Co czyta Rbit w 2019 roku

Autor: Rbit

Czytatnik: Odpryski, wyimki i wprawki

Data dodania: 2019-01-09 10:05

3 osoby polecają ten tekst.

STYCZEŃ:

1. Pamiętnik (Ossoliński Jerzy) (5,0)
Wspaniała, choć krótka pozycja na rozpoczęcie roku. Ależ to jest świetnie napisane. Prosto z mostu, szczerze, bez zbędnego oratorstwa. Szkoda, że obejmuje tylko pierwsze 26 lat życia. Czas, który ukształtował charakter wielkiego, acz pechowego, męża stanu.
Próbka stylu [w rolach głównych Chodkiewicz i Władysław IV, rok 1617]
Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu

2. Psy ras drobnych (Hund Olga (pseud.)) (4,5)
Udany debiut. Krótka impresja (parareportaż?) z pobytu autorki jako pacjentki w szpitalu psychiatrycznym. Przypomina pod wieloma względami słynne "Zapiski z nocnych dyżurów" Baczaka.
Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu

3. Maksymilian Robespierre (Baszkiewicz Jan) (4,0)
Biografia, w starym stylu. Suchym, skupionym na faktach. Mało opinii i domysłów, jednak sympatię autora do Robespierre'a da się wyraźnie odczuć.
Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu

4. Świat się w mych oczach dwukrotnie zawalił: Wspomnienia dyplomaty (Łoś Stanisław (Łoś Jan Stanisław)) (5,0)
Znakomite, przenikliwe i dowcipne wspomnienia, nie tylko dla zainteresowanych historią i dyplomacją. Autor, wychowany w CK Monarchii, spogląda na zawieruchę historyczną I połowy XX wieku w podobny sposób, jak Stefan Zweig w "Świecie wczorajszym".
Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu

5. Opór – Oportunizm – Współpraca: Prusowie wobec zakonu krzyżackiego w dobie podboju (Dobrosielska Alicja) (4,0)
Świeże, nieszablonowe spojrzenie, dobry warsztat, czegóż chcieć więcej od książki wydanej na podstawie doktoratu. Okazuje się, że ulegałem wielu stereotypom dotyczącym Prusów. Otworzyła mi oczy.
Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu

6. Danton (Baszkiewicz Jan) (4,0)
"Gdybym zostawił moje jaja Robespierre'owi, a moje nogi Courthonowi, Komitet Ocalenia mógłby jakoś działać przez pewien czas... (...) W rewolucjach władza pozostaje w końcu przy największych łajdakach. Lepiej być biednym rybakiem niż rządzić ludźmi. Te bydlęta będą wołać: Niech żyje Republika! kiedy ja będę przejeżdżał" [na zgilotynowanie]
Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu

7. Ludwik XVI (Baszkiewicz Jan) (5,0)
Najlepiej napisana z trzech biografii "rewolucyjnych". Widać sympatię autora do bohatera (chociaż z drugiej strony w biografii Robespierre'a też). Ta książka to nie tylko opowieść o królu, ale też panorama francuskich kręgów władzy za jego czasów.
Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu

8. Zwycięstwo (Conrad Joseph (Conrad-Korzeniowski Joseph; właśc. Korzeniowski Józef Teodor Konrad)) (4,5)
Co z tego, że przerysowane postaci, nieporadny wątek miłosny i zakończenie "pożyczone" od Żeromskiego? Nawet w słabszej formie Conrad bije na głowę większość współczesnych, literackich "gwiazd". Ta wielość wątków i ich uniwersalność.
Co ty byś zrobił, stojąc w obliczu napastników, którzy są przekonani o tym, że masz ukryte bogactwa? Wiedząc, że Ci nie uwierzą, jeśli powiesz, że pieniędzy nie masz? Acha, nie możesz liczyć na żadną pomoc, nie możesz uciec i masz pod swą opieką partnerkę.

9. Na drugą planetę (Umiński Władysław (Umiński Wł.)) (4,0)
Jak skontaktować się z Marsem mając do dyspozycji technikę z 1895r.? Przygodowo-naukowa powieść zapomnianego "polskiego Verne'a" Urokliwa ramota.
Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu

10. Homo deus: Krótka historia jutra (Harari Noah Yuval) (1,5)
Olbrzymie rozczarowanie! Powierzchowna erudycja, efekciarskie porównania, daleko idące wnioski na wątłych podstawach, przegadany groch z kapustą. Dobre najwyżej do dyskusji w knajpie. Weź sporą garść artykułów popularnonaukowych i książek, wybierz z nich ciekawostki i anegdoty, wrzuć wszystko do worka i potrząśnij. Zawartość wysyp, weź to co jako tako pasuje do z góry założonych tez, przefiltruj przez swoje uprzedzenia i voilà, masz "Homo deus".
Przykład zupełnie nielogicznego i błędnego zdania Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu
Książka jest zła szczególnie dlatego, że zaspokaja potrzeby czytelników aspirujących do miana inteligentów, przy wykorzystaniu okruchów wiedzy podając im coś, co pretenduje do miana "wielkiej teorii wszystkiego". Zdecydowanie lepiej poczytać ludzi, którzy specjalizują się w danych dziedzinach, a nie brać wycinków. Jeśli będę chciał krytyki religii - wezmę Denetta i Dawkinsa, behawioryzmu - Thalera i Kahnemanna, neuronauk - Gazzanigę i Sacksa. Nawet futurystyczne opracowanie upodmiotowienia algorytmów będzie lepsze w "Accelerando" Strossa, a relacja świadomość-inteligencja w "Ślepowidzeniu" Wattsa.

==================================================​====================================

LUTY:

11. Hellada na przełomie (Łoś Stanisław (Łoś Jan Stanisław)) (4,5)
Napisane w 1938r. eseje porównujące stan Grecji po wojnie peloponeskiej ze stanem Europy po I wojnie światowej. Część antyczna bardzo dobra, współczesna autorowi - średniawa. Ale warto choćby dla języka i stylu. Eleganckiego, nieco zdystansowanego, ale z humorem. Widać, że autor edukował się jeszcze za CK Monarchii. Niestety widać też, że poza dyplomacją, zajmował się majątkiem ziemskim - nie jest w stanie obiektywnie ocenić kwestii wiejskiej za Sanacji.

Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu

12. Umarli (Kracht Christian) (3,0)
Czytałem, by sprawdzić, czy jest tak dobra jak niepokojąco intrygujące Tu będę w słońcu i w cieniu (Kracht Christian) Niestety nie jest. Choć pewien urok ma. Lubię ascetyczny styl i zwięzłość. Ale zmierzch kina niemego i los niemiecko-japońskiego filmu niezbyt mnie interesował. Wiem, metafora, czytajmy nie wprost. Zostawiam to czytelnikom wytrawniejszym ode mnie i literaturoznawcom.

13. Nowe Oświecenie: Argumenty za rozumem, nauką, humanizmem i postępem (Pinker Steven) (5,0)
Rozum, nauka i humanizm jako motory postępu ludzkości. Pierwsza część książki to przedstawienie ich jako spuścizny oświecenia. Druga - szczegółowe wyliczanie obszarów, w których nastąpiła poprawa kondycji ludzkiej (ograniczanie głodu, poprawa stanu zdrowia, długości życia, spadek liczby wojen, morderstw itd.) Przypomina w tym Factfulness: Dlaczego świat jest lepszy, niż myślimy czyli Jak stereotypy zastąpić realną wiedzą (Rosling Hans, Rosling Ola, Rosling Rönnlund Anna) Trzecia część przybliża zagrożenia, jakie stoją przed ideałami oświeceniowymi.
Książka atakowana zarówno przez konserwatystów (za antyteizm), jak i lewicę (za niedocenianie nierówności, popieranie energii jądrowej, czy krytykę lewicowego odchylenia nauk społ.) Tym bardziej warto!

Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu

Taki chciałbym być: Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu

14. Boso, ale w ostrogach (Grzesiuk Stanisław) (4,0)
15. Pięć lat kacetu (Grzesiuk Stanisław) (3,0)
Nowe wydania, uzupełnione o części rękopisu, które autor z różnych względów nie zdecydował się umieścić w pierwszym wydaniu. Przyznaję, że mam problem z Grzesiukiem. Na ile jest świadkiem epoki, na ile to autokreacja. Nawet biorąc poprawkę na koloryzowanie jest to literatura ciekawa jako źródło. Niestety literacko słaba, przydałby się dobry redaktor wyrzucający liczne powtórzenia i mielizny.

16. Zachowania niepoprawne: Tworzenie ekonomii behawioralnej (Thaler Richard) (4,5)
Okraszona anegdotami autobiografia naukowa, a jednocześnie wprowadzenie do ekonomii behawioralnej.

Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 2019-01-09 11:51 napisał(a):

Odpowiedź na: STYCZEŃ: 1. Pamiętnik ... | Rbit Pokaż rodzica

Widziałem, że zaschowkowałeś Dni bez końca (Barry Sebastian) - czy nie wydaje Ci się ta książka fabułą mocno podobna do Nowiny ze świata (Jiles Paulette) ?

Użytkownik: Rbit 2019-01-09 12:07 napisał(a):

Odpowiedź na: Widziałem, że zaschowkowa... | LouriOpiekun BiblioNETki Pokaż rodzica

Nie mam pojęcia. Obie powieści miały premierę w 2016 roku. Duch czasów?
A zaschowkowałem, bo Barry zdobył Nagroda Waltera Scotta dla powieści historycznych w 2017 roku

Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 2019-01-09 12:12 napisał(a):

Odpowiedź na: Nie mam pojęcia. Obie pow... | Rbit Pokaż rodzica

A, to zmień w czytatce nagrodowej i podczep pod książkę, bo na razie świeci pustkami jej strona :)

Użytkownik: Rbit 2019-01-09 19:45 napisał(a):

Odpowiedź na: A, to zmień w czytatce na... | LouriOpiekun BiblioNETki Pokaż rodzica

Zrobione. Przy okazji uzupełniłem laureatów z 2018.

Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 2019-01-09 20:53 napisał(a):

Odpowiedź na: Zrobione. Przy okazji uzu... | Rbit Pokaż rodzica

Super! To mi przypomina, że i ja muszę się zawziąć, by zaktualizować inne czytatki nagrodowe...