Dodany: 01.12.2018 00:10|Autor: Kaya7

Książki i okolice> Książki w ogóle

Książkowe wspomnienia z listopada 2018

Zapraszam :)
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 01.12.2018 00:56 napisał(a):
LISTOPAD 2018 (ΣR=23293s;Σm=2287s;𝔼m=2117)

1.(70.) Koniec liberalizmu, jaki znamy: Requiem dla polityki tożsamości (Lilla Mark) 3.0 troszku chaotycznie: Naprawić lewicę (170s)

2.(71.) Przygody Nieumiałka i jego przyjaciół (Nosow Mikołaj (Nosow Nikołaj)) 4.5 Jako dziecko czytałem parę cienkich albumików o Nieumiałku, teraz dla dzieciaków kupiłem całą książkę, opowiadającą o przygodach karzełków z Kwiatowego Miasta. Dla nowoczesnego czytelnika opowieść będzie zapewne wychowawcza w "niewłaściwy sposób", ale mnie cieszą takie nieuładzone historyjki - bo postacie są w nich prawdziwsze, pełniejsze życia i z charakterem, a nie mdłe puchate słodziaczki. (178s)

3.(72.) Opowieści z meekhańskiego pogranicza: Północ - Południe (Wegner Robert M. (pseud.)) 4.0 kilka zdań: Meekhańskie déjà vu (569s)

4.(73.) Moje najlepsze zagadki matematyczne i logiczne (Gardner Martin) 4.5 recka: Znaj(dź) proporcją, mociumpanie! (112s)

5.(74.) Róże dla pensjonarki (Muszyńska-Hoffmannowa Hanna) 5.0 recka: Pensjonarka z Kongresówki (205s)

Akcja CSA - Czytam Słynne Arcydzieła

6.(75.) Grzęzawisko (Sinclair Upton) 3.0 recenzja: Biednemu wiatr w oczy nawet pod wodą (372s)

7.(76.) Prochy Angeli (McCourt Frank) 5.0 Jeśli lubicie Ostrowską, to rzućcie ją w kąt, bo tu jest coś, na czym mogła(by) się wzorować! A dodatkowym atutem jest to, że są to wspomnienia, a nie kolaż różnych dewiacji, skompilowanych z życia i wyobraźni. McCourt także troszkę naciąga opowieść, bo pisze ją z perspektywy 65-latka, niektóre aluzje są zbyt celne jak na dziecko. Tym niemniej jest to bardzo mocna książka o dorastaniu w Irlandii w ogromnej biedzie (po I wojnie światowej), przy okropnym ojcu alkoholiku, niezaradnej matce, wśród paskudnych członków rodziny i wrednych nauczycieli czy funkcjonariuszy służb publicznych. Frank nie potrafi się przeciwstawić manipulacjom różnego rodzaju, ale mimo dopustów losu udaje mu się przeżyć (tyle szczęścia nie miało czworo z siedmiorga jego rodzeństwa). Polecam zresztą tę recenzję, choć nie ze wszystkim się zgadzam: Frank McCourt, chłopak z Limerick (445s)

8.(77.) Mój przyjaciel Meaulnes (Alain-Fournier (właśc. Fournier Henri-Alban)) 4.5 czytatka: Niedobitek romantyzmu (236s)
Użytkownik: Artola 03.12.2018 10:36 napisał(a):
Odpowiedź na: LISTOPAD 2018 (ΣR=23293s;... | LouriOpiekun BiblioNETki
Moje najlepsze zagadki matematyczne i logiczne (Gardner Martin) dorzucam do pomysłów na prezent dla miłośnika matematyki:) Dzięki za recenzję :)
Użytkownik: Monika.W 01.12.2018 10:25 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam :) | Kaya7
Miesiąc zaczął się nieźle, ale od połowy przestałam czytać, bo przygniotła mnie rzeczywistość. Ale i tak wyszło całkiem dobrze.

70. Życie tak nas głupio rozłącza...: Listy więzienne 1946-1956 (Moczarska Zofia, Moczarski Kazimierz), ocena: 5
Moczarscy wzięli ślub 31 lipca 1939 roku, zaraz wybuchła wojna, Moczarski od samego początku aktywnie działał w konspiracji. Zaaresztowany został 1 sierpnia 1945 roku, zwolniony w kwietniu 1956 roku - po prawie 11 latach. Nie mieli możliwości cieszyć się spokojnie swoim małżeństwem i miłością. A mimo to kochali się pięknie. I pisali do siebie piękne listy. Zofia została aresztowana w 1948 i odsiedziała cały 6-letni wyrok. Moczarski dostał karę śmierci, zmienioną na dożywocie. Oboje za to, że AK to organizacja, która zajmowała się wyłącznie 1 rzeczą: współpracą z Niemcami w celu zniszczenia komunistycznego podziemia. Siła tych ludzi jest niesamowita.

71. Pan i jego filozof: Rzecz o Platonie (Krawczuk Aleksander), ocena: 4
Nietypowy Krawczuk, przynajmniej dla mnie nietypowy - trochę beletryzowana opowieść o Apulejuszu, dużo o Platonie, poza tym opowiastki i przemyślenia.

72. Filozofia przypadku: Literatura w świetle empirii (Lem Stanisław)
Nie oceniam, bo nie skończyłam. Nie skończyłam, bo za głupia jestem na takiego Lema. Chciałam trafić na eseje o książkach, itp. A tu głęboka filozofia. Za mądre dla mnie.

73. Śmierć w Wenecji (Mann Thomas (Mann Tomasz)), ocena: 4 (akcja Nobliści)
Jakoś nie przekonał mnie tym razem Mann. Miłość starego intelektualisty do pięknego efeba. Miłość z daleka i platoniczna. Zupełnie do mnie nie przemawia. Choć reszta życia tegoż intelektualisty całkiem interesująca.

74. Gajcy: W pierścieniu śmierci (Bereś Stanisław (pseud. Nowicki Stanisław)), ocena: 4
Ogromna cegła. W swej ogromności przegadana. W ogóle miałam wrażenie, że to nie jest książka Beresia, ale kompilacja cytatów i zapożyczeń. Ocena jest wypadkową docenienia pracy, jaką włożył Bereś w tę kompilację i niechęci do formy. Faktograficznie - rzecz dobra: można się dużo dowiedzieć o epoce, narodowcach w czasie wojny, nawet o stosunku Miłosza do tychże. A swoją drogą - po co cały rozdział o stosunku Miłosza?

75. Szal (Durbridge Francis), ocena: 4,5
Stara dobra Anglia, stary dobry kryminał. Zasady i elegancja. Ładne.

76. Most San Luis Rey (Wilder Thornton), ocena: 5
Książka o miłości. Nawet, gdy się wydaje, że jest o czymś innym - jest o miłości. I o tajemnicy. Książka wymykająca się ocenom, określeniom i szufladkom. Lubię nieoczywistości

77. Szkarłatna litera (Hawthorne Nathaniel), ocena: 4,5
Purytański romantyzm. To dziwne połączenie. A nawet bardzo dziwne. Nie ma nic wspólnego z Mickiewiczem czy Goethem. Chyba wolę Europę. Nawet teraz nie jestem apologetą USA, ale Stany w swych początkach to coś strasznego. Purytanizm jest mi tak daleki i obcy, że nie mogłam zaangażować się - poczuć czy zrozumieć całej tej historii.
Użytkownik: JERZY MADEJ 01.12.2018 13:04 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam :) | Kaya7
Lektury - LISTOPAD 2018 r.

