Dodany: 03.02.2019 19:36|Autor: Venetina

Czytatnik: Mój czytatnik

Moje podsumowanie stycznia

Nowy rok zaczęłam nieco eksperymentalnie, ale nie zabrakło także moich ukochanych powieści historycznych, a co najważniejsze, trafiła mi się jedna prawdziwa rewelacja i aż się dziwię, że tak późno do niej dopłynęłam. Jednak po kolei:
01. Penman, Sharon Kay: Trylogia o Ryszardzie III 01: Słońce w chwale
02. Penman, Sharon Kay: Trylogia o Ryszardzie III 02: Władca północy
03. Penman, Sharon Kay: Trylogia o Ryszardzie III 03: Ryszard z bożej łaski - ten historyczny cykl opowiada o życiu ostatniego króla Anglii z rodu Yorków. Akcja obejmuje około ćwierć wieku i pokazuje walkę o władzę pomiędzy Lancasterami i Yorkami, z której korzysta ten przysłowiowy trzeci czyli Tudor. Mamy tu zdrady, podstępy, sojusze, bitwy. Bohaterowie są wyraziści, a sam Ryszard, którego historia obarczyła winą za zniknięcie bez śladu dwóch bratanków, zostaje do pewnego stopnia zrehabilitowany, jako że nie istnieją dowody obciążające go winą.
04. Michniewicz, Tomasz: Chrobot - 7 autentycznych historii zwykłych ludzi, którzy przyszli na świat w różnych zakątkach świata, przeplatających się ze sobą w krótkich sekwencjach. Fin, Ugandka, Japonka, Hinduska, Amerykanin, Kolumbijka i mieszkaniec Zimbabwe mają podobne oczekiwania od życia, ale skrajnie różne warunki i możliwości, by swoje pragnienia realizować. Autor, podróżnik unaocznia w jaskrawy sposób różnice kulturowe i ekonomiczne, które determinują ludzkie losy.
05. Sapkowski, Andrzej: Saga o Wiedźminie 01: Krew elfów - sięgnęłam po tę powieść w ramach wyzwania, w którym chodziło o to, by spróbować przekonać się do literatury fantasy, a przynajmniej choćby w minimalnym zakresie poznać najbardziej popularne cykle z tego gatunku, które do tej pory z prawdziwą obojętnością omijałam wielkim łukiem. Sapkowski na pewno potrafi bardzo sugestywnie tworzyć sceny. Jego styl jest soczysty, miejscami wręcz "nieapetyczny". Nie do końca moja bajka, ale coś jeszcze kiedyś przeczytam.
06. Rowling, Joan K.: Harry Potter i kamień filozoficzny - współczesna bajka dla tych bardziej niegrzecznych dzieci :) Pierwszy tom przeczytałam w całości, nawet do pewnego stopnia wciągnął mnie ten świat Hogwartu, ale na drugiej części cyklu już poległam. Strasznie to wszystko schematyczne i przerysowane.
07. Andrzejczak, Jerzy: Spowiedź polskiego kata - autor zawarł w tej książce zarówno wywiad z ostatnim polskim katem, który ostatni wyrok wykonał w 1988 r., rozmowy z mordercami skazanymi na śmierć, ale znajdziemy tu także rys historyczny rzemiosła katowskiego w Polsce od czasów średniowiecznych, porównania z innymi krajami, gdzie była lub nadal jest wykonywana kara śmierci, statystyki, opisy metod itp.
08. Seethaler, Robert: Całe życie - krótka historia życia prostego człowieka, żyjącego w surowych warunkach alpejskiej wsi. Zamknięty w sobie, samotny po utracie żony, silny fizycznie, zahartowany mentalnie przez los, kochający góry... Ot taki sobie człowiek, a jednak ta opowieść ujmuje jakąś wewnętrzną siłą i prostodusznością bohatera.
09. Harrison, Harry: Młot i krzyż 01: Thrall - przygodowa powieść historyczna, osadzona w IX w. w okresie najazdów wikingów na Wyspy Brytyjskie. Słynny duński wiking Ragnar zostaje pojmany i zabity przez Anglików, za co jego czterej synowie poprzysięgają im okrutną zemstę. Nie sądzę, bym kontynuowała ten cykl.
10. Yarbro, Chelsea Quinn: Hrabia Saint-Germain 01: Hotel Transylwania - tytułowy hrabia jest postacią historyczną, alchemikiem jak Twardowski czy Faust. Tu autorka nadała mu cechy wampira, który w środowisku paryskiej arystokracji XVIII wieku rozprawia się z okrutnym kręgiem wyznawców szatana, którzy podczas czarnych mszy brutalnie gwałcą i mordują kobiety.
11. Moggah, Lottie: Najpierw mnie pocałuj - czy można przejąć czyjąś tożsamość, tak by nikt tego nie zauważył? Czy komuś, kto ma dość własnego życia i chce z nim skończyć tak, by bliscy nie odczuli straty, należy pomóc, udając go za pośrednictwem internetu? Takie i im podobne kwestie roztrząsa ten thriller psychologiczny.
12. Horwath, Witold: Seans - rewelacyjna powieść, o której trudno napisać w kilku słowach. To studium niszczącej siły obsesyjnego uzależnienia chłopaka / mężczyzny od dziewczyny / kobiety z gatunku femme fatale w scenerii Warszawy lat 70. i 80 XX w.
13. Jastrun, Tomasz: Kolonia karna. Sceny z życia małżeńskiego - drugie moje podejście do prozy Jastruna i ponownie bez zachwytu. Problemy życia małżeńskiego w cynicznym ujęciu, pokazane z jego i jej perspektywy. Pomysł dobry, ale za dużo tu operowania stereotypami, schematycznym myśleniem i banałami. Niektóre obserwacje trafne i zapewne dające się odnieść do przeciętnego, statystycznego małżeństwa, ale całość mnie nie przekonała.