Dodany: 28.11.2018 23:46|Autor: jousna

koniecznie przeczytajcie

Książkę „Wybór Zofii” bardzo trudno mi ocenić. Z jednej strony to bardzo piękna historia. Słuchanie audiobooka pochłonęło mnie bez reszty, emocjonalnie rozbiło. Książka napisana jest przepięknym językiem. Narracja (zastosowano tutaj formę pamiętnika – wspomnień z przeszłości) bardzo mi się podobała. Stingo – narrator , autor wspomnień opowiada o tragicznych losach jego przyjaciół Zofii – emigrantki polskiego pochodzenia, byłej więźniarki obozu w Oświęcimiu i jej partnera – Natana – chorego psychicznie narkomana. Zofia i Natan tworzą toksyczny związek , który kończy się tragedią.
Oczywiście znalazłam też minusy – sceny erotyczne, często bardzo mocne i wulgarne słownictwo , są moim zdaniem niepotrzebnie zastosowane w tak dużej ilości. Nie jestem małą dziewczynką, ani pruderyjną starszą panią, ale wydaje mi się, że tak duża ich ilość po prostu nie pasuje do tej tragicznej i pięknej historii.
Nie podejmuję się też oceny tej powieści pod względem historycznym. Napiszę tylko, że w książce przedstawiony jest problem antysemityzmu w przedwojennej Polsce oraz za czasów okupacji. Postawa Polaków względem Żydów, powiem delikatnie, jest przedstawiona bardzo negatywnie. Poruszony jest również wątek rasizmu w Stanach Zjednoczonych (porównywalny w powieści właśnie do antysemityzmu).
Podsumowując – historia opowiedziana ustami Stinga jest przepiękna, pełna emocji. Pod względem literackim godna polecenia. Pod względem historycznym zostawiam do indywidualnej oceny.