Dodany: 15.10.2018 12:18|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Maciej Płaza nagrodzony Literacką Nagrodą Europy Środkowej Angelus


Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus to najważniejsze wyróżnienie przyznawane pisarzom z Europy Środkowej, których proza została wydana po polsku. Po raz pierwszy w trzynastoletniej historii Angelusa nagroda trafiła w ręce pisarza z Polski. Otrzymał ją Maciej Płaza, autor książki „Robinson w Bolechowie” (Wydawnictwo W.A.B.). Nagrodę laureatowi wręczył podczas gali we wrocławskim Teatrze Muzycznym Capitol prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

Tegorocznego zwycięzcę wskazało jury w składzie: Mykoła Riabczuk (przewodniczący), prof. Marcin Cieński, Irek Grin, prof. Krzysztof Koehler, prof. Małgorzata Szpakowska, prof. Piotr Śliwiński i prof. Maciej Urbanowski. Maciej Płaza otrzymał czek na kwotę 150 tys. złotych oraz statuetkę autorstwa Ewy Rossano. Fundatorem nagród jest miasto Wrocław.

Od 2010 roku poza nagrodą za książkę przyznawana jest także nagroda za najlepsze tłumaczenie w wysokości 20 tys. złotych. Do tej pory za każdym razem nagroda trafiała do autorki bądź autora przekładu książki zwycięskiej. W tym roku - z uwagi, że Angelusem wyróżniono książkę polską - jury musiało wskazać osobno najlepsze tłumaczenie. Za takie uznano przekład „Pamięci” Pétera Nádasa autorstwa Elżbiety Sobolewskiej.

Trzecim wyróżnieniem wręczanym podczas gali Angelusa jest przyznawana od czterech lat Nagroda im. Natalii Gorbaniewskiej. Upamiętnia ona zmarłą w 2013 roku Natalię Gorbaniewską – rosyjską poetkę i dziennikarkę, pierwszą przewodniczącą jury Angelusa. Laureata tego wyróżnienia wskazują czytelnicy poprzez internetowe głosowanie. W tym roku internauci byli zgodni z jury Angelusa i najwięcej głosów oddali na książkę „Robinson w Bolechowie” Macieja Płazy.

Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 12
Użytkownik: logi 17.10.2018 20:37 napisał(a):
Odpowiedź na: Literacka Nagroda Europ... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Gratulacje. Warto w tym miejscu przypomnieć, że Maciej Płaza jest tez znakomitym (i nagradzanym) tłumaczem.
Użytkownik: ktrya 17.10.2018 22:15 napisał(a):
Odpowiedź na: Gratulacje. Warto w tym m... | logi
O, to ta nagroda nie okazała się zbyt lewacka? No tak, wygrał ją biały mężczyzna.
Użytkownik: misiak297 17.10.2018 22:19 napisał(a):
Odpowiedź na: O, to ta nagroda nie okaz... | ktrya
Do tego Polak.
Użytkownik: ktrya 17.10.2018 22:22 napisał(a):
Odpowiedź na: Do tego Polak. | misiak297
To nie daje forów, bo jak parę miesięcy temu wspomnieli coś o Szymborskiej, to znowu była krytyka polityczna :/.
Użytkownik: logi 18.10.2018 21:56 napisał(a):
Odpowiedź na: Do tego Polak. | misiak297
No niestety, mówi się trudno.
Użytkownik: Marylek 18.10.2018 07:57 napisał(a):
Odpowiedź na: O, to ta nagroda nie okaz... | ktrya
:-)
Pełna zgoda!
Użytkownik: logi 18.10.2018 21:55 napisał(a):
Odpowiedź na: Literacka Nagroda Europ... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Biali mężczyźni w ostatnich latach tak rzadko dostają nagrody, ze po prostu musiałem pogratulować. Co w tym dziwnego?
Użytkownik: Anna125 18.10.2018 22:42 napisał(a):
Odpowiedź na: Biali mężczyźni w ostatni... | logi
Cholipciuś, dobrze że pogratulowałeś - przyłączam się do gratulacji :). Macieja Płazę bardzo szanuję i ogromnie lubię za tłumaczenia Lovecrafta (ciągle nieprzeczytane - daję w awansie :D), poza tym www.biblionetka.pl/...?
i id=400602, a poza tym zaczął od Lema i wtedy jestem bezradna :).
I cholipciuś kobiety i różnokolorowi też rzadko dostają nagrody. Co jest, komu w takim razie przyznają? Obcym, UFO???
Zastanawiam się, czy taki Murakami to jest biały, czy kolorowy, a Wirginia Woolf, czyż jest kobietą, a Achmatowa, a Lindgren, a Słowacki kim są. Nie jestem wprawna na gruncie oceniania lecz spróbuję, po laicku.
Wartość dzieła to:
*piękny język, mięsisty, wyobrażeniowy, zmysłowy
*poruszenie kwestii ważnych z pktu widzenia doświadczeń pisarza
*poruszenie czytelników

A jakie są Twoje kryteria?
Użytkownik: logi 18.10.2018 23:02 napisał(a):
Odpowiedź na: Cholipciuś, dobrze że pog... | Anna125
Kobiety i "różnokolorowi" (jest takie słowo?) całkiem często dostają nagrody, sprawdź sobie Hugo i przede wszystkim Nebulę z tego dziesięciolecia.
Moje kryteria? Jeśli chodzi o fantastykę to pomysł (w opowiadaniach) i kreacja świata (w powieściach). W komiksie rysunek, scenariusz mniej ważny. W literaturze faktu, historycznej, podróżniczej itd - przede wszystkim temat. Jak temat mnie ciekawi to nawet drętwe pióro nie przeszkadza. Tyle w skrócie, więcej grzechów nie pamiętam, cholipciuś (?...).
Użytkownik: Anna125 18.10.2018 23:52 napisał(a):
Odpowiedź na: Kobiety i "różnokolorowi"... | logi
Cholipciuś:))) - mam nadzieję, że przyjaźnie!
"Różnokolorowi" - nie wiem, czy jest takie słowo i czy poprawne. Piszę to, co myślę, a kolorem skóry jako ludzie różnimy się, lecz to nie świadczy o niczym. Zdumiewałam się, znajdując "moje" książki na półkach ludzi, z którymi - tak mi się wydawało - nic mnie nie mogło łączyć. Te same pozycje. Tak było w kilku częściach świata. Do tej pory nie umiem tego pojąć, ponieważ była to poezja, powieści, czasami filozofia i książki popularnonaukowe.
Łał, podałeś kryteria w fantastyce - moja ulubiona dziedzina. Zgadzam się: pomysł i kreacja świata. Dodałabym jeszcze prawdopodobieństwo i wyobraźnię idącą w przyszłość. W komiksie - nie umiem zająć stanowiska, ponieważ niewiele ich czytam. Rysunek niewątpliwie jest ważny lecz dla mnie kreska musi współbrzmieć z treścią.
"W literaturze faktu, historycznej, podróżniczej itd - przede wszystkim temat. Jak temat mnie ciekawi to nawet drętwe pióro nie przeszkadza" - tu chyba najbardziej lubię, kiedy autor jest wiarygodny i nie koloryzuje, albo podkreśla tak, aby nie zmieniać rzeczywistości (tu mam kłopot z Kapuścińskim). Nie wiem co, masz na myśli pisząc "drętwe pióro", jeśli to że suche dane to i mi niekiedy to nie przeszkadza, jeśli poszukuję informacji lecz "wodolejstwo" i "lawiny słów" mnie odrzucają.
Użytkownik: Szeba 19.10.2018 09:15 napisał(a):
Odpowiedź na: Biali mężczyźni w ostatni... | logi

"Biali mężczyźni w ostatnich latach tak rzadko dostają nagrody"

Ale całkiem możliwe. I możliwe całkiem, że dlatego, że piszą kiepsko a mentalnie jeszcze jak z poprzedniej epoki?

Tej pani nie znam, wiem tylko kto wszedł do ostatniej czwórki i z tej dwóch panów czytałam - jeden biały, drugi nie. Nie dałabym "Nobla" żadnemu z nich, niestety. Tylko że nawet nie pomyślałam, że taki wybór był polityczny. Jaki? Trudno mi właśnie pojąć, szczerze mówiąc ;)

Ale taki przykład jeszcze: chyba w 1998 Nobla dostała Toni Morisson, którą bardzo lubię i w życiu nie pozwolę powiedzieć, że dostała nagrodę, bo czarna i że kobieta!
Użytkownik: Szeba 22.10.2018 10:32 napisał(a):
Odpowiedź na: "Biali mężczyźni w osta... | Szeba

Widzę, że wyszło średnio czytelnie, więc: wypowiedź powstała w związku z rozmową w wątku:
Maryse Condé z Nową Nagrodą Literacką
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: