Dodany: 31.01.2019 22:19|Autor: margines

Moje „przeczytanki” i „przesłuchanki” 2019

Grudzień 2019:

Tajemniczy opiekun (Webster Jean (właśc. Webster Alice Jane Chandler)) - 5,5; 28 grudnia 2019 - z recenzji „Agata Abbott i Ojczulek Długonogi-PająkBohaterowie literaccy czytający książki.
Radość (Averiss Corrinne) - (5, 25 grudnia 2019) - marżin i radość
Pszczółka Skrupułka (Krings Antoon) - (3, 24 grudnia 2019) - Marżin i Pszczółka Skrupułka
Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca? (Kołakowski Leszek) (5, 22 grudnia 2019) - zastanawiam się i pytam innych, Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożce? Cenzura PRL… i wszystko jasne!
Przygody węglem pisane (Ryndak Patrycja) (4,5; 7 grudnia 2019) - przed, w drodze na Spotkanie mikołajkowe w Katowicach 07.12.2019 r. i z powrotem próbuję odkryć Przygody węglem pisane; Bohaterowie literaccy czytający książki.
Zbuntowane słowa (Papuzińska Joanna) (5,5; 2 grudnia 2019) - czyli biorę się za kolejną rzecz z serii „Wojny dorosłych – Historie dzieci”. Bohaterowie literaccy czytający książki.

Listopad 2019:

Jestem z ciebie dumny (Morvan Jean-David, Tréfouël Séverine, Evrard David) (5,5; 24 listopada 2019), czyli po raz czwarty jest przy mnie „Irena” - Irena Sendlerowa.
Alan Cole nie jest tchórzem (Bell Eric) (4,5; 17 listopada 2019) - dowiaduję się, że Alan Cole nie jest tchórzem. Bohaterowie literaccy czytający książki.
Pokraka: Dzieje osobliwego spadku (Herdan-Zuckmayer Alice) (4, 14 listopada 2019) - Czytajmy książki mniej popularne i mało oceniane, Bohaterowie literaccy czytający książki.
Chwilki dla Emilki (Papuzińska Joanna) (4,5; 11 listopada 2019) - czasem przychodzi czas dla mnie, a chwilami chwilki dla Emilki.
Kot na medal: Prawdziwe historie bohaterskich kotów (Kur Małgorzata) (5, 11 listopada 2019) - marżin i kot na medal.
Wojenne lalki Marysi (Berwid Małgorzata, Jamróz Ania) (5,5; 10 listopada 2019) - marżin podziwia wojenne lalki Marysi; historia opowiedziana podobnie do tych z serii „Wojny dorosłych – Historie dzieci”:)

Mój październik wyglądał tak (ślizgiem nasunęła mi się tu parafraza OT.TO):

Noah po prostu jest (Green Simon James) kontra margines - 5, 29 października 2019. Bohaterowie literaccy czytający książki.
Mała wojna (Ryrych Katarzyna (Dziki-Ryrych Katarzyna, Dziki Katarzyna, Ryrych-Korczyńska Katarzyna)) (5,5; 12 października 2019) - ja i moja mała wojna - jeszcze coś z serii „Wojny dorosłych – Historie dzieci”. Bohaterowie literaccy czytający książki.
MOŻE WRESZCIE zacząłem przełamywać swój zastój książkowy!

Wrzesień 2019:

Józik Srokacz (Konopnicka Maria) (6, 30 września 2019) - zachęcony (jak to zwykle bywa) przez misiaka (patrzcie: jego profil na F.). https://www.info.kalisz.pl/utwory/konopnicka/​jozik%20srokacz.htm?fbclid=IwAR0F8FKnI_fs56L6IYoqA​fKvtvnxkDhwW4LANlek3Zo6BCENtCIQabZGwio, https://pl.wikisource.org/wiki/J%C3%B3zik_Sro​kacz Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu
Czytatka - Jan Kobuszewski nie żyje (28 września 2019)
Pamiętnik Dawida Rubinowicza (Rubinowicz Dawid) - (6!, 6 września 2019) - po zlocie chciałem sięgnąć po coś, w czym opisane są okolice. Tak to w moich rękach znalazł się Pamiętnik chłopca żydowskiego właśnie z okolic - Kielc, Krajna, Suchedniowa, Bodzentyna.
Klątwa dziewiątych urodzin (Szczygielski Marcin) (5, 3 września 2019) - trzecia część cyklu „Czarownica piętro niżej”, czyli w sumie „Czarownica trzy piętra niżej” - jakże pasuje jak ulał akurat po tym, jak niedawno skończył się sabat czarownic i czarowników na Łysicy! Bohaterowie literaccy czytający książki.

(Parafrazując film):

Sierpień w biblionetce:

Tuczarnia motyli (Szczygielski Marcin)(5,5; 18 sierpnia 2019) - swe podwoje otwiera tuczarnia motyli, następna część cyklu „Czarownica piętro niżej”.
Sielanka nieróżowa (Orzeszkowa Eliza) - 4,5; 9 sierpnia 2019 - „z komentarzu” Moniki W. Książkowe wspomnienia z lipca 2019 .
Serce oskarżycielem (Poe Edgar Allan) - 5, 8 sierpnia 2019 - „z komentarzu” Moniki W.
Czytajmy książki mniej popularne i mało oceniane.
Książkowe wspomnienia z lipca 2019 . Czytajmy książki mniej popularne i mało oceniane
Na wakacjach (Prus Bolesław (właśc. Głowacki Aleksander)) - 5,5; 5 sierpnia 2019 - „z komentarzu” Moniki W. Książkowe wspomnienia z lipca 2019 . Bohaterowie literaccy czytający książki.

Mój książkowy lipiec zważywszy mój marazm (niech nikogo nie zmyli maras:P) książkowy i nie tylko wypadł o dziwo dobrze:

Zmierzch (Żeromski Stefan (pseud. Zych Maurycy)) - (4, 31 lipca 2019)
Semafory (Boglar Krystyna) (4,5; 30 lipca 2019) - Czytajmy książki mniej popularne i mało oceniane. Olimpia - wielkie dzięki za pożyczkę:)
Boże stworzenia (Herriot James (właśc. Wight James Alfred)) (5,5; 26 lipca 2019) Bohaterowie literaccy czytający książki.
25-26 lipca 2019 - marżin nieresponsywny! …Obiera kurs na koñkurs! Wakacyjny quizik czołgowy 2019
Chłopiec i pies (Březinová Ivona) - (5, 19 lipca 2019) - niepełnosprawność - po książce Cukierek dla dziadka Tadka (Březinová Ivona), którą poleciła mi Dot59.
Dzieci i ryby głosu nie mają (Sowa Marzena, Savoia Sylvain) (5, 16 lipca 2019), czyli przede mną jest reszta cyklu, którego bohaterką jest Marzi - marżin ma głos, ale dzieci i ryby głosu nie mają. Bohaterowie literaccy czytający książki.
Alkohol, prochy i ja (Rosiek Barbara) (5, 10 lipca 2019) Bohaterowie literaccy czytający książki.
W pierwotnej puszczy (Wasilewska Wanda) (5, 6 lipca 2019) marżin w pierwotnej puszczy - całkiem miła dla oka historia… z epoki powstawania świata. Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu Może to nie jest książka stricte O powstaniu świata, typowo prehistoryczna, ale jednak ma w sobie rąbek… czegoś. Ten posmak czytelniczy. Zapach prehistorii.
Wiedźma (Orzeszkowa Eliza) (WL, 4,5; 5 lipca 2019) - marżin i wiedźma.
Czytajmy książki mniej popularne i mało oceniane.
Mendel Gdański (Konopnicka Maria) - (WL, audiobook, 5,5; 3 lipca 2019) - Książkowe wspomnienia z czerwca 2019 - komentarz Moniki W. i jej Przeczytane w 2018 roku (nr 29).

Czerwiec:

Związek Sprawiedliwych: Powieść dla młodzieży (Liskowacki Ryszard) - (5,5; 31 czerwca 2019) - przede wszystkim to świetna młodzieżówka:), ale też bardzo dobra książka o bohaterstwie, obronie słabszych, pomocy, trzymaniu się razem. Bohaterowie literaccy czytający książki. Moja czytatka: „Związek Sprawiedliwych” (1962)… i ja.
Michałko (Prus Bolesław (właśc. Głowacki Aleksander)) - marżin i Michałko - 5, 23 czerwca 2019
Ludzie na moście (Szymborska Wisława) - żeby uczcić Zlot Ogólnopolski - POZNAŃ/PUSZCZYKOWO, 2-4 września 2016 i wycieczkę „grupy specjalnej”:P do Poznania oraz Kórnika, oraz... dwudziestolecie zdobycia przez Poetkę Nagrody Nobla (4, 23 czerwca 2019) - margines i inni ludzie na moście
Moc czekolady: Opowieść o Wedlach i czekoladzie (Czerwińska-Rydel Anna) - 5, 16 czerwca 2019 - marżin poznaje moc czekolady. Bohaterowie literaccy czytający książki.
Stoję, czuję się świetnie (Kora (właśc. Sipowicz Olga; Jackowska Olga)) - marżin nuci: „Stoję, czuję się świetnie” - 5, 12 czerwca 2019
Purpurella (Kofta Jadwiga) - 5, 3 czerwca 2019
Wycieczka do zoo (Ratajczak Józef) - 3,5 2 czerwca - Czytajmy książki mniej popularne i mało oceniane.

„Wyjątkowo zimny maj” (za Maanamem):

Sto tysięcy kartek: Opowieść o Józefie Ignacym Kraszewskim (Czerwińska-Rydel Anna) (5, 29 maja 2019) - marżin zbiera sto tysięcy kartek. Bohaterowie literaccy czytający książki.
Bruno (i siostry) (Suwalska Dorota) - 4,5; 28 maja 2019 - marżin, Bruno i siostry. Bohaterowie literaccy czytający książki.
Śpij aniele mój / Bez kolacji (Janerka Lech) - 5,5; 26 maja 2019
Biały klaun (Miloš Damir) - 5, 26 maja 2019 - marżin i biały klaun
Ucieszki Cieszka (Svěrák Zdeněk) - 5, 18 maja 2019 - pisarska strona reżysera. I dobrze:) Nie ma to jak czeski humor.
Koniczyna pana Floriana (Bechlerowa Helena) - (5, 18 maja 2019) - wkoło marżina jest koniczyna pana Floriana, czyli część serii wydawniczej „Lektury Mojej Babci”. Czytajmy książki mniej popularne i mało oceniane.
Warszawa (Tuwim Julian) 3, 17 maja 2019
Dzwony, które dzwonią, gdy odchodzi stary rok i nadchodzi nowy (Dickens Charles (Dickens Karol)) - 4,5; 16 maja 2019
Jaśnie Pan Rym (Kern Ludwik Jerzy) - (5, 6 maja 2019) - „A wszystko to, bo…” (jak to śpiewali) 21 marca był Światowy Dzień Poezji i z tego powodu „odkurzyłem” „przykurzątko” Czytajmy książki mniej popularne i mało oceniane.

Kwiecień:

Pan Popper i jego pingwiny (Atwater Richard, Atwater Florence) (4,5; 29 kwietnia 2019) margines oraz Pan Popper i jego pingwiny; Bohaterowie literaccy czytający książki
Jak Wojtek został dyrektorem teatru (Skowrońska Feldmanowa Janina) (5,5; 22 kwietnia 2019) - „odkurzyłem” „przykurzątko”: Czytajmy książki mniej popularne i mało oceniane.
Kokaina (Rosiek Barbara) (5, 22 kwietnia 2019) - marżin i jego „kokaina”. Bohaterowie literaccy czytający książki.
Odwiedź mnie we śnie (Wilczyńska Lena) (4,5-5; 20 kwietnia 2019) - taki o wiele młodszy „Bidul” (który pokonał mnie - nie dokończyłem go), ale też o wiele krótszy i (to na dobre wyszło) jednak ileż mniej wulgarny. Z drugiej strony to książkowy odpowiednik filmu „Męska sprawa”.
Kwartet żeński: Wiersze; Dwie wariacje w instrumentacji Karla Dedeciusa (antologia; Iłłakowiczówna Kazimiera (Iłłakowicz I. K.), Pawlikowska-Jasnorzewska Maria, Szymborska Wisława i inni) (4,0; 19 kwietnia 2019) - marżin solo i kwartet żeński. To „przykurzątko” miało być w zeszłym… „okresie rozliczeniowym”, żeby uczcić Rok Praw Kobiet (Ta… w zeszłym roku nomen omen była obchodzona taka okoliczność), ale jakoś nie zmieściło się, więc nadrabiam.
Nocny słuchacz (Maupin Armistead) (5,5; 15 kwietnia 2019)- z wątku Katowice 24 lutego, za pożyczkę i lekturę dziękuję niedźwiedziowi w konspiracji z misiakiem [albo odwrotnie]) Bohaterowie literaccy czytający książki.
Kosmita (Jędrzejewska-Wróbel Roksana) - autyzm - (5, 13 kwietnia 2019) - marżin i kosmita; Bohaterowie literaccy czytający książki.
Plastelinek: Każdy jest inny (Jędrzejewska-Wróbel Roksana) - (4, 13 kwietnia 2019)
Inny niż wszyscy (Nilsson Per) - zespół Aspergera (4,5; 11 kwietnia 2019) - po książkach: „Motyl” oraz Cukierek dla dziadka Tadka (Březinová Ivona), którą poleciła mi Dot59. Marżin jest Inny niż wszyscy
Marcelka i czterolistna koniczynka (Pałasz Marcin) (5, 10 kwietnia 2019) - marżin, Marcelka i czterolistna koniczynka. Bohaterowie literaccy czytający książki.
Marcelka i szkolne sprawy (Pałasz Marcin) (5, 10 kwietnia 2019) - marżin, Marcelka i szkolne sprawy.
Dasz radę, Marcelko (Pałasz Marcin) (5, 9 kwietnia 2019) - niepełnosprawność, dzieci, psy! - marżin woła: Dasz radę, Marcelko.
„Vinci” - film (8, 7 kwietnia 2019) - z polecenia, po zlocie w Łodzi. Ekhmsz... ten Kraków:)
Zdecydowanie nietypowy (Baskin Nora) (5,5; 7 kwietnia 2019) - autyzm - Zdecydowanie nietypowy marżin. Pokrótce to powieść o chłopcu, który ma autyzm i pisze opowiadania. Nie wiem, na jak długo i ILE z tej powieści i ukrytych tu porad zostanie mi w głowie, ale dobrze byłoby, żeby jednak jak najwięcej i na jak najdłużej.
Kim jest ślimak Sam? (Pawłowska Maria M., Szamałek Jakub) (5, 7 kwietnia 2019) - hematofrodytyzm - marżin nie zastanawia się, kim jest ślimak Sam? - po „burzy” http://www.superstacja.tv/wiadomosc/2019-03-04/slimak-hermafrodyta-to-za-wiele-dla-kuratorium-urzednikom-sa-potrzebne-korki-z-zoologii/ i https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/spoleczen​stwo/1784844,1,komu-przeszkadza-slimak-sam.read
Michał i 38 (Witek Rafał (pseud. Jönsson Sven)) (4,5; 4 kwietnia 2019) - marżin, Michał i 38; duchem obecny był tu „Billy Elliot”:)
Wakacje u dziadków (Zarębska Magdalena) (5, 2 kwietnia 2019) - marżin spędza Wakacje u dziadków, a raczej powinno być, że u wujostwa, bo na wsi:) Coś, jak „Ciocia Kicia”:)
Poradnik hodowcy aniołów (Kasdepke Grzegorz) (4,5; 1 kwietnia 2019) - nie pamiętam już, czemu i skąd akurat ten tytuł Grześka był w moim schowku, ale był. W trakcie czytania doszedłem do wniosku, że był tam może po prezentacji o książkach grozy.
Kojarzyło mi się Licho i jego Dożywocie (Kisiel Marta) oraz w pewnym momencie film „Pleasentville”. Bohaterowie literaccy czytający książki.

Marzec:

Pamiątka z Paryża (Oziewicz Tina, Ambrożewski Jacek) (3,5; 31 marca 2019) - seria „Mały Koneser”; miał urzec mnie klimat Paryża, ale... „grubo” nie wypalił.
Powidoki (Oziewicz Tina, Cieślak Ola (Cieślak Aleksandra)) (4,5-5, ale w końcu 4,5; 31 marca 2019) - seria „Mały Koneser”. W tle Łódź, ASP w Łodzi i Strzemiński Władysław, który stworzył unizm i namalował „Powidoki”
„Kingsajz” obejrzany po iluś latach 31 marca 2019 - ocena: 9 „w koronie” - aktualny wtedy i coraz bardziej aktualny teraz. Niestety. Klasyka polskiego kina.
Cukierek dla dziadka Tadka (Březinová Ivona) - choroba Alzheimera (5, 27 marca 2019) - po książce „Motyl” polecają Dot59 i Miciuś
Operacja Żonkil (Horst Jørn Lier) (4, 21 marca 2019) marżin, którego czeka operacja „Żonkil”; Biblionetkowiczki i biblionetkowicze! Na cześć biblionetkowiczek i biblionetkowiczów... czytajcie! - patronat honorowy: obserwatorka.
Hachiko: Pies, który czekał (Prats Lluís) (5,5; 19 marca 2019) marżin i Hachiko - pies, który czekał
Kwapiszon (ogólnie 5, 17 marca 2018) marżin, Kwapiszon i tajemnicza szkatułka; ot i prawie cały cykl przygód Kwapiszona (cz. 1-8)
*Kwapiszon i tajemnicza szkatułka (Butenko Bohdan)
*Ucieczka Kwapiszona (Butenko Bohdan)
*Bardzo mokra przygoda (Butenko Bohdan)
*Pościg w kurorcie (Butenko Bohdan)
*Kwapiszon i beczka (Butenko Bohdan)
*Kwapiszon, beczka i pamiątki po wielkim astronomie (Butenko Bohdan)
*Kwapiszon i tajemniczy kluczyk (Butenko Bohdan)
*Kwapiszon i... (Butenko Bohdan)
Siódma piszczałka (Ryrych Katarzyna (Dziki-Ryrych Katarzyna, Dziki Katarzyna, Ryrych-Korczyńska Katarzyna)) (5, 12 marca 2019) marżin i siódma piszczałka - skojarzyły mi się panna Zuzanna Nadobna i jej mama z cyklu „Detektyw Zuzia na tropie
Wymazać siebie (Conley Garrard) - (5, 10 marca 2019) - absolutnie nie próbuję „Wymazać siebie” - po spotkaniu Katowice 24 lutego; Bohaterowie literaccy czytający książki. Misiaku, dzięki wielkie za recenzję i pożyczankę.

Luty:

Uśmiech (Harasimowicz Cezary) (5,5; 18 lutego 2019) marżin i pewien uśmiech
Małpeczki z naszej półeczki (Bendová Krista) (5, 17 lutego 2019)
Dziewczynka, która się nie uśmiechała (Dunphy Shane) (5,5; 13 lutego 2019) marżin i dziewczynka, która się nie uśmiechała. Bohaterowie literaccy czytający książki.
Tytus kosmonautą (Chmielewski Henryk Jerzy (pseud. Papcio Chmiel)) (5, 10 lutego 2019) marżin marżinem, a Tytus kosmonautą

Mój styczeń 2019:

Tupię na czarne koty (Wróblewski Zbigniew (Wróblewski Zbigniew Karol)) - (4,5-5, ale jednak 4,5; 27 stycznia 2019)jakem marżin, mówię, że NIE tupię na czarne koty! Czytajmy książki mniej popularne i mało oceniane. Kartka z „brudnopisu”: „Nie tupię na czarne koty”! - Zbigniew Wróblewski, „Tupię na czarne koty”, 1975
- Bidul (Maślanka Mariusz) (niezainteresowany, 23 stycznia 2019) Marżin zwiedza bidul - naturalizm w porządku, ale cały… zbrzydził mnie. Bohaterowie literaccy czytający książki.
Wysypisko książek (Grzybek Katarzyna) (5, 22 stycznia 2019) marzin zwiedza… Wysypisko książek. Bohaterowie literaccy czytający książki.
Wszystko będzie dobrze (Rushton Rosie) (5, 22 stycznia 2019) marżin próbuje wmówić sobie, a może nie sobie, ale innym, że „Wszystko będzie dobrze”. Bohaterowie literaccy czytający książki.
Błysk flesza (Linker Christian) (4,5; 20 stycznia 2019) marżin wpatruje się w błysk flesza. Bohaterowie literaccy czytający książki.
Drzewo: Mity słowiańskie i inne opowieści (Wierzbicki Łukasz) (5, 17 stycznia 2019) - marżin obejmuje Drzewo. Wciągnęły mnie te opowieści, mity, oplotły gałęzie i korzenie „Drzewa”, ale czułem się dobrze:) Czułem, że Łukasz napisał to w oparciu o wyciągniętą z książek wiedzę o mitach słowiańskich, czego dowody daje tam co krok, pod koniec pisząc jakby omówienie rozdziałów i swoistą bibliografię. Którą i tak podaje na na końcu.
Ciasto ze szczyptą nadziei (Moore Fitzgerald Sarah) (4,5-5; 14 stycznia 2019) Niestety albo raczej „nomen omen” niechcący trafiłem z tą książką w tragiczny czas dla mnie i nie tylko… Bohaterowie literaccy czytający książki. Z „Ciastem…” kojarzyły mi się: Dzieci z Bullerbyn (Lindgren Astrid) i Placek zgody i pogody (Papuzińska Joanna).
Dziś powstanie: Opowieść graficzna o Powstaniu Wielkopolskim (Tkaczyk Witold, Tomaszewski Tomasz (pseud. Te-Te)) 5, 4 stycznia 2019
Rodzina borsuków (Samojlik Tomasz) (4,5; 4 stycznia 2019)
Warszawa (Morvan Jean-David, Tréfouël Séverine, Evrard David) (5,5; 3 stycznia 2019) - marżin kontra Warszawa (marżin i Irena - 3. część cyklu „Irena”) Spóźniłem się z tą lekturą na zakończenie Roku Praw Kobiet (O, ironio!) i Roku Ireny Sendlerowej
Błąd: Zbiór krótkich opowiadań PROwincji (antologia; Urbaniak Michał Paweł, Cierniak Jagoda, Gregory Lucjan i inni) (4,5; 2 stycznia 2019) - naprawiałem czyjś błąd. No, na szczęście tylko literacki. I nie tyle naprawiałem, co poznawałem. Bohaterowie literaccy czytający książki, moja czytatka Czy warto sprawdzać, czy każdy nasz krok to błąd?