Dodany: 2018-12-27 20:53|Autor:

Książka: Internat
Żadan Serhij
Notę wprowadził(a): mafiaOpiekun BiblioNETki

nota wydawcy


U Żadana koniec znanego świata okazuje się wstępem do naprawdę długiego koszmaru. Pasza – trzydziestopięcioletni nauczyciel, mruk, idealista - musi odebrać z internatu siostrzeńca i wrócić z nim do domu. Byłoby to może łatwe, gdyby nie wojna. Jakoś rok temu przywieźli ją ze sobą ci dziwni ludzie, od których czuć prochem, tytoniem i smarem. Mówią w tym samym języku, w którym mówi Pasza, ale też w państwowym, którego Pasza uczy. Najpierw widywano ich w telewizji, później na ulicach. Potem kraj został znienacka anulowany, a na jego miejsce podstawiono zrujnowane industrialne przedmieścia, opustoszałe wioski i miasto widmo, w którym grasują okupanci, płoną bloki i trwa kanonada. Z tej pułapki można się wymknąć tylko cudem lub za cenę ogromnego upokorzenia. Albo w trumnie.

Wyobraźcie sobie "Drogę" Cormaca McCarthy’ego, tyle że osadzoną w zimowym wojennym Donbasie. To jest właśnie "Internat".


"Otóż z „Internatem” Żadana jest tak: po pierwszych paru stronach wiadomo, że rzecz jest dobra. Ale to żadne zaskoczenie, Żadan umie słowa perlić jak z pereł kolię, a my lubimy tę melancholię (zwłaszcza gdy jest pisana cyrylicą). »Internat« to świetna realistyczna powieść o współczesnej Ukrainie. I wstrząsająca, wzruszająca podróż przez apokalipsę, która dzieje się naprawdę. W kraju, który wcale nie różni się tak bardzo od naszego. Bohaterowie mogliby być naszymi sąsiadami. Zresztą przecież są..."

Wojciech Orliński


"»Internat« porównano z »Drogi« Cormaca McCarthy’ego. Otóż Żadan jest lepszy. Zamiast wymyślonej apokalipsy pokazuje świat, który jest bardzo konkretny i niedaleki od nas. I w tej wszechogarniającej ciemności zostawia jednak furtkę, przez którą wpada światło".

Justyna Sobolewska, polityka.pl


"O tej książce można pisać dużymi literami i dużymi słowami. Ten prosty i chwalebny zabieg sprawiłby jednak, że »Internat« przestałby być tym, czym jest – książką o nas, o tobie, o mnie. Świetną książką".

Jacek Świąder, ktosruszalmojeplyty.com


"Arcydzieło o Ukrainie. Wstrząsająca podróż przez apokalipsę, która dzieje się naprawdę".
Wojciech Orliński, wyborcza.pl


"»Internat« Serhija Żadana to świetna literatura. Nie dajmy jednak zwieść się ponurą wojenną egzotyką – nie jest to powieść o Ukrainie, tylko o świecie w trakcie apokalipsy, która może w każdej chwili wydarzyć się wszędzie".

Edwin Bendyk, antymatrix.blog.polityka.pl


"Bolesne i niewygodne jest, kiedy wojna przetwarzana jest w literaturę. Bolesne nawet nie dla samego pisarza – pisarze mają swoje relacje z bólem, niektórzy nawet go lubią. Bardziej dla czytelnika – Serhij Żadan opisuje pracę nad głośną powieścią »Internat«. Lektura obowiązkowa!"

Serhij Żadan, wyborcza.pl


[Wydawnictwo Czarne, 2018]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 250
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 3
Użytkownik: reniferze 2022-11-24 12:02 napisał(a):
Odpowiedź na: U Żadana koniec znanego ś... | mafiaOpiekun BiblioNETki
Obawiałam się, że ta książka została wydana trochę "na siłę", w związku z obecną sytuacją na Ukrainie, ale to jest naprawdę świetna powieść. Klimat niesamowity, nieoczywisty, a zarazem bardzo... dotkliwy.
Poruszający obraz wojny z punktu widzenia przeciętnego człowieka!
Użytkownik: wwwojtusOpiekun BiblioNETki 2022-11-24 17:07 napisał(a):
Odpowiedź na: Obawiałam się, że ta ksią... | reniferze
Dla mnie "na siłę" jest porównanie tej powieści do "Drogi". Bardziej mi to przypominało Vonneguta i "Rzeźnię nr 5".
Szukam teraz innych jego książek, bo ponoć ta wcale nie najlepsza, a mi się bardzo spodobała.
Użytkownik: reniferze 2022-11-26 13:35 napisał(a):
Odpowiedź na: Dla mnie "na siłę" jest p... | wwwojtusOpiekun BiblioNETki
Kilka lat temu robiłam podejście do McCarthy'ego, ale był dla mnie nieznośny. Spróbuję znowu za jakiś czas, ale na ten moment Zadan jest kilka punktów lepszy.
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: