Dodany: 28.01.2019 15:49|Autor:

Zdeněk Pluhař, urodzony w 1913 r. w Brnie, z zawodu inżynier, należy do bardzo poczytnych pisarzy czeskich. Zadebiutował w 1947 roku książką "Touha chléb můj" ("Tęsknota jest moim chlebem"), w której poruszył sprawę wojny i okupacji hitlerowskiej. W tym samym roku ukazała się jego druga powieść "Kříže rostou k Pacifiku" ("Krzyże wyrastają na drodze do Pacyfiku"). Obydwie te książki wyznaczają główne kierunki twórczości pisarza; będzie to zainteresowanie tematyką wojenną i sprawami rozwoju techniki. Powieść "Jeśli mnie opuścisz" jest dość szczególną pozycją w twórczości tego autora. Wojna już się skończyła, jej ślady pozostały tylko w psychice ludzi i w obrazie Niemiec lat czterdziestych, gdzie przywędrowali trzej młodzi Czesi, uciekając z kraju w pogoni za zachodnią wolnością i "amerykańskim rajem". Treść książki to ich tragiczne losy, splecione z losami omamionych propagandą uchodźców różnych narodowości.

Akcja jej rozgrywa się w obozie dla emigrantów w Norymberdze, we Francji, Anglii, a nawet w Indochinach i Egipcie, gdzie zawędrował, wcielony do Legii Cudzoziemskiej, jeden z bohaterów.

Pluhař doskonale oddaje atmosferę zróżnicowanego bardzo środowiska emigracyjnego, z jego niezliczoną ilością urzędów, "dostojników", nędzarzy i zachodnich "protektorów". Fabuła wciąga czytelnika już od pierwszych stron, książkę - mimo ważkich dydaktycznych problemów, jakie porusza - czyta się jak powieść sensacyjną.

[Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej, 1965]