Dodany: 30.11.2018 00:34|Autor: blablabla

Cienie z przeszłości

W podwarszawskim Milanówku policja znajduje trupy dwóch kobiet. Wszystkie poszlaki wskazują na przyjaciela Jakuba Mortki podkomisarza Kochana. W tym samym czasie w ręce aspirantki Suchej wpada film z ukrytej kamery na którym widać zbiorowy gwałt jakiego dopuściła się grupa wpływowych polityków i biznesmenów. A sam komisarz Mortka próbuje zdobyć dowody przeciw jednemu z szefów mafii. Co mają ze sobą wspólnego wszystkie te sprawy i jak wiążą się ze śmiercią trzech gangsterów sprzed wielu lat?

Przygodę z twórczością Chmielarza zaczęłam nietypowo, bo od piątego tomu przygód komisarza Mortki. Ale cóż - kiedy książka za darmo pojawiła się w akcji czytaj.pl żal było nie skorzystać. I myślę, że na tym jednym spotkaniu z Mortką nie zakończę.

Wojciech Chmielarz ma prosty, ale bardzo sugestywny styl. Fabuła jest szybka, a zwroty akcji wartkie. Całość jest nieco bliższa sensacyjnej powieści niż obyczajowemu kryminałowi Agathy Christy, ale mimo to „czytało mi się” tę książkę doskonale.
Autor ma ciekawy sposób konstrukcji postaci. Z jednej strony są one jednowymiarowe i praktycznie nie zmieniają na kartach powieści. Ale z drugiej bardzo klarownie przedstawia ich motywacje, tak że momentami czytelnik współczuje nawet brutalnym mordercom.

Nie jest to zapewne najlepszy kryminał jaki czytałam,ale z przyjemnością sięgnę po kolejne tomy.