Anna Burns z Nagrodą Bookera

Autor: Wiadomości

Data dodania: 2018-10-17 10:08

Pięćdziesiąta nagroda The Man Booker Prize powędrowała we wtorek w ręce Anny Burns za powieść „Milkman”. 56-letnia kobieta jest pierwszą pisarką z Irlandii Północnej, która otrzymała Nagrodę Bookera.

Stojący na czele jury Bookera Kwame Anthony Appiah podkreślał, że „absolutnie wyróżniający się głos Anny Burns kwestionuje konwencjonalny sposób myślenia i formę za pomocą zaskakującej i pochłaniającej prozy”. W imieniu jury dodał też, że „żadne z nas nigdy nie czytało wcześniej czegoś takiego”.

Z okazji półwiecza nagrody w tym roku przyznano aż trzy statuetki. Pierwsza – The Man Booker International Prize – powędrowała 22 maja do Olgi Tokarczuk, kolejna – Złoty Booker – do Michaela Ondaatje za „Angielskiego pacjenta”.

Nagroda Bookera (ang. The Man Booker Prize for Fiction) to najbardziej prestiżowe wyróżnienie literackie w Wielkiej Brytanii, przyznawane od 1969 roku za najlepszą powieść angielskojęzyczną opublikowaną w minionym roku. Laureat nagrody otrzymuje gratyfikację w wysokości 50 tysięcy funtów.

komentarzy: 0