Dodany: 03.01.2019 22:42|Autor: paola30

O czym szumią kartki

Jest to moja pierwsza powieść tej autorki i na pewno nie ostatnia. Od początku w powieści tkwi element tajemnicy, dzięki temu jest pełna emocji. Każdy rozdział pisany jest z perspektywy innego bohatera, co pozwala poznać nam historię w różnym świetle i lepiej ją zrozumieć. Autorka przedstawia nam trzy dość charakterne pokolenia kobiet.

Ciekawa powieść o sile przetrwania, nadziei, miłości. Jedynym minusem są długie opisy australijskiego wybrzeża i pracy wielorybników oraz zbyt długo rozwijający się wątek. Bardzo zaciekawiły mnie opisy wielorybów i delfinów, bo to fascynujące zwierzęta, jednak często z powodu podłości ludzi są zagrożonym gatunkiem oraz giną w męczarniach.

Jest to powieść refleksyjna o nadziei na lepsze życie, sile miłości oraz poszukiwaniu swojego miejsca na Ziemi. Powieść nasuwa taką mądrość życiową, że pieniądze szczęścia nie dają i są na tym świecie rzeczy, które są od nich ważniejsze. Główny wątek opiera się na relacjach i losach trzech pokoleń kobiet, z których każda opowiada swoją nietuzinkowa historię, a łączy je wszystkie pewna mroczna i skrywana przez pięć lat tajemnica.

Spokój kobiet burzy nowo poznany Mike, jego przyjazd i odkrycie, czym się zajmuje, wywraca ich świat do góry nogami. Wątek miłosny jest tu jakby dodatkiem do powieści, nieco pominięty i tylko delikatnie nakreślony w porównaniu z innymi zagadnieniami. Książka optymistyczna i dająca nadzieję. Bohaterowie nietuzinkowi, a do tego bliskość oceanu.

Powieść napisana lekko, interesująco i chociaż zakończenie jest troszkę przewidywalne, to jednak wrażliwemu czytelnikowi zakręci się łezka w oku. Podczas czytania powieści nasuwa się pytanie, czy ucieczka od partnera, który się nad nami znęca, jest jedynym rozwiązaniem. Liza nie widzi innego wyjścia, co doprowadza do tragedii. Często słyszymy o przypadkach, gdy kobieta zastraszana boi się zwrócić o pomoc i jest przekonana, że nie zasługuje na miłość. Lecz po burzy przychodzi słońce i trzeba dostrzec, że nie każdy mężczyzna jest tyranem. Trzeba mieć w sobie dużo siły, żeby zakończyć toksyczny związek, i to jest najtrudniejsze.