Dodany: 15.01.2019 00:36|Autor: autorka1290

Książki i okolice> Książki w ogóle

Lesbijka główną bohaterką książki


Witam wszystkich,

Jestem debiutującą autorką książki pt: ,,Pułapka życia", w której główna bohaterka jest osobą homoseksualną. Jest to po powieść osadzona w klimatach Los Angeles, ale nawiązuje do homofobii, która wciąż króluje w Polsce.

Długi darmowy fragment jest dostępny na mojej stronie klaudiamorawa.com

Chciałam się dowiedzieć co sądzicie, o książkach w których to bohaterzy są nieheteroseksualni?

Na polskim rynku jest mało pozycji w których jest poruszany temat orientacji seksualnej, więc tym bardziej interesuje mnie Wasze zdanie.

Czy ,,coś" co w tym przypadku jest odmienną orientacją seksualną, uważaną często za ,,coś gorszego'' powoduję, że nie sięgnięcie po książkę? Czy wręcz przeciwnie, jeszcze bardziej zachęca do otworzenia i przeczytania?
Wyświetleń: 1664
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 6
Użytkownik: ktrya 15.01.2019 02:55 napisał(a):
Odpowiedź na: Witam wszystkich, Jest... | autorka1290
Nie sądzę, że na polskim rynku jest mało tytułów podejmujących wątek orientacji seksualnej.
Użytkownik: fugare 15.01.2019 13:58 napisał(a):
Odpowiedź na: Witam wszystkich, Jest... | autorka1290
Przykładem wspaniałej literatury pozostającej w kręgu zainteresowań autorki jest Lucynka, Macoszka i ja (Reiner Martin). Tematyka nie jest dla mnie przeszkodą ani zachętą - tylko sposób pisania o człowieku, jego poszukiwaniach, problemach może być dla mnie decydujący. Z pewnością nie skreślam tej tematyki, ale też nie poszukuję i w ogóle dyskusja na ten temat jest trochę niepotrzebna i niezręczna. To tak jakby poszukiwać odpowiedzi na oczywiste pytania.
Użytkownik: autorka1290 15.01.2019 19:36 napisał(a):
Odpowiedź na: Przykładem wspaniałej lit... | fugare
Dziękuję za podzielenie się opinią. W kwestii dyskusji na temat homoseksualnych wątków, dla jednych ,,nie ma tematu", a inni są oburzeni takim zabiegiem, dlatego chciałam podjąć dyskusję.
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 15.01.2019 14:32 napisał(a):
Odpowiedź na: Witam wszystkich, Jest... | autorka1290
"Na polskim rynku jest mało pozycji w których jest poruszany temat orientacji seksualnej"

Coś słabo z researchem - przejrzyj tagi:
- homoseksualizm - ponad 600 tytułów: www.biblionetka.pl/...
- LGBT - niemal 100 tytułów: www.biblionetka.pl/...
- płeć/gender - niemal 200 tytułów: www.biblionetka.pl/...

"nawiązuje do homofobii, która wciąż króluje w Polsce"

Tu także research kuleje, ale świadczy, że zapewne Twoja książka należeć będzie do gatunku prozy zaangażowanej społecznie tudzież ideologicznie. Mnie niezbyt ten temat interesuje, choć parę książek z tego tematu czytałem (polecam Nigdy nie ocieraj łez bez rękawiczek ) - ale tego jest tak dużo, że może wyważasz otwarte drzwi? W każdym razie trzymam kciuki :)
Użytkownik: ktrya 15.01.2019 21:40 napisał(a):
Odpowiedź na: "Na polskim rynku jest ma... | LouriOpiekun BiblioNETki
Dzięki za rozwinięcie mojego komentarza, pisząc z telefonu, miałabym problem z wklejaniem stosownych linków.
Dodam jeszcze transseksualizm: www.biblionetka.pl/...

Poza tym, tu od razu wyrażę kolejny głos w tej wymianie myśli, ten temat był tyle razy wałkowany, że dziwię się, że jest jeszcze potrzeba rozmowy o tym, czy taki temat nas szokuje, zamiast rozmowy o tym, jak ten temat jest realizowany (choć i w takiej dyskusji brałam udział przy spotkaniu wokół dwóch queerowych książek nominowanych do Nike w zeszłym roku - ale wiadomo książek podejmujących ten temat jest sporo, więc można powtórzyć ją w kontekście innych tytułów) albo jak być powinien. Np. podczas w/w dyskusji zastanawialiśmy się, czy literatura podejmująca ten temat powinna mieć odrębną kategorię czy nie jest ona sztuczna lub czy powinniśmy za wszelką cenę doszukiwać się specyficznego języka w opisywaniu takich zagadnień, czy nie znajdujemy go dlatego, by podkreślić odmienność omawianych zjawisk, a więc nie dokonujemy jakieś rodzaju wykluczenia?
Użytkownik: autorka1290 17.01.2019 01:23 napisał(a):
Odpowiedź na: Dzięki za rozwinięcie moj... | ktrya
Moja odpowiedź do poprzedniej wiadomości gdzieś uciekła.
Z chęcią odniosę się również do Twojej.

Uważam, że nie powinna mieć odrębnej kategorii bo w ten sposób pokaże się, że jednak nieheteroseksualność jest czymś odmiennym.

Odnośnie języka to na pewno zależy od rodzaju publikacji. Jeżeli będzie to książka typu poradnik, reportaż to wiadomo, że język może być specyficzny. Ale jeżeli jest to beletrystyka z wątkiem orientacji seksualnej, to nie widzę potrzeby uwzględniania ,,specyficznego" języka bo traktujemy wątek jak coś normalnego. Jak kawałek czyjegoś życia, historie bohatera.

Nie wiem czy dobrze zrozumiałam Twoje sformułowanie o języku.

Odnośnie poprzedniej wiadomości.
Spędziłam pięć lat na researchu związanym z tematyką orientacji seksualnej. Setka przeczytanych artykułów/badań naukowych. W efekcie powstały dwa moje (na niewielką skalę), ale wciąż pokazujące, że homofobia istnieje. A według sondaży CBOS, KPH, Polska jest na szarym końcu stawki europejskiej.

Dziękuję za dyskusję.
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: