudonimem Jane Fraser. Prawdziwego nazwiska użyła dopiero w 1955 roku.

Popularność przyniosła jej powieść „Poszukiwacze muszelek” wydana w 1988 roku. Historia opowiadała o dojrzałej kobiecie, która odkrywa, że obrazy malowane przed laty przez jej ojca stały się modne i są warte niemałe pieniądze. Książka była 49 tygodni na liście bestsellerów „New York Timesa” i sprzedała się w nakładzie ponad 10 milionów egzemplarzy. Została też przeniesiona na ekran telewizyjny, a główną rolę w filmie zagrała Vanessa Redgrave. Później ukazały się następne bestsellery. W połowie lat 90. Pilcher była jedną z najlepiej zarabiających kobiet w Wielkiej Brytanii. Ogromną popularnością cieszyła się w Niemczech, gdzie z inspiracji jej powieściami i opowiadaniami stacja telewizyjna ZDF nakręciła ponad 140 filmów.

W 2000 roku Rosamunde Pilcher przeszła na literacką emeryturę. Dwa lata później została odznaczona oficerskim Orderem Imperium Brytyjskiego.

Podziel się:

komentarzy: 3

Dodaj komentarz  

Pokaż: [drzewo komentarzy] [komentarze według daty dodania]

Użytkownik: minutka 2019-02-09 15:13 napisał(a):

Odpowiedź na: Jak poinformował... | Małgorzata_Opiekun BiblioNETki Pokaż rodzica

Znam tylko Dziki tymianek (Pilcher Rosamunde (pseud. Fraser Jane)), oceniłam na 4,0 i nie szukałam już innych powieści. Teraz widzę, że najlepszą książkę autorki przegapiłam, więc dodaję ją do schowka.

Linka Odpowiedz

Użytkownik: Pani_Wu 2019-02-10 15:28 napisał(a):

Odpowiedź na: Znam tylko Dziki tymianek... | minutka Pokaż rodzica

A ja odwrotnie, zachwycona "Poszukiwaczami muszelek" sięgnęłam po inne książki i nie zachwyciły mnie. Teraz, niekiedy, oglądam filmy wg Jej powieści. Film - adaptację "Poszukiwaczy" też widziałam i bardzo mi się podobał.

Linka Odpowiedz

Użytkownik: OlimpiaOpiekun BiblioNETki 2019-02-09 15:25 napisał(a):

Odpowiedź na: Jak poinformował... | Małgorzata_Opiekun BiblioNETki Pokaż rodzica

Piękny wiek.

Moim odkryciem wiele lat temu wśród romansów na bibliotecznej półce był opasły tom Poszukiwacze muszelek (warto przeczytać). Od tego czasu czasem sięgam po jej twórczość.

Linka Odpowiedz

- książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę

- do książki dodano opisy lub recenzje

- książka dostępna w naszej księgarni

- książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)

- książka znajduje się w Twoim schowku