1. Sycylijska posiadłość (Marton Sandra) (4)
2. Дух Льяно-Эстакадо (Карл Фридрих Май) Upiór z Llano Estacado (May Karol (May Karl Friedrich)) (6) (powtórka po rosyjsku)
3. Zapłata (Rogala Małgorzata) (5)
4. Mister MacAreck i jego business (Edigey Jerzy (właśc. Korycki Jerzy)) (5)
5. Королева Марго (Дюма Александр) Królowa Margot (Dumas Aleksander (ojciec; Dumas Alexandre)) (6) (powtórka po rosyjsku)
6. Z nienawiści do kobiet (Kopińska Justyna) (5)
7. Terrorysta: Michał Wójcik w rozmowie z Józefem Piłsudskim (Wójcik Michał (ur. 1969)) (5)
8. Редгонтлет (Скотт Вальтер) Czerwona Rękawica: Opowieść z XVIII stulecia (Scott Walter) (5) (po rosyjsku)
9. Uniesienie (King Stephen (pseud. Bachman Richard, Evans Beryl)) (4,5)
10. Wyspa czterech łotrów (Szczypiorski Andrzej (pseud. Andrews Maurice S.)) (4)
11. Niedźwiedź Wojtek: Niezwykły żołnierz Armii Andersa (Orr Aileen) (5)
12. Zorro (McCulley Johnston) (5)
13. Zamknięta trumna (Hannah Sophie) (5)

Czytam:

Przypadki pewnego Chińczyka (Verne Jules (Verne Juliusz))
Wicehrabia de Bragelonne (Dumas Aleksander (ojciec; Dumas Alexandre)) (powtórka; wydanie z 1926 r., znacznie obszerniejsze od powojennego Iskier)
Boże Narodzenie (May Karol (May Karl Friedrich)) (powtórka, wydanie z 1930 r.)
Zabójcza biel (Rowling Joanne (pseud. Rowling J. K., Skamander Newt, Whisp Kennilworthy, Galbraith Robert))
Есперанса (Рид Майн) Esperanza (Reid Mayne Thomas) (po bułgarsku)

W ciągłym czytaniu:

1. Biblia (antologia; < autor nieznany / anonimowy >)
2. Żywoty Świętych Pańskich na wszystkie dnie roku: Podług najwiarogodniejszych źródeł wyjętych z dzieł ojców i doktorów Kościoła św. (< praca zbiorowa / wielu autorów >)
Użytkownik: beatrixCenci 01.12.2018 16:14 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam :) | Kaya7
1. Jelita wiedzą lepiej: Jak zrewolucjonizować sposób odżywiania i zmienić od wewnątrz swoje ciało (Mosley Michael) (4) - Michaela Mosleya znam z programów telewizyjnych BBC (głównie z "Zaufaj lekarzowi"), gdzie sprawnie testuje różne popularne przekonania o prawidłowym żywieniu i zdrowych produktach. Najwyraźniej równie sprawnie przedstawia też podobne wyniki badań i eksperymentów na papierze, choć w takiej formie lepiej widać np. skromne rozmiary różnych grup kontrolnych czy zakresów badań. Jednak część "wiedzowa" jest przedstawiona przystępnie i w miarę rzetelnie, choć irytuje trochę autoreklama ("Zajrzyj na nasz portal i..."). Co do części z zaleceniami dietetycznymi i przepisami, raczej jej nie wykorzystam, głównie ze względu na wszechobecne użycie oleju kokosowego (jest on nawet w... rosole).

2. Błękitne przestrzenie: Wyprawa śladami kapitana Cooka (Horwitz Tony) (5) - ciekawie i przystępnie o kapitanie Jamesie Cooku, jego trzech wyprawach i ich skutkach po dziś dzień. Relacja z podróżowania dziś śladami Cooka jest stosunkowo najmniej ciekawym elementem książki (szczególnie rejs repliką "Endeavoura"), ale bardziej okraszonym humorem. Nieco zaskakuje w tłumaczeniu uparte używanie "pint" zamiast "pinta".
Użytkownik: Monika.W 01.12.2018 16:22 napisał(a):
Odpowiedź na: 1. Jelita wiedzą lepiej: ... | beatrixCenci
Dziś skończyłam czytać Mosley'a o jelitach. Ciekawe. Choć baaardzo amerykańskie - ich sposób pisania podręczników czy książek popularno-naukowych jest dla mnie nieakceptowalny, ciągle czuję, że traktują czytelnika jak zupełnego przygłupa. Natomiast przepisy dość mi się spodobały, olej kokosowy wykreśliłam od razu, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastąpić go rzepakowym (do rosołu w ogóle bym nie dała żadnego).
Same jednak przemyślenia co do jelit - podobały mi się. Zaintrygowała mnie też inulina. Będę całą zimę jeść topinambur.
Użytkownik: beatrixCenci 01.12.2018 20:20 napisał(a):
Odpowiedź na: Dziś skończyłam czytać Mo... | Monika.W
Cóż, biorąc pod uwagę, co niektórzy są w stanie przyjąć bezkrytycznie na temat zdrowego żywienia, trochę się takiemu "amerykańskiemu" (bo Mosley jest akurat Brytyjczykiem) podejściu nie dziwię.
No właśnie nie rozumiem zupełnie tego oleju w bulionie, zresztą, o ile dobrze pamiętam, tam wszystkie zupy są albo z olejem, albo z oliwą, trochę to wydaje mi się dziwne.
Użytkownik: ktrya 01.12.2018 16:56 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam :) | Kaya7
Chrobot: Życie najzwyklejszych ludzi świata (Michniewicz Tomasz (Michniewicz Tomek)) - 5 (Michniewicz dojrzał do poważnego reportażu)
Hałasy dużych miast (Sowa Marzena, Savoia Sylvain) - 3 (recenzja: https://www.granice.pl/recenzja/marzi-dzieci-i-ryby-glosu-nie-maja/26274 )
Ucho Igielne (Myśliwski Wiesław) - 5
Spotkanie (Kundera Milan) - 5
Historia naturalna jedzenia: Między antykiem a XIX wiekiem (< praca zbiorowa / wielu autorów >) - 3,5
Zielone sari (Devi Ananda)- 5 (recenzja: https://www.granice.pl/recenzja/zielone-sari/26127 )
Pani od obiadów: Lucyna Ćwierczakiewiczowa: Historia życia (Sztokfisz Marta) - 3 (recenzja: https://www.granice.pl/recenzja/pani-od-obiadow-lucyna-cwierczakiewiczowa-historia-zycia/26096 )
Kurka wodna (Witkiewicz Stanisław Ignacy (pseud. Witkacy)) - 3
W małym dworku (Witkiewicz Stanisław Ignacy (pseud. Witkacy)) - 3
Rdza (Małecki Jakub [pisarz]) - 5 (coś czuję, że niebawem będzie wycieczka w miejsca akcji ;-))
Piękni dwudziestoletni (Hłasko Marek) - 3
Lincoln w Bardo (Saunders George) - 5,5 (nie wiem, czy zdecyduję się napisać recenzję, ale to jest tak prawdziwie romantyczna powieść, że aż dziwię się, że napisał ją Amerykanin)
Poznań: Miasto grzechu (Kącki Marcin) - 4,5
Użytkownik: jolekp 01.12.2018 17:31 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam :) | Kaya7
Nie bardzo wiem, jak do tego doszło, ale to chyba zaszła tu grubsza przesada. Do tego nawaliłam szóstek jak jakiś szaleniec i nikt rozsądny mnie nie powstrzymał. Nie żałuję niczego :D

*Świat Agaty Christie (Fido Martin) - lepiej to oglądać niż czytać, za pożyczankę dziękuję Dot, 3.0
*Blask (Mazzantini Margaret) - matko sałatko jakie to było dobre, za pożyczankę ponownie bardzo bardzo dziękuję Dot :), 6.0
*Czarny jak ja (Griffin John Howard) - reportaż o nierówności rasowej w USA lat 50., 4.0
*Dziennik cwaniaczka (Kinney Jeff) - wygrzebane wprost z konkursu serowego, 3.0
*Kochankowie mojej mamy (Zającówna Janina) - 5.0
*Miłość silniejsza niż śmierć (Steel Danielle) - 4.0
*Zapach rumianku (Siesicka Krystyna) - 4.5
*Beethoven i dżinsy (Siesicka Krystyna) - powtórka, podwyższam na 6.0
*Nocny słuchacz (Maupin Armistead) - nikt się tego nie spodziewał, 5.5
*Zapałka na zakręcie (Siesicka Krystyna) - 3.5
*Falbanki (Siesicka Krystyna) - mam wrażenie, że to byłaby idealna książka na święta, 6.0
*Sprawa samotnej dziedziczki (Gardner Erle Stanley) - i od razu za jednym zamachem przybyło ze 40 książek do potencjalnego przeczytania (i jak tu żyć?!), z podziękowaniem dla Mikołaja, 5.0
*Siedem szklanek (Zych Magdalena) - z kolejnym WIELKIM podziękowaniem dla Misiaka, ostatnie listopadowe 6.0
*Tajemnica Domu Helclów (Szymiczkowa Maryla (właśc. Dehnel Jacek, Tarczyński Piotr)) - spodziewałam się czegoś lepszego, 4.0
*W imię miłości (Perfect Match) (Picoult Jodi) - na tym raczej skończę moją znajomość z Jodi Picoult, 4.5
*Dziewczyna Mistrza Gry (Siesicka Krystyna) - to jest trzy razy bardziej niedorzeczne, jak już się trochę pogra w RPG, powtórka, zmiana z 3.5 na 3.0
*Wśród nocnej ciszy (Bratny Roman (właśc. Mularczyk Roman)) - historia zbrodni połanieckiej w formie lekko fabularyzowanej, 4.5
Użytkownik: misiak297 01.12.2018 21:58 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie bardzo wiem, jak do t... | jolekp
A oto moje listopadowe przeczytanki:

1 Adorator panny West (Gardner Erle Stanley) - powtórka, zmiana oceny z 4 na 4+. Jest recenzja: Zamordowany samobójca?
2 Morderstwa w Somerset (Horowitz Anthony) - 4 - jest recenzja: Dwa kryminały w jednym
3 Ania na uniwersytecie (Montgomery Lucy Maud) - powtórka. Zmiana oceny z 5 na 3+. Jest recenzja: Uniwersyteckie lata Ani Shirley
4 Kobiety i mężczyźni (Zającówna Janina) - 5 - utwierdzam się w tym, że odkryłem ciekawą autorkę. Jest recenzja: Wszyscy, którzy kochali Klarysę
5 Ponad wszystko (Yoon Nicola) - 4 - wypożyczyłem całkiem spontanicznie po obejrzeniu zwiastuna filmu. Nie jest to żadna wielka literatura, ale można się wzruszyć.
6 Samotność liczb pierwszych (Giordano Paolo) - 5 - jest recenzja: Przestrzenie samotności - dziękuję, Niedźwiedziu.
7 Bracia Whiteoakowie (Roche Mazo de la (właśc. Roche Marie Sophie lub Roche Mazo Louise)) - 4+ - coraz bardziej lubię tę serię. Przywiązałem się do Whiteoaków, a tym razem fabuła była ciekawa i nieprzekombinowana.
8 Róża (Iwaszkiewicz Jarosław (pseud. Eleuter)) - 5 - powtórka po raz setny.
9 Wariatka Maigreta (Simenon Georges) - 4 - jest recenzja: Kto zabił staruszkę?
10 Służące do wszystkiego (Kuciel-Frydryszak Joanna) - 5 - jedna z najlepszych książek, jakie czytałem w tym roku. Jest recenzja: Zapomniane Kasie i Marysie zyskują prawo głosu
11 Pogrzeb na zamówienie (Horowitz Anthony) - 4 - jest recenzja: Kiedy autor kryminałów staje się Watsonem
12 Prawdziwa historia (Vigan Delphine de) - 4 - jest recenzja: W sidłach L.
13 Ci, którzy przeżyli (Grabowska Ałbena (Grabowska-Grzyb Ałbena)) - 3 - jest recenzja: Dzieje rodziny na szybko. Kandydatka na rozczarowanie roku.
Użytkownik: Monika.W 02.12.2018 16:14 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie bardzo wiem, jak do t... | jolekp
Bo Szymiczkową czyta się dla smaczków i nastroju. A nie dla intrygi czy akcji. Nie pamiętam prawie w ogóle akcji kolejnych kryminałów, ale smaczki są piękne.
Użytkownik: jolekp 02.12.2018 16:45 napisał(a):
Odpowiedź na: Bo Szymiczkową czyta się ... | Monika.W
Ja tam nie pamiętam akcji zdecydowanej większości kryminałów, które czytałam, ale to chyba o niczym nie świadczy.
Jakoś nie bardzo lubię takie książki, które najbardziej się skupiają na oddaniu jakichś określonych realiów, a zupełnie zaniedbują całą resztę (podobne zdanie mam o Ćwirleju i jego cyklu o poznańskich milicjantach). Sam klimat mi nie wystarcza, a kiedy autor utrzymuje, że napisał kryminał, to jakaś ciekawa akcja też powinna się w nim znaleźć. Nie neguję tego, że smaczki są dobre, ale uważam też, że Szymiczkowa mogłaby mieć jednocześnie dobrą intrygę i retro klimat pełen smaczków - gdyż to się nie wyklucza :)
Użytkownik: Monika.W 02.12.2018 17:00 napisał(a):
Odpowiedź na: Ja tam nie pamiętam akcji... | jolekp
Pewnie, że mogłaby mieć. Szymiczkowie dwaj chcieli chyba napisać powieść o Krakowie belle epoque. Ale tylko kryminał przyjęło im wydawnictwo. tak to widzę.
Kolejne części są coraz bardziej smaczkowe:). A do tego Szczupaczyńska staje się prawie sufrażystką:)
Użytkownik: margines 01.12.2018 18:26 napisał(a):
Mój listopad:

Kot Karima i obrazki (Bardijewska Liliana) (5,5; 29 listopada 2018) - marżin, kot Karima i obrazki - następne „Wojny dorosłych – Historie dzieci
Amen Roma / Jame Roma: My Romowie (Bartosz Adam) (4, 22 listopada 2018) - Ela, dzięki za pożyczenie książki, WWW.Wojtuś (taki masz nick u mnie, może być? Jak nie to zgłoś mi się z tym), dzięki za dodanie książki
Wawel: Zamek tajemnic (Skrabska Magdalena) (4, 22 listopada 2018) - marżin zwiedza Wawel
Bajka o mysiej rodzinie (Bond Michael) (4, 21 listopada 2018) - Bajka o marżinie i Bajka o mysiej rodzinie
marżin katowicki - 18! listopada 2018
Sól (Szymborska Wisława) (4,5; 18! listopada 2018) - niejaki Misiak zafundował mi Kolejny wieczór autorski Szymborskiej - w drodze do Katowic
Oto jest Kasia (Jaworczakowa Mira (Jaworczakowa Maria; pseud. Wiśniewska Mira)) (4,5; 15 listopada 2018)
Wiewiórek i bóbr: Przygody leśnych detektywów (Podbylska Magda (Podbylska Magdalena)) (4,5; 14 listopada 2018) na… swoją cześć; trochę podobne do „Od wiosny do wiosny” oraz książek „Nad wodą” i „W lesie”
W stronę tamtego lasu: Horror dla panienek z dobrych domów (Siesicka Krystyna) - 4, 14 listopada 2018 - Bohaterowie literaccy czytający książki - marżin spogląda w stronę tamtego lasu
Pieśń o Sowie (Górski Jarosław (ur. 1970)) - 5, 11 listopada 2018
Dumny bielik (Samojlik Tomasz) - 5, 11 listopada 2018
Obcy (Camus Albert) - 5, 8 listopada 2018 - 20. lutego 2013, po filmie „Jarhead: Żołnierz piechoty morskiej” http://www.filmweb.pl/Jarhead i poniekąd z chomiczego CO TERAZ CZYTASZ, CZĘŚĆ 40.
Urodziny Króla (Wechterowicz Przemysław, Walentynowicz Katarzyna) - 4,5; 5 listopada 2018 - marżin świętuje urodziny króla
Pieśń nad Pieśniami (< autor nieznany / anonimowy >) - 5, 4 listopada 2018 - marżin słyszy Pieśń nad Pieśniami; momentami (tak, momentami;]) wyraźnie widzialna była dla mnie „Obca”, czyli serial „Outlander”.
Katechizm polskiego dziecka (Bełza Władysław) - 5, 1 listopada 2018
A u nas powstanie! (Podbylska Magda (Podbylska Magdalena)) - marżin słyszy poznańskie: a u nas powstanie! - tylko 4, czy aż 4, - 1 listopada 2018 Bohaterowie literaccy czytający książki „A u nas powstanie!” można traktować jako wstęp do rozmów z zakresu wielu spraw z tematu historii, historii Polski albo raczej narodu polskiego, wojny, a też serialu „Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy” http://www.filmweb.pl/Film?id=87627
Użytkownik: ahafia 01.12.2018 19:47 napisał(a):
1. Agenda 21 (Beck Glenn, Parke Harriet)- /3/
2. Komplikacje: Zapiski chirurga o niedoskonałej nauce (Gawande Atul)- /4/
3. Hashtag (Mróz Remigiusz (pseud. Løgmansbø Ove))- /2,5/
4. Opowiadania bizarne (Tokarczuk Olga)- /4/
5. Okruch (Ficner-Ogonowska Anna)- /2,5/
6. Cienie (Chmielarz Wojciech)- /4/
7. Komeda: Osobiste życie jazzu (Grzebałkowska Magdalena)- /5/

Zaczęłam też Córki Wawelu: Opowieść o jagiellońskich królewnach (Brzezińska Anna (ur. 1971)), która to książka trochę mnie na początku zmęczyła. Po kilkudniowej przerwie i rozpoczęciu nowego rozdziału coś zaczyna się zmieniać na lepsze.

Więcej w czytatce: listopad 2018
Użytkownik: yyc_wanda 01.12.2018 19:55 napisał(a):
Anastazja (Megre Władimir) (Russia/Siberia-1996); ocena: 5,5
Pierwsza książka w serii „Dzwoniące cedry”. Poznajemy Anastazję, tajemniczę kobietę żyjąca samotnie w syberyjskiej tajdze. Jej zachowanie i styl życia odbiega daleko od norm i standardów, do których przywykliśmy. Warto dać szansę tej książce, by przekonać się do czego zdolna jest natura ludzka. Podczas czytanie nieodparcie nasuwało mi się pytanie – czy tak wyglądał Raj? Czy w każdym z nas drzemie taki potencjał?
Fascynujący początek serii, którą na pewno będę kontynuować.

The Lost Years of Jane Austen – Barbara Ker Wilson (UK/Eng-Australia/Sydney-2008); ocena: 4,5
Oto kolejna książka zrodzona z fascynacji Jane Austen i kolejna próba zapisania białej karty w jej życiorysie, jaką są lata 1801 do 1804. Jane w Australii? Czemu nie. Jej ciotka Jane Leigh Perrot była o krok od zesłania do kolonii karnej za kradzież koronek... Bez względu na to czy podróż Jane do Australii wyda nam się prawdopodobna czy nie, powieść jest ciekawym spojrzeniem na Anglię i Australię początku XIX wieku.

Love Unleashed: Tales of Inspiration and the Life-Changing Power of Dogs – Rebecca Ascher-Walsh (US-NY-2018); ocena: 3,5
Książka pięknie wydana na kredowym papierze, z ilustarcjami zwierząt, a często również ich opiekunów. Historie wzruszające, inspirujące, niezwykłe. Jeden poważny mankament – każda opwieść króciutka, na 2-3 stroniczki. Zanim jeszcze dotarłam do ostatniej, pierwsze już ulotniły się z pamięci. Szkoda. Gdyby poświęcić im więcej uwagi, byłoby to z korzyścią dla całości.

Użytkownik: Rbit 01.12.2018 20:01 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam :) | Kaya7
Mimochodem o chodzeniu (Augustyniak Szymon) (4,0)
Oczekiwałem eseju, a to raczej zbiór ciekawostek i anegdot. Jednak jako gawęda nawet się sprawdza.

Do zobaczenia w zaświatach (Lemaitre Pierre) (4,0)
Dobrze napisana powieść o powojennej (1918-1920) Francji i interesach robionych na upamiętnianiu zmarłych żołnierzy. Nagroda Goncourtów zasłużona. Cóż z tego, skoro fabuła i bohaterowie pozostawili mnie obojętnym.

Portal zdobiony posągami (Huberath Marek S. (pseud.)) (4,5)
Metafizyka, mitologia chrześcijańska, piękne nawiązania do średniowiecznej i renesansowej sztuki. Dante, Signorelli, Botticelli, van der Weyden, van Calcar... Tylko mało kto doceni, bo autora wepchnięto do szufladki SF

Takie sobie średniowieczne bajeczki (Banaszkiewicz Jacek) (5,5)
Prowokacyjnie błachy tytuł ukrywa zbiór poważnych artykułów naukowych. Ale jak napisanych! Żywo, barwnie i ze swadą. Autor udowadnia, że teksty naukowe nie muszą być nudne. Od budowania czarnej i białej legendy Bolesława Śmiałego, przez "wilkołacze" watahy wyrostków - nastolatków Krzywoustego, aż po brawurowy artykuł o tym jak atak juniorów na Władysława II podczas uczty powiązać z morderstwem podczas jedzenia hamburgera w Pulp Fiction i na okrasę dodać Psalm 78, 30-31

Życie miasta średniowiecznego (Samsonowicz Henryk) (4,5)
Rzeczowa popularyzacja historii w dobrym, klasycznym stylu.

Druciarz, krawiec, żołnierz, szpieg (Le Carré John (właśc. Cornwell David)) (3,5)
Klasyka thrillera szpiegowskiego. Raczej tylko dla miłośników gatunku.

Nowy świat pana Tompkinsa (Gamow George Anthony (Gamov George), Stannard Russell) (4,0)
Przysypiający na wykładach urzędnik i jego perypetie w światach fizyki relatywistycznej, kwantów i kosmologii. Udane uwspółcześnienie klasycznych popularyzatorskich prac Gamowa.

Amundsen: Ostatni wiking (Bown Stephen R.) (4,5)
Dobra biografia. Nie goni za sensacją, nie jest też hagiografią. Szczególnie interesujące dwa wątki: zdolności przywódcze podróżnika oraz walki o prasowe prawa do relacji z ekspedycji i prekursorstwo w wykorzystywaniu mediów do zbierania funduszy.

Siedemnaście zwierząt (Pucek Robert) (4,0)
Piękny język, erudycja, zachwyt przyrodą, karkołomne ciągi myślowe od zwierząt, przez dzieła sztuki, po filozofię. Tylko dlaczego, ach dlaczego, Pucek psuje to kreacjonizmem? Znakomity eseista, traktujący biologię podobnie jak Rymkiewicz historie - nie zgadzamy się, ale jak się świetnie czyta...

Niezły pasztet na via Merulana (Gadda Carlo Emilio) (4,0)
Wycyzelowany majstersztyk. Dublin roku 1904 ma Ulissesa, a Rzym z 1927 r. swój "Pasztet..." Brawa dla tłumaczki za przełożenie nieprzetłumaczalnych dialektów włoskich. Raczej do podziwiania niż zaczytywania się. Sięgnąłem dzięki wzmiance w Dzienniku Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.

Dżuma (Camus Albert) (powtórka, nadal 5,0)
Warto powtarzać. Nawet jeśli nie robi już takiego wrażenia, jak czytana za młodu (a niektóre zabiegi autorskie aż drażnią).

Factfulness: Dlaczego świat jest lepszy, niż myślimy czyli Jak stereotypy zastąpić realną wiedzą (Rosling Hans, Rosling Ola, Rosling Rönnlund Anna) (5,5)
Jak za pomocą danych pokonać emocje, instynkty i uprzedzenia, które sprawiają, że w teście wiedzy o świecie ludzie wypadają gorzej niż szympansy. Fantastyczna lektura.
[Założona przez autorów fundacja Gapminder zadaje 13 prostych pytań sprawdzających wiedzę o świecie. Odpowiadając losowo szympansy osiągają 33% poprawnych odpowiedzi. Jak wypadniecie wy - sprawdzicie tu: http://forms.gapminder.org/s3/test-2018 ]

Cyberwojna: Wojna bez amunicji? (Łuczuk Piotr) (1,0)
Straszna słabizna. Poziom analizy jak w pogawędce przy herbatce u babci Frani. Odradzam. Ach, są też plusy! Twarda oprawa i dużo kolorowych zdjęć.
Użytkownik: Monika.W 02.12.2018 16:41 napisał(a):
Odpowiedź na: Mimochodem o chodzeniu (4... | Rbit
Gaddą kusisz. Nie mam w biblio, jest w Legimi. Chyba pora odpalić nowy czytnik i wykupić abonament w Legimi.
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 07.12.2018 08:04 napisał(a):
Odpowiedź na: Mimochodem o chodzeniu (4... | Rbit
Wszystkiego książkowego z okazji 10. (WOW!) urodzin BNetkowych, Rbicie!
Użytkownik: Rbit 07.12.2018 16:14 napisał(a):
Odpowiedź na: Wszystkiego książkowego z... | LouriOpiekun BiblioNETki
Dzięki, dzięki. Ależ ten czas leci.
Użytkownik: sowa 07.12.2018 23:47 napisał(a):
Odpowiedź na: Dzięki, dzięki. Ależ ten ... | Rbit
Jaka śliczna okrągła rocznica :-). Życzę Ci jeszcze wielu takich w Biblionetce, i wszystkiego dobrego (zwłaszcza ludzi i książek).
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 01.12.2018 22:43 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam :) | Kaya7
Całkiem satysfakcjonująco - żadnej oceny niższej od czwórki:

Zbrodnia w błękicie (Kwiatkowska Katarzyna (ur. 1976)) (4) [recenzja: Zabaw się w detektywa, Janie! ]
Poeci języka angielskiego: Tom 2 (antologia; < praca zbiorowa / wielu autorów >) (5) [czytatka: Mnóstwo poezji ]
Po pierwsze dla pieniędzy (Evanovich Janet (pseud. Hall Steffie)) (4) [czytatka: Czytatka-remanentka XI 18 ]
Po drugie dla forsy (Evanovich Janet (pseud. Hall Steffie)) (4) [czytatka: Czytatka-remanentka XI 18 ]
Niepokorne damy (Janicki Kamil) (5) [recenzja: Wolność to nie tylko męska zasługa ]
Ja, deprawator (Hen Józef (właśc. Cukier Józef Henryk)) (5 ) [czytatka: Czytatka-remanentka XI 18 ]
Tłumaczenie poezji - negocjowanie wyobraźni (< praca zbiorowa / wielu autorów >) (4) [czytatka: Czytatka-remanentka XI 18 ]
Kobieta, którą pokochał Marszałek: Opowieść o Oli Piłsudskiej (Droga Katarzyna) (4) [czytatka: Czytatka-remanentka XI 18 ]
Kobieta z prowincji (Siemiński Waldemar) (5) [recenzja: Życie spisane z taśmy ]
Pojawia się idea (Murakami Haruki) (5) [recenzja: wysłana do Ravelo]
Mocne uderzenie (Ćwirlej Ryszard) (4,5) [czytatka: Czytatka-remanentka XI 18 ]
Biel nocy (Cleeves Ann) (5) [recenzja: Nawet w białą noc w duszy bywa mroczno ]
Etykieta japońska (Mente Boye Lafayette de, Botting Geoff) (4) [czytatka: Czytatka-remanentka XI 18 ]
Uwięziona dusza (Montgomery Lucy Maud) (5) [recenzja: Ile Maud jest w Ani? ]

Rendez-vous z Agathą Christie:
Zerwane zaręczyny (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) (4) [recenzja: Nie zawsze dobrze mieć bogatą ciotkę ]

Własna półka:
Zadziwiający Maurycy i jego uczone szczury (Pratchett Terry) (6) [czytatka: Czytatka-remanentka XI 18 ]
Użytkownik: Monika.W 02.12.2018 16:40 napisał(a):
Odpowiedź na: Całkiem satysfakcjonująco... | dot59Opiekun BiblioNETki
Już myślałam, że sięgnę po Ćwirleja z czasów PTL, ale po lekturze remanentki - chyba nie.
Coraz trudniej o dobry kryminał.
Użytkownik: ka.ja 01.12.2018 23:21 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam :) | Kaya7
Tuż obok (Nowicki Wojciech) - eseje o wojnie widzianej z dużego dystansu, trochę po fakcie, trochę przez różne pryzmaty, ale bardzo wyraźnie i bez żadnych filtrów. Uwielbiam styl Nowickiego, jego drobiazgowość, umiejętność wydobywania na pierwszy plan tego, co w kadrze znalazło się tylko przypadkiem na trzecim planie, a co ma znaczenie bardziej ponadczasowe niż plan pierwszy. Niby wszystkie opowiedziane przez niego historie rozpoczynają się od zdjęcia albo na zdjęciu, ale zaczynają się na długo przed trzaskiem migawki i w jakiś sposób są niezależne od fotografii.

Podróże po Gauguinie (Rudomino Tomasz) - a to jest niespodzianka i zaskoczenie. Kto się spodziewa biografii Gauguina, ten... no właśnie... W pierwszej chwili poczułam zawód, irytację, że to wcale nie biografia, tylko coś w rodzaju przewodnika turystycznego po różnych miejscach, w których przed autorem bywał też Gauguin, ale wystarczyło kilkadziesiąt stron, żebym wsiąkła w tę narrację.

Zabójca z sąsiedztwa (Marwood Alex (właśc. Mackesy Serena)) - świetny dreszczowiec. Bardzo lubię angielski humor tej książki, dystans bohaterów do rzeczywistości, jakiś rodzaj chłodnego wdzięku. Ostatnio oprócz tradycyjnych kryminałów, w których przestepca zostaje złapany i ukarany, pojawiły się też takie, w których to zbrodnia triumfuje, a rozmaici opryszkowie, psychopaci albo oprawcy zostają obsadzeni w roli bohaterów pozytywnych (Dexter i różni jego "krewni") - no więc tu mamy do czynienia z czymś jeszcze innym. Bardzo, bardzo dobra rozrywka na długie i zimne wieczory.

1968: Czasy nadchodzą nowe (Łazarewicz Cezary, Winnicka Ewa) - ciekawy, choć oczywiście bardzo wybiórczy przegląd tego, co w 1968 roku przetaczało się przez świat. Książka w żadnym wypadku nie ma pretensji do tego, żeby przedstawiać pełny obraz tego czasu, ale skupia się na interesujących wydarzeniach i może być dobrym punktem wyjścia do przeczytania czegoś więcej.

Ślady (Małecki Jakub [pisarz]) - faktycznie znakomite! Po zupełnie nieudanym "Odwrotniaku" miałam opory przed sięgnięciem ponownie po Małeckiego, chociaż "Dygot" i "Rdza" podobały mi się wyjątkowo. No i niepotrzebnie się opierałam.

Sendlerowa: W ukryciu (Bikont Anna) - całkiem niedawno czytałam w prasie opowieść o tym, jak Sendlerowa wywoziła dzieci z warszawskiego getta ukryte w wózku pod rozmaitymi rzeczami; zdumiewające, jak samodzielnie ta legenda żyje, choć zupełnie nie ma związku z prawdą. Bardzo mi się podoba rzeczowy, chłodny sposób narracji pani Bikont. Bardzo mi się też podoba, że postanowiła w tej biografii zrobić miejsce dla osób, które robiły to, co potem przypisano Sendlerowej; w jakiś sposób Sendlerowa była ciałem zbiorowym.

Amy i Isabelle (Strout Elizabeth) - perełka! Uwielbiam panią Strout i koniecznie muszę przeczytać wszystko, co napisała. Isabelle jest matką nastoletniej Amy, obie zmagają się z pragnieniem miłości, obie kłamią, wzajemnie się dręczą. To jest w dodatku znakomita powieść kobieca w tym sensie, że skupiająca się na sytuacji kobiet w męskim świecie i kobiet w świecie kobiecym. Cudowna drugoplanowa postać Grubej Bev.

Służące do wszystkiego (Kuciel-Frydryszak Joanna) - czekałam na tę książkę od pierwszej usłyszanej zapowiedzi i nie zawiodłam się. Z różnych innych lektur (w tym także z kryminałów Maryli Szymiczkowej) można się wiele dowiedzieć o tym, że służba domowa na terenie dzisiejszej Polski sto-sto pięćdziesiąt lat temu nie miała łatwego życia, ale dopiero z tej książki dowiedziałam się, jaką pułapką były książeczki służby i że za wymówienie lub odmowę pracy służącą można było w świetle prawa bić albo uwięzić. Poruszająca lektura, a do tego bardzo dobrze dobrany materiał źródłowy.

Biel nocy (Cleeves Ann) - wolałam przygody Very Stanhope, ale i te o Jimmym Perezie mi sie podobają, Szkoda tylko, że kryminały pani Cleeves wydawane są tak niemrawo i wybiórczo.

Wojciech Kossak: Malarz polskiej chwały (Zurli Arael (pseud.)) - bardzo porządna biografia wyjątkowo ciekawej postaci. O Kossaku wiedziałam już bardzo dużo z innych lektur, a jednak z tej książki dowiedziałam się mnóstwo nowych rzeczy. Nieco męczyło mnie obsesyjne operowanie cenami i kwotami, które przez większość czasu nie kojarzyły mi się z ich faktyczną wartością. Kossak raz zarabiał w markach i frankach, raz w dolarach, potem w złotych, nie umiałabym tych kwot ani porównać, ani przeliczyć, bo choć gdzieś pod koniec przytoczone zostały zarobki zwykłego urzędnika państwowego, tak jednak nijak się one miały do kursu dolara, a już zupełnie były bez związku z frankami sprzed I wojny.

I tyle. Dobry to był miesiąc, mam nadzieję, że grudzień mu dorówna czytelniczo.
Użytkownik: minutka 02.12.2018 14:20 napisał(a):
Odpowiedź na: Tuż obok - eseje o wojnie... | ka.ja
Dwie książki wędrują do schowka :)
Zaciekawiłaś mnie biografią Kossaka. To faktycznie bardzo ciekawa postać, równie dobrze mógłby spełnić się jako pisarz, przeczytaj Wspomnienia (Kossak Wojciech), piękny styl i język, naprawdę warto!
Czytałam "Okruchy codzienności" E. Strout i jestem nimi zachwycona, więc muszę też poznać "Amy i Isabelle", skoro piszesz, że to perełka.
Użytkownik: ka.ja 02.12.2018 14:43 napisał(a):
Odpowiedź na: Dwie książki wędrują do s... | minutka
W tej biografii jest bardzo dużo fragmentów listów Kossaka do rodziny - nie tylko dają próbkę jego stylu pisarskiego, ale też wyraźnie wskazują na źródło dowcipu Magdaleny Samozwaniec. I oczywiście, że chcę przeczytać wspomnienia.
Użytkownik: Aquilla 01.12.2018 23:54 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam :) | Kaya7
Najlepiej w życiu ma Twój kot (Szymborska Wisława, Filipowicz Kornel) - 5 - Przemiłe listy o drobiazgach dwójki zakochanych inteligentów. Ciepłe to wszystko i niepozbawione humoru. idealne na jesienne wieczory

Nowy Jork: Od Mannahatty do Ground Zero (Rittenhouse Magdalena) - 5 - bardzo ciekawie napisana historia Nowego Jorku. Chociaż nie tylko historia, bo i geografia, opis społeczności, ogólna próba opisania "duszy" miasta. Czyta się pasjonująco, aczkolwiek bardzo marudzę na małą liczbę zdjęć. Czytałam w ebooku, może papierowa wersja trochę mnie polega na wyobraźni czytelnika. Ja musiałam sobie wiele rzeczy googlować.
Użytkownik: Rbit 02.12.2018 14:35 napisał(a):
Odpowiedź na: Artemis - 4 Walkiria w o... | nutinka
Jak Harari? Większość czytelników bardzo chwali, spotkałem się jednak z bardzo krytycznymi głosami ze strony historyków, statystyków i ekonomistów.
Użytkownik: nutinka 03.12.2018 15:50 napisał(a):
Odpowiedź na: Jak Harari? Większość czy... | Rbit
Czyta się dobrze, nawet skłania do przemyśleń. Muszę stwierdzić, że może dobrze, że nie natknęłam się na głosy krytyczne. ;)
Jeśli chcesz mieć próbkę, to zerknij na cytaty do poprzedniej jego książki, które zamieściłam w zeszłym miesiącu na blogu.
Użytkownik: Rbit 03.12.2018 16:38 napisał(a):
Odpowiedź na: Czyta się dobrze, nawet s... | nutinka
Właśnie głosów krytycznych jest więcej do Sapiensa :)
Użytkownik: Alele 08.12.2018 20:24 napisał(a):
Odpowiedź na: Dżozef - 5 Dżozef - 5,5 ... | Alele
Zamiast Dżozefa numer dwa powinny być Cienie (Chmielarz Wojciech) z oceną 5,5 :)

Użytkownik: Jabłonka 03.12.2018 16:16 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam :) | Kaya7
Listopad zakręcony jak sznurek w kieszeni ;)
W samym sercu morza: Tragedia statku wielorybniczego "Essex" (Philbrick Nathaniel) lepsza, ciekawa i dobrze napisana.
Imperium mrówek (Werber Bernard) dobra, obiecująca choć rozczarowała mnie intryga po 'ludzkiej' stronie. To co się dzieje u Formica bardzo rzetelnie i z wielką znajomością rzeczy przedstawione. Ogólnie dobra i już zaczęłam kolejny tom :)
Odwet oceanu (Schätzing Frank von) bardzo dobra, czytana prawie miesiąc. Pełna jestem zachwytu nad wygrzebaną przez autora wiedzą, sprawdzałam wszystko na bieżąco i wszystko się zgadzało. Jedna z tych książek, które żal kończyć. I na pewno do ponownego przeczytania.
Pedant w kuchni (Barnes Julian (pseud. Kavanagh Dan)) mniam, świetna :)
i tyle bo zakręcenie zrobiło swoje...

Użytkownik: mirejlle 03.12.2018 17:33 napisał(a):
Mój listopad wyglądał następująco:
77.
Sąsiad (Gardner Lisa (pseud. Scott Alicia))
Ocena: 4,5
Typowy kryminalik dla rozrywki, tego się spodziewałam, to otrzymałam.
78.
Polskie morderczynie (Bonda Katarzyna)
Ocena: 5,5
Genialna. Różnica między tym jak oceniają swój czyn i siebie skazane kobiety a tym, co widnieje w aktach spraw jest fascynująca.
79.
Dama pikowa (Puszkin Aleksander)
Ocena: 4,5
Zupełnie w porządku, choć króciutka.
80.
Nowy dom na Wyrębach II (Darda Stefan)
Ocena: 3,5
Ileż razy można odgrzewać jednego kotleciora.
Nadzieja umiera ostatnia: Wyprawa w przeszłość (Birenbaum Halina)
Ocena: 5
Ogromnie mnie takie książki przygnębiają, ale warto je znać.
82.
Narodziny gniewu (Jax Joanna (właśc. Jakubczak Joanna))
Ocena: 4,5
Bardzo sprawnie napisane, będę cykl kontynuować z przyjemnością.
83.
Ring (Suzuki Koji)
Ocena: 3.
Jakież to bzdury były koszmarne.
84.
O czym myślą koty: Kocie sekrety oczami naukowców (McNamee Thomas)
Ocena: 5,5.
Pomijam fakt fascynujących kocich ciekawostek, jakże pięknie ten autor pisze o swojej kici, i z jaką ogromną empatią i miłością o kotach w ogóle.
85.
Miniaturzystka (Burton Jessie)
Ocena: 4.
Pomysł dobry, gorzej z wykonaniem.
86.
Wierna (Roth Veronica)
Ocena: 4.
Cykl z tendencją spadkową, cieszę się, że go wreszcie skończyłam, ocena podniesiona za koniec.
87.
Czasami wołam w niebo (Zwierzyńska-Matzke Tamara, Matzke Sven)
Ocena: 5
Historia trudnej, niestety przegranej walki z nowotworem.
88.
Czy mnie pokochasz? (Glass Cathy)
Ocena 5
Do autorki wracam cyklicznie. Z powodu jej miłości do skrzywdzonych dzieci.
Więcej szczegółów:
Moje lektury 2018 roku
Użytkownik: koziolek910 03.12.2018 17:58 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam :) | Kaya7
Miesiąc naprawdę dziwny i tylko z dwiema piątkami
1 Sue Wallman "Kłamstwo minionego lata" - 4
Kłamstwo minionego lata (Wallman Sue)
Młodzieżówka totalnie nieprzemyślana. Dzieciaki z traumami po utracie kogoś bliskiego i... pomysłu na to brak. Dobrze, że język całkiem niezły.
2 Hanna Cygler "Złodziejki czasu" - 4
Złodziejki czasu (Cygler Hanna (właśc. Kanthak Anna))
Cztery różne kobiety i ich pogmatwane życiorysy. Książka na niedzielne popołudnie.
3 Mariette Lindstein "Sekta z wyspy mgieł" - 4,5
Sekta z Wyspy Mgieł (Lindstein Mariette)
Czyta się jednym tchem, chociaż pod koniec główna bohaterka zaczynała mnie denerwować. Przede mną jeszcze dwa tomy.
4 Michał Larek, Waldemar Ciszak "Mężczyzna w białych butach" - 4
Mężczyzna w białych butach (Ciszak Waldemar, Larek Michał)
Tak czekałam aż to przeczytam i... chyba się rozczarowałam. Właściwie sama nie wiem, czego się spodziewałam po książce, ale może tego, że autorzy jakoś mocniej wejdą w sprawę, a oni to sfabularyzowali i tym samym popsuli.
5 Przemysław Semczuk "Kryptonim Frankenstein" - 5
Kryptonim "Frankenstein" (Semczuk Przemysław)
Nieudolna milicja, pokrętne prowadzenie śledztwa i postać Joachima Knychały, o której mówi się niewiele.
6 Alex Kava "Zło konieczne" - 3,5
Zło konieczne (Kava Alex)
Cykl o Maggie Odel, który naprawdę staje się męczący...
7 Jennifer McMahon "Zimowe dzieci" - 3,5
Zimowe dzieci (McMahon Jennifer)
Początek świetny, końcówka jak z taniego serialu.
8 Przemysław Semczuk "Tak będzie prościej" - 4
Tak będzie prościej (Semczuk Przemysław)
Zdecydowanie najgorsza książka autora. Odnosiłam wrażenie, że sam nie wiedział, co z bohaterami począć.
9 Bill Browder "Czerwony alert" - 4
Czerwony alert: Jak zostałem wrogiem numer jeden Putina (Browder Bill)
Za dużo tu naukowego języka, akcje, obligacje, inwestycje... Gubiłam się w tym, chociaż cała sprawa dość ciekawa.
10 Margaret Mazzantini "Zatrzymaj się" - 4,5
Zatrzymaj się (Mazzantini Margaret)
Książka o dużym potencjale. Ojciec robiący autoanalizę po wypadku córki. Tylko te błędy... Seks na ulicy w biały dzień, sepsa i lekarz, który nie wie, co jest pacjentce i pyta ją o to, czy może ma menstruacje i to dlatego... Żenujące...
11 Jessie Burton "Miniaturzystka" - 4,5
Miniaturzystka (Burton Jessie)
Doceniam pomysł i styl. Niedoceniam rozwlekłości i zakończenia.
12 Hanya Yanagihara "Małe życie" - 5
Małe życie (Yanagihara Hanya)
Ile tu emocji! Ile prawdy! Ja nawet nie bardzo wiem, co napisać, bo musiałabym długo, ale jestem absolutnie zachwycona.
To tyle, pozostaje czekać na lepsze czytelnicze czasy.
Użytkownik: ilia 04.12.2018 19:47 napisał(a):
Popularnonaukowa - genetyka/archeologia
1. Siedem matek Europy: Każdy współczesny Europejczyk jest potomkiem jednej z siedmiu kobiet epoki kamiennej (Sykes Bryan) (6) - moja książka roku

Powieści z psem
2. Strzały nad jeziorem (Matyszczak Marta) (5)
3. Dobry pies (Wilson Susan) (4,5)

Kryminał obyczajowy
4. Trup na plaży i inne sekrety rodzinne (Jadowska Aneta) (4,5)

Sensacja
5. Bractwo Róży (Morrell David) (4)

Obyczajowa - "bożonarodzeniowa otucha"
6. Świąteczna kafejka (Prowse Amanda) (4)

Użytkownik: Rbit 04.12.2018 20:08 napisał(a):
Odpowiedź na: Popularnonaukowa - genety... | ilia
Siedem matek może być już nieaktualne. Właśnie naukowcy dowiedli, że w wyjątkowych sytuacjach mitochondrialne DNA może być też przekazywane w linii męskiej.
Użytkownik: Marylek 04.12.2018 21:19 napisał(a):
Odpowiedź na: Siedem matek może być już... | Rbit
To bardzo ciekawe, co piszesz, dzięki za ten link.

Aczkolwiek za wcześnie chyba na wyciąganie jakichś ogólniejszych i daleko idących wniosków. Autor artykułu pisze: "Nietypowe przekazywanie mitochondriów wynika prawdopodobnie z obecnych w tych rodzinach mutacji zakłócających mechanizm, który zwykle zapobiega dziedziczeniu mitochondriów ojca."

Czyli wciąż normą pozostaje dziedziczenie mtDNA tylko po matce.

Sykes i jego zespół, po słynnej konferencji w Barcelonie 1995 roku, musieli przez lata udowadniać, że mtDNA nie podlega rekombinacji. Wszystkie dotychczasowe badania wskazywały i wskazują, że to wciąż dobre i skuteczne narzędzie analizy dalekiej przeszłości człowieka.

Wiadomo też, że jeśli zdarzy się rzadka mutacja poza regionem regulacyjnym, takie mitochondrium nie przetrwa długo i nie jest przekazywane następnemu pokoleniu. Mutacje zanikają. Ciekawe byłoby dalsze śledzenie losów członków tych trzech rodzin. Czy te mitochondria będą przekazywane dalszym pokoleniom i w jakiej postaci.

"Mutacje te nie dotyczą jednak DNA samych mitochondriów, ale materiału genetycznego zawartego w jądrze." - tego zdania nie rozumiem. Chodzi o te komórki ojca, których mtDNA zostało przekazane dzieciom? Chromosomy jądra komórkowego ulegają rekombinacji, mutacja mitochondrialna musiałaby zachodzić poza jądrem.
Użytkownik: Kaya7 29.12.2018 20:27 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam :) | Kaya7
Bardzo dawno nie pisałam podsumowań; brak czasu dał się we znaki. Ale jakoś ostatnio naszła mnie na to ochota, tak więc - z dużym opóźnieniem - dzielę się wrażeniami z listopadowych lektur :)

1. Weronika postanawia umrzeć (Coelho Paulo) - trafiłam na tę historię w wersji zaadaptowanej na scenariusz sztuki teatralnej jako nastolatka i – zachwycona koncepcją – sięgnęłam po książkę. Do teraz pamiętam wrażenie, jakie na mnie zrobiła, jednak powrót po latach okazał się rozczarowujący. Sam pomysł niesie w sobie potencjał, jednak pod względem merytorycznym opowieść mocno kuleje. Po pierwsze – przedstawione wydarzenia nie miałyby szans zaistnieć w rzeczywistości. Kolejny zgrzyt to spłycenie pojęcia choroby psychicznej, ukazanie jej w sposób sugerujący świadomą decyzję chorego. Aspekt etyczny współczesnej psychiatrii opisany przez autora to już w ogóle farsa. Alegoryczne wypowiedzi bohaterów nacechowane dużą dawką metafizyki już do mnie nie przemawiały jak przed laty. Zasadniczo uważam, iż książka jest w porządku, o ile sięgnie się po nią w odpowiednio młodym wieku. - 3,5

2. Do wszystkich chłopców, których kochałam (Han Jenny) - bardzo przyjemna i lekka historia o nastoletniej miłości. - 4,5

3. Tamte dni, tamte noce (Aciman André) - historia o wakacyjnym romansie dwojga młodych chłopaków. Autor w bardzo obrazowy sposób opisuje emocje - niepewność, rozczarowanie, spełnienie, ambiwalencję, rozczarowanie, oraz świetnie nakreśla psychologiczną złożoność ludzkich przeżyć. - 5

4. Świąteczne życzenie (Rundell Katherine) - nieco zbyt płaska historyjka świąteczna dla dzieci mówiąca o tym, że marzenia się spełniają. - 4

5. Żywe maszyny (Reeve Philip) - po tę książkę sięgnęłam zobaczywszy w kinie trailer filmu. Choć to jedna z wielu postapokaliptycznych młodzieżowych opowieści, pomysł jest naprawdę ciekawy i nietuzinkowy. Chętnie poczytałabym dłuższe fragmenty zawierające opisy wykreowanego świata i jego historii. - 4,5
Użytkownik: verdiana 31.12.2018 19:08 napisał(a):

239. "Mock. Pojedynek" Marek Krajewski

240. "Nadchodzi ogień" Gillian Anderson & Jeff Rovin

241. "Nie wszystko na sprzedaż" Beata Tyszkiewicz

242. "Dziewczyny z Wołynia" Anna Herbich

243. "Antygona" Sofokles (tłum. Hebanowskiego)

244. "Dziewczyny z Syberii" Anna Herbich