Dodany: 27.01.2019 14:50|Autor:

Vladan Desnica, pisarz, który po napisaniu znanej u nas powieści "Niespokojne wiosny" został zaliczony do czołowych prozaików jugosłowiańskich, urodził się w 1905 roku w nadadriatyckim mieście Zadar. Po ukończeniu szkoły studiował w Zagrzebiu i Paryżu - interesowało go przede wszystkim prawo i filozofia. Autor świetnych opowiadań, scenariusza filmowego, dwóch powieści i zbioru wierszy otrzymał nagrodę Związku Pisarzy Jugosławii, nagrodę Zrzeszenia Pisarzy Chorwacji oraz nagrodę Zmaja.

Rok 1943. Włosi okupują Jugosławię, samoloty sojuszników bombardują miasto Zadar. Ludność ucieka do górskich wiosek. Ale nie wydarzenia wojenne przykuwają uwagę Desnicy - interesują go przede wszystkim ludzie, uchodźcy z miasta i prymitywni zacofani chłopi, ich wzajemny, często antagonistyczny stosunek, ich obyczaje, ich szare codzienne życie oraz drobne pozornie nieważne problemy i przeżycia.

"Zimowe letnisko" to powieść, która podobnie jak "Niespokojne wiosny" niewątpliwie zyska uznanie czytelników, zwłaszcza miłośników powieści psychologicznej.

[Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej, 1963]