Dodany: 22.11.2018 16:27|Autor:

„Ludzie stamtąd stali się ludźmi stąd. Niedawni obcy, stali się częścią polskiego społeczeństwa. O tym, jak ich przyjęliśmy i jak oni odnaleźli się wśród nas, fascynująco pisze Marta Mazuś.”
Michał Nogaś, Polskie Radio Trójka

Do Polski nadciągają imigranci? Oni już tu są. Jaką propozycję dla przyjezdnych ma kraj ludzi, którzy sami szukają dla siebie lepszych krajów do życia?

Oto historie zderzeń i zdziwień, w których „my” spotykamy „ich”.

Otwartość poplątana z niezrozumieniem, sympatia podszyta wyższością, niechęć ubrana w poprawne politycznie ględzenie lub bluzgi z internetu. Polacy i cudzoziemcy, którzy chcieliby tu osiąść - patrzą na siebie, choć nie zawsze się widzą, żyją obok siebie, choć rzadko razem.

Mazuś przedstawia przedstawia trzynaście opowieści o sukcesach, porażkach, determinacji i rozczarowań życiem w Polsce. O nadziei. O tych Innych, Obcych. A może jednak o nas samych?

Marta Mazuś (ur. w 1987 r.) - reporterka związana z tygodnikiem „Polityka”; opisywała codzienność uchodźców żyjących w wielu europejskich krajach, m.in. w Bośni, Francji i Wielkiej Brytanii; współautorka książki „Wyspa Montressor” (2011); z urodzenia warszawianka, z wykształcenia filolog.

[Wielka Litera, 2015]