Dodany: 24.10.2018 11:06|Autor: WerQa

Gra w kości

„Gra w Kości” to kolejna książka Elżbiety Cherezińskiej, której lektura całkowicie mnie pochłonęła. Podobnie jak inne dzieła pisarki, powieść przenosi nas w epokę średniowiecza, w tym przypadku w okres panowania Bolesława Chrobrego. Spotykamy tych samych bohaterów, których poznaliśmy na kartach innych utworów autorki: Bolesława Chrobrego, jego siostrę Świętosławę, biskupa Ungera, drużynników księcia. Postacie historyczne przeplatają się z fikcyjnymi, fakty historyczne z fikcją literacką. I chociaż znamy bohaterów z innych powieści autorki, książka „Gra w kości” stanowi autonomiczną całość. Nie tylko w zakresie fabuły i narracji, ale także pod względem koncepcja dzieła, jego formy.

Zdecydowanie mniej epicka niż inne powieści Cherezińskiej, skłania się w kierunku powieści psychologicznej, historyczno-obyczajowej. Główni bohaterowie to cesarz Otto III i Bolesław Chrobry, kanwą utworu są zaś ich wzajemne relacje, motywy działania, pragnienia i cele polityczne na tle burzliwych wydarzeń epoki (akcja toczy się w okresie od wiosny 997 roku do lipca 1002 roku).

Mniej tutaj pola dla fantazji autorki, bo chociaż o życiu codziennym dworu Bolesława Chrobrego i o samym księciu wiemy niewiele, to osoba Ottona III i historia jego krótkiego panowania oraz realia życia na cesarskim i papieskim dworze są dobrze udokumentowane źródłowo. Opisywane w książce wydarzenia to fakty historyczne: misja św. Wojciecha zakończona jego męczeńską śmiercią, pielgrzymka cesarza Ottona do grobu św. Wojciecha, wojny o panowanie w Italii, zajęcie Połabia przez Bolesława, tworzenie struktur kościelnych w państwie Bolesława, starania księcia o koronę królewską. Te znane wszystkim wydarzenia nabierają jednak w powieści Elżbiety Cherezińskiej innego wymiaru – stają się bardziej zrozumiałe, tworzą sekwencję faktów wzajemnie zależnych, logicznie wynikających ze świadomego działania władców.

Cherezińska w mistrzowski sposób oddaje ducha epoki: trudne do zrozumienia dla współczesnego człowieka połączenie mistycznej wiary z okrucieństwem, duchowości z pragmatyzmem, wierności idącej w parze ze zdradą i wiarołomstwem. Szczytne dążenia i ideały zderzają się z codzienną polityką, gdzie zabójstwa są na porządku dziennym , a pozycję wyznacza brutalna siła. Postacie opisywanych władców są niezwykle plastyczne i realistyczne. Do bólu odbrązowione, ludzkie. Budzące podziw i współczucie.

Mimo trudnego tematu i braku porywającej narracji, książkę czyta się z przyjemnością. Drobiazgowe opisy realiów epoki nie nudzą. Powieść jest refleksyjna, miejscami dowcipna, choć na pewno nie wesoła. Jej odbiór jest przyjemny, choć nie zawsze lekki. I choćby z tego powodu polecam.