Dodany: 24.12.2018 11:42|Autor:

Książka: Interwencje 2
Houellebecq Michel
Notę wprowadził(a): NiKiFoR

"Oczywiście, że dam się sklonować, gdy tylko będzie to możliwe; oczywiście, że wszyscy dadzą się sklonować, gdy tylko będzie to możliwe. Pojadę na Bahamy, do Nowej Zelandii lub na Kajmany; zapłacę tyle, ile będzie trzeba (ani imperatywy moralne, ani finansowe nigdy nie odgrywały szczególnej roli w stosunku do imperatywów reprodukcyjnych). Będę mieć zapewne dwa lub trzy klony, tak jak się miewa dwójkę lub trójkę dzieci; zachowam właściwy odstęp między ich narodzinami (ani zbyt krótki, ani zbyt długi); jako dojrzały mężczyzna będę wobec nich postępować jak odpowiedzialny ojciec. Swoim klonom zapewnię właściwą edukację; na koniec umrę. Umrę bez przyjemności, bo nie mam ochoty umierać".
Michel Houellebec

Michel Houellebec - jeden z najgłośniejszych współczesnych powieściopisarzy francuskich, eseista, poeta, autor piosenek. Laureat m.in. Nagrody Goncourtów i IMPAC Dublin Literary Award; jego książki przetłumaczono na ponad czterdzieści języków. Łączy prozę z gatunku science fiction, powieści obyczajowej i eseju. Jego najbardziej znane dzieła to:" Poszerzenie pola walki" (edycja polska 2006), "Cząstki elementarne" (2003), "Platforma" (2004), "Możliwość wyspy" (2006), "Mapa i terytorium" (2011), "Uległość" (2015).

Świat według Houellebecqa

Jak człowiek rozumny powinien obchodzić się z islamem? Czy warto wielbić współczesny feminizm? Co nam zostało z naszej seksualności i relacji międzyludzkich? Jak na nasze życie wpływają nowoczesna architektura i sztuka? Co zrobiły z nami komputery, a co - logika konsumpcjonizmu? Jaka jest rola literatury, jak powinno się ją tworzyć, jak zdefiniować poezję? Jakie dzieła warto czytać i oglądać?

Oryginalny i niepokorny komentarz do naszej współczesności. Intrygująca, bezkompromisowa, brutalna książka — nie tylko dla miłośników Houellebecqa, prozy science fiction i francuskiej kultury, ale także dla tych, których ambicją jest zrozumienie naszych czasów.

[Wydawnictwo Literackie, 2016]