Co czyta Rbit w 2019 roku

Autor: Rbit

Czytatnik: Odpryski, wyimki i wprawki

Data dodania: 2019-01-09 10:05

3 osoby polecają ten tekst.

STYCZEŃ:

1. Pamiętnik (Ossoliński Jerzy) (5,0)
Wspaniała, choć krótka pozycja na rozpoczęcie roku. Ależ to jest świetnie napisane. Prosto z mostu, szczerze, bez zbędnego oratorstwa. Szkoda, że obejmuje tylko pierwsze 26 lat życia. Czas, który ukształtował charakter wielkiego, acz pechowego, męża stanu.
Próbka stylu [w rolach głównych Chodkiewicz i Władysław IV, rok 1617]
Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu

2. Psy ras drobnych (Hund Olga (pseud.)) (4,5)
Udany debiut. Krótka impresja (parareportaż?) z pobytu autorki jako pacjentki w szpitalu psychiatrycznym. Przypomina pod wieloma względami słynne "Zapiski z nocnych dyżurów" Baczaka.
Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu

3. Maksymilian Robespierre (Baszkiewicz Jan) (4,0)
Biografia, w starym stylu. Suchym, skupionym na faktach. Mało opinii i domysłów, jednak sympatię autora do Robespierre'a da się wyraźnie odczuć.
Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu

4. Świat się w mych oczach dwukrotnie zawalił: Wspomnienia dyplomaty (Łoś Stanisław (Łoś Jan Stanisław)) (5,0)
Znakomite, przenikliwe i dowcipne wspomnienia, nie tylko dla zainteresowanych historią i dyplomacją. Autor, wychowany w CK Monarchii, spogląda na zawieruchę historyczną I połowy XX wieku w podobny sposób, jak Stefan Zweig w "Świecie wczorajszym".
Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu

5. Opór – Oportunizm – Współpraca: Prusowie wobec zakonu krzyżackiego w dobie podboju (Dobrosielska Alicja) (4,0)
Świeże, nieszablonowe spojrzenie, dobry warsztat, czegóż chcieć więcej od książki wydanej na podstawie doktoratu. Okazuje się, że ulegałem wielu stereotypom dotyczącym Prusów. Otworzyła mi oczy.
Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu

6. Danton (Baszkiewicz Jan) (4,0)
"Gdybym zostawił moje jaja Robespierre'owi, a moje nogi Courthonowi, Komitet Ocalenia mógłby jakoś działać przez pewien czas... (...) W rewolucjach władza pozostaje w końcu przy największych łajdakach. Lepiej być biednym rybakiem niż rządzić ludźmi. Te bydlęta będą wołać: Niech żyje Republika! kiedy ja będę przejeżdżał" [na zgilotynowanie]

Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 2019-01-09 11:51 napisał(a):

Odpowiedź na: STYCZEŃ: 1. Pamiętnik ... | Rbit Pokaż rodzica

Widziałem, że zaschowkowałeś Dni bez końca (zapow.) (Barry Sebastian) - czy nie wydaje Ci się ta książka fabułą mocno podobna do Nowiny ze świata (Jiles Paulette) ?

Użytkownik: Rbit 2019-01-09 12:07 napisał(a):

Odpowiedź na: Widziałem, że zaschowkowa... | LouriOpiekun BiblioNETki Pokaż rodzica

Nie mam pojęcia. Obie powieści miały premierę w 2016 roku. Duch czasów?
A zaschowkowałem, bo Barry zdobył Nagroda Waltera Scotta dla powieści historycznych w 2017 roku

Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 2019-01-09 12:12 napisał(a):

Odpowiedź na: Nie mam pojęcia. Obie pow... | Rbit Pokaż rodzica

A, to zmień w czytatce nagrodowej i podczep pod książkę, bo na razie świeci pustkami jej strona :)

Użytkownik: Rbit 2019-01-09 19:45 napisał(a):

Odpowiedź na: A, to zmień w czytatce na... | LouriOpiekun BiblioNETki Pokaż rodzica

Zrobione. Przy okazji uzupełniłem laureatów z 2018.

Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 2019-01-09 20:53 napisał(a):

Odpowiedź na: Zrobione. Przy okazji uzu... | Rbit Pokaż rodzica

Super! To mi przypomina, że i ja muszę się zawziąć, by zaktualizować inne czytatki nagrodowe...