Dