Dodany: 30.10.2018 23:00|Autor: timido2

Smak czy niesmak

„Pyszne kolacje” to najnowsza książka kucharska Anny Starmach, zawierająca 60 przepisów będących pomysłami na smaczne kulinarne zwieńczenie dnia. Książka uwzględnia podział na dania „na szybko”, dania „na gorąco” oraz dania „na słodko” – czyli dla każdego coś dobrego; ponadto inspiracje z przepisów czerpać mogą także osoby nie spożywające mięsa.

Po męczącym dniu z reguły nie mam już weny na przygotowywanie wymyślnych kolacji, a często w ogóle brakuje mi pomysłu co podać rodzinie, dlatego w pozycji tej upatrywałam rozwiązania swoich wieczornych kulinarnych dylematów. Niestety czuję się nieco rozczarowana propozycjami zamieszczonymi w książce – sałatki, desery, dania dobrze znane. Nie tego typu inspiracji poszukiwałam. Liczyłam na jakieś nowe przepisy, na coś odkrywczego, coś nawet bardzo banalnego, ale nieoczywistego. Wiele z zaprezentowanych dań osobiście nie wpisuje się w mój sposób myślenia o kolacji, być może dlatego odbieram tę książkę z pewną dozą rozczarowania.
Należy jednak podkreślić, że wydanie jest bardzo estetyczne, a dania uwiecznione aparatem Agnieszki Piątkowskiej wyglądają bardzo apetycznie. Szata graficzna książki to zdecydowanie jej duży atut.

Ponadto w książce zamieszczono przewodnik po winach autorstwa Bogumiły Wiśniewskiej. Rozumiem zamysł takiego duetu – przepisy na kolację i przewodnik po winach, jednak sięgając po książkę kucharską oczekiwałabym przede wszystkim ciekawych przepisów – dopracowanych, niebanalnych, nowych. Chcąc poczytać o winach, mogę sięgnąć po pozycje specjalnie temu zagadnieniu poświęcone. Takie uzupełnienie książki kucharskiej wg mojej opinii jest zbędne.

Podsumowując – książka Anny Starmach „Pyszne kolacje” niczym nie wyróżnia się spośród wielu dostępnych na rynku pozycji o podobnej tematyce. Przepisy nie do końca są trafione, jeżeli chodzi o porę dnia i posiłek, na który są proponowane. Wydaje się, że publikacja ta nie została należycie przygotowana, że pisano ją i wybierano przepisy trochę na kolanie, w pośpiechu. Jednak nie przekreślam tej książki całkowicie, zapewne sięgnę po niektóre przepisy, chociaż nie koniecznie przygotowując kolację.

[recenzja zamieszczona również na innych portalach]