Dodany: 29.09.2018 22:29|Autor:

Książka: Niewidzialni
Jacobsen Roy
Notę wprowadził(a): ilia

Doskonała norweska powieść, która trafiła do finału Międzynarodowej Nagrody Bookera 2017!

"Nikt nie może opuścić wyspy, wyspa to miniaturowy kosmos, w którym gwiazdy śpią w trawie pod śniegiem. Zdarza się jednak, że ktoś podejmuje próbę".

Rodzina Barroy jest biedna, ale na pewno nie brak jej odwagi i chęci przetrwania. Żyją z uprawy niewielkiej ziemi, mają trochę żywego inwentarza, łowią ryby i korzystają z tego, co fale wyrzucą na brzeg. Gdy dorastająca Ingrid decyduje się opuścić wyspę, nie zwiastuje to niczego dobrego.

"Niewidzialni" to powieść odznaczająca się uniwersalnością, prostotą i zrównoważeniem z jednej strony, z drugiej szokuje majestatem rodem z Szekspira w oślepiających opisach burz i sztormów. Umieszczając akcję na wysepce tak małej, że miejsca wystarcza tylko dla jednej rodziny, Jacobsen obnaża świat i pozbawia nas wszelkich złudzeń w marzeniach o utopii.

"Dzieło Jacobsena stanowi wnikliwe studium zagadnień wolności oraz przeznaczenia, a przy tym to fascynujący opis utraconego czasu, całość zaś spisano stylem tak świeżym i przejrzystym jak poranek po burzy".
Justine Jordan, "The Guardian"

"Roy Jacobsen pisze zachwycającą odę do niewielkiego kawałka lądu otoczonego zimnymi wodami i stawia powieściowy pomnik ludziom, którzy niegdyś się na nim rodzili, pracowali, kochali i umierali".
Justyna Czechowska

[Wydawnictwo Poznańskie, 2018]

Użytkownik: reniferze 06.03.2022 18:31 napisał(a):
Odpowiedź na: Doskonała norweska powieś... | ilia
Można powiedzieć, że to bardzo kameralna i oszczędna w środkach wyrazu książka, ale ja powiem raczej, że jest płaska i pozbawiona emocji. Bohaterowie to kukiełki, które niczym się od siebie nie różnią. Cała ta książka to czekanie na obiecane emocje. A opisy sztormów nie oślepiają, tylko usypiają.