Dodany: 2018-11-22 11:57|Autor: WerQa

Książka: Głód
Katsu Alma

Głód


Nie będę ukrywać, że początkowo na tą książkę zupełnie nie zwróciłam uwagi. Jakoś tak zlała się dla mnie z całą resztą innych nowości, których - bądźmy szczerzy - co miesiąc wychodzą setki.
I powiem Wam, że to byłby duży błąd.
O rany, co ja bym zrobiła bez tych wszystkich grup FB, czy innych Instagramów? Ano przegapiłabym jedną z lepszych książek jakie przyszło mi przeczytać w tym roku...

O książce:
Kwiecień, rok 1874, trwa zima tak silna, że nawet rodzimych Indian wypędza z gór. W tym ciężkim klimacie, gdzie śnieg sięga koniom do piersi, zauważono szalonego białego człowieka ślizgającego się po zamarzniętych jeziorach. Na wieść o tym wyrusza grupa ratowników. Widziany człowiek może być ostatnim żyjącym członkiem Wyprawy Donnera....

Czerwiec, rok 1846 dziewięćdziesiąt osób z Georgem Donnerem na czele wyrusza z Springfield do Kalifornii w poszukiwaniu nowego, lepszego życia. Każdy z nich - kobiety, mężczyźni, dzieci porzucił cały dorobek, by odnaleźć spokój i upragnione szczęście. Zapasy uszczuplają się w zastraszającym tempie, zaczynają narastać coraz większe konflikty, a zima zbliża się nieubłaganie. Nad zdrowym rozsądkiem zaczyna górować obłęd i może to za jego sprawą ludzie w karawanie mają wrażenie, że coś ich prześladuje…
Czy uda im się dotrzeć do celu nim śnieg zasypie szlak? Czym jest zło, które czai się na nich z każdej strony?


"Mary wzięła papier. Był kruchy i łamliwy po wielu dniach w upale. Rozłożyła go ostrożnie z obawy, że rozpadnie się jej w rękach. Atrament wyblakł, jakby słowa napisano dawno temu, ale odczytała je bez trudu. Zawracajcie, ostrzegały cienkie drące litery. Zawracajcie, albo wszyscy zginiecie."

Moje zdanie:
Alma Katsu to autorka dotychczas nie znana na rynku naszych wydawnictw. Czas to zmienił. Zmieniła to jej nowa powieść!

Zanim zaczniemy czytać, warto wziąć po uwagę jeden fakt. Otóż "Głód" to książka, w której opisane wydarzenia oparte są na rzeczywistej Wyprawie Donnera, która miała miejsce w latach 1846-1847. Co ważne - choć sama wyprawa była autentyczna, autorka, w wydarzenia z przeszłości wplotła postacie fikcyjne i wątki paranormalne.
Sama historia posiada niesamowity klimat, osnuty nutką grozy i niepewności który utrzymuje się od pierwszej strony. Pisarka stopniuje napięcie, zgrabnie wprowadza czytelnika w atmosferę opanowującą wyprawę. Książka ma w sobie coś magicznego, jakiś rodzaj przyciągania, który sprawia, że nie sposób się od niej oderwać.
Opowieść prowadzona jest dwutorowo - mamy historię teraźniejszą, i mamy wspomnienia każdego z głównych bohaterów (a jest ich kilku). Dzięki temu nikt nie jest bezimienny, nikt nie jest niewidoczny. Każda z postaci ma swoją przeszłość, która zmusiła ją do tak niebezpiecznej podróży. Ma swojego głęboko skrywanego demona, którego karmi przez swoje dotychczasowe życie. Nikt tutaj nie jest czarno-biały.
Nie da się ukryć, że „Głód” autorstwa Almy Katsu nie jest lekką lekturą przeznaczoną dla każdego czytelnika. Tematyka poruszona w powieści, jak i sugestywne aluzje sprawiają, że osoby charakteryzujące się pewną wrażliwością w zakresie „niesmacznych obrazów”, raczej powinny wstrzymać się od lektury. Równocześnie jednak uważam, że Alma Katsu nie operuje tymi obrazami bez powodu - jest to doskonała lektura dotykająca tematyki człowieczeństwa i moralności.

Podsumowując Głód” to wyśmienity, trzymający w napięciu utwór, polecany zwłaszcza w tym jesienno-halloweenowym okresie, kiedy klimatyczne opowieści mają szczególną wartość.

" - W takim razie Bóg jest z was ogromnie niezadowolony, ponieważ zaprowadził was w dolinę śmierci. Pojednajcie się waszym Bogiem, zanim będzie za późno, bo głodni już po was idą"

Ocena: 9/10 (zakończenie nie do końca było dla mnie jasne, ale może jest to wina mojej ograniczonej wyobraźni.

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 592
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 7
Użytkownik: reniferze 2020-02-13 13:26 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie będę ukrywać, że pocz... | WerQa
Ta książka jest rzeczywiście.. porywająca. Nie mogłam się oderwać. Napisana bardzo płynnie, ze zróżnicowanymi bohaterami, pięknie wplecionymi elementami horroru. Świetna!
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 2020-02-13 15:12 napisał(a):
Odpowiedź na: Ta książka jest rzeczywiś... | reniferze
Nooo! Twoja pozytywna rekomendacja dużo znaczy, bo zawsze wysoko stawiasz poprzeczkę jakości książki. Ta była od dawna w schowku, ze względu na Książki o pionierach "zdobywających" Dziki Zachód. Może teraz przesunie się wyżej w kolejce :)
Użytkownik: reniferze 2020-02-14 08:46 napisał(a):
Odpowiedź na: Nooo! Twoja pozytywna rek... | LouriOpiekun BiblioNETki
Cały czas mając na uwadze, że do końca realistyczna ta książka nie jest ;). Ale klimat ma niesamowity!
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 2020-02-14 08:54 napisał(a):
Odpowiedź na: Cały czas mając na uwadze... | reniferze
Och, to nie jest żaden problem! A tak, jak o tym piszesz, to nie mogę się powstrzymać i polecam Ci "sielski horror", który zrobił na mnie duże wrażenie: Pan Żniw (Tryon Thomas) Dość powiedzieć, że poruszony nim Stephen King napisał słynne opowiadanie "Dzieci kukurydzy" :)
Użytkownik: reniferze 2020-02-14 11:08 napisał(a):
Odpowiedź na: Och, to nie jest żaden pr... | LouriOpiekun BiblioNETki
O, brzmi kusząco! Na tyle mnie zainteresowałeś, że już kupiłam sobie egzemplarz. A miałam ograniczać się do ebuków, bo znowu brakło mi miejsca na półkach...
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 2020-02-14 11:14 napisał(a):
Odpowiedź na: O, brzmi kusząco! Na tyle... | reniferze
Miło mi, mam nadzieję, że się nie zawiedziesz :) Ja sobie już po lekturze zakupiłem własny egzemplarz i planuję powtórkę.

Zaś obecnie (znaczy dokładnie dziś) - pozostając w tematyce amerykańskiej i osadniczej - biorę się za Na południe od Brazos (McMurtry Larry). Trochę się boję, bo apetyt na wybitność jest wielki, w końcu tyle osób polecało!
Użytkownik: reniferze 2020-02-14 11:26 napisał(a):
Odpowiedź na: Miło mi, mam nadzieję, że... | LouriOpiekun BiblioNETki
Kurczaki, mam wrażenie, że to czytałam, ale nie mam w ocenionych, a pamięć mi szwankuje.. cóż. Trzeba do tego wrócić.
Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: