Dodany: 19.11.2018 08:42|Autor: jkierys

Książki i okolice> Akcje i wyzwania czytelnicze

Prośba o pomoc w projekcie publicystycznym

Dzień dobry,
Zakładam ten temat z prośbą o udzielenie mi pomocy w bardzo ciekawym projekcie badawczym. Tematem moich zainteresowań jest życie codzienne znanych osobistości, w szczególności pisarzy, najlepiej polskich. Interesują mnie nie tyle wydarzenia z ich życia miłosnego, ale bardziej te związane z rutyną dnia; ile pili kaw, o której wstawali, ile dziennie pisali, na stojąco czy siedząc po turecku, etc. Moim celem jest zebranie takich rzetelnych, źródłowych informacji o jak największej liczbie twórców, a potem zrobienie badań statystycznych i ułożenia wyników w formie koherentnego tekstu. Praca jest benedyktyńska, dlatego też piszę do Was, forumowicze, z nadzieją, że przy czytaniu biografii swoich ulubionych twórców natknęliście się na szukane przeze mnie fragmenty i możecie wskazać mi, gdzie mogę je znaleźć.
Z góry dziękuję za wszelką pomoc. Jeśli macie jakieś pytania dotyczące projektu, piszcie śmiało,
Jędrzej Kierys
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 19.11.2018 17:51 napisał(a):
Odpowiedź na: Dzień dobry, Zakładam te... | jkierys
Witaj,
na początek proponuję (o ile ich jeszcze nie znasz) dwa dość obszerne źródła, poświęcone dokładnie temu tematowi:
Jak oni pracują?: Rozmowy o pracy, pasji i codziennych sprawach polskich twórców (antologia; Napiórska Agata, Orbitowski Łukasz, Wilkoń Józef i inni) (dotyczy współczesnych twórców polskich, w tym dość sporej grupki pisarzy);
Codzienne rytuały: Jak pracują wielkie umysły (Currey Mason) (tu oprócz reprezentantów profesji twórczych są i naukowcy; omawiane postacie są zarówno żyjące, jak i nieżyjące).