Dodany: 14.10.2018 11:14|Autor: DariuszCichockiOpiekun BiblioNETki

Goodkind po raz szósty i... deja vu

Nadzieja pokonanych (Goodkind Terry)
Jestem już chyba za stary na to, by tego rodzaju lektura (Lourie mnie zachęca do kontynuacji cyklu, pisząc, że ten tom to będzie znakomity) mną wstrząsnęła. Wystarczy, że doznałem silnych emocji trzy lata temu i trochę później (2015-2016). Czytając o kolejnych losach Richarda, który pobudza ludzi do powstania przez sztukę (skądinąd to bardzo ciekawy pomysł), widziałem to, co przydarzyło mi się i co przeżywałem kilkadziesiąt lat temu, kiedy następowała transformacja.
Czytając o szarych tłumach spieszących do kolejnej odmiany kartek, nadań, zabiegów i strachu. Wszystko to już było w historii, w moim prywatnym życiu i, okazuje się, że nadal będzie. Stąd też moja niższa ocena kolejnego tomu.
Natomiast jest w tej odsłonie przygód Richarda perełka w postaci sztuki i jej zniszczenia. To przemawia do wyobraźni i emocji. Na co dzień się takie gesty i akty nie liczą, ale w pewnych zupełnie niespotykanych okolicznościach są brzemienne w wydarzenia.
Szkoda, że Goodkind nie zmienia sposobu prowadzenia narracji. W szóstym tomie jest tak samo jak w pierwszym: najpierw powoli, jak żółw, ociężale, potem dużo wyjaśnień i powolna akcja, aż na koniec, chyba w dziesięciu ostatnich rozdziałach, wszystko się wydarza, kłębi, pojawia... Tym razem jednak, nie zdarza się nic magicznego. Jest rewolucja i...

Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 15.10.2018 10:39 napisał(a):
Odpowiedź na: Nadzieja pokonanych Jes... | DariuszCichockiOpiekun BiblioNETki
Fajnie, że udało Ci się przeczytać, szkoda, że nie okazało się tak wartościowe dla Ciebie, jak dla mnie :)

Ogólnie zauważyłem, że Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu

Co do kolejnych tomów - nie namawiam Cię, choć nadal warto. Ale w moim prywatnym rankingu "Nadzieja pokonanych" to opus magnum cyklu - jakkolwiek z powodów innych, niż wypunktowane przez Ciebie :)