Dodany: 30.01.2019 23:45|Autor:

nota wydawcy


Willigis Jäger należy do najbardziej znanych duchowych nauczycieli naszych czasów. Jest znanym i poczytnym Autorem także w Polsce: przetłumaczono dotychczas na język polski kilkanaście jego książek. Willigis Jäger uosabia niezależną od wyznania duchowość, która w XXI wieku daje osobom duchowo poszukującym odpowiedzi na nurtujące je pytania. Został uformowany zarówno przez mistykę chrześcijańskiego Zachodu, jak i przez dalekowschodni zen, wychodząc jednocześnie poza wyznania – ku temu, co leży u podstaw wszystkich duchowych dróg Zachodu i Wschodu.


Książka "Modlitwa kontemplacyjna" jest jedną z najbardziej cenionych książek Autora. Wielką zaletą książki jest odkrycie na nowo i udostępnienie źródeł zachodniochrześcijańskiej mistyki. Przez lata Willigis Jäger pogłębiał swoje osobiste doświadczenie kontemplacyjne i rozwijał umiejętności nauczania kontemplacji, co uwieńczone zostało założeniem własnej szkoły kontemplacji pod nazwą "Obłok niewiedzy". Kontemplacja jest ważną praktyką dla ludzi, zajmujących się duchowością i szczególną drogą w ich codzienności. Jedną z wielkich postaci chrześcijaństwa, która kroczyła tą drogą i również jej uczyła, jest św. Jan od Krzyża. O. Jäger ukazuje św. Jana od Krzyża jako towarzysza na drogach współczesnej duchowości. Ojciec Willigis Jäger próbuje iść tą drogą, czyniąc ją zrozumiałą i możliwą do przejścia także w naszych czasach. Nie przemilcza jednak niebezpieczeństw i trudności, jakie mogą się na niej pojawić. Sprawia to, że książka jest bardzo dobrym przewodnikiem po kontemplacji zarówno dla zaawansowanych praktyków, jak i dla początkujących.


Willigis Jäger urodził się w 1925 roku. Jako mnich opactwa benedyktyńskiego w Münsterschwarzach studiował filozofię i teologię. W 1952 roku przyjął święcenia kapłańskie. W latach 1960–1964 był referentem Centrali Związku Niemieckiej Młodzieży Katolickiej (BDKJ) w Düsseldorfie. W latach 1964–1975 aktywnie działał na rzecz akcji "Missio", doprowadzając m.in. do tego, że dochody z akcji bożonarodzeniowego kolędowania "Sternsinger" przeznaczane są na rzecz dzieł misyjnych.

W roku 1972 Willigis Jäger rozpoczął intensywną praktykę zazen i w 1980 roku uzyskał pozwolenie na nauczanie zen. Na skutek sporów z rzymską Kongregacją Doktryny Wiary, w roku 2000 nastąpiło – za obopólną zgodą – czasowe zwolnienie Willigisa Jägera ze wspólnoty zakonnej, której jednak nadal jest członkiem.

W roku 2003 powstało w Holzkirchen koło Würzburga centrum zen i kontemplacji "Benediktushof" – miejsce aktualnego pobytu i działalności Willigisa Jägera. Napisał wiele książek i artykułów, uczestniczy w ogromnej liczbie spotkań i konferencji. Wciąż aktywnie uczestniczy w życiu zakonu i stworzonego przez siebie Centrum Rozwoju Duchowego.

[Charaktery, 2015]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 70
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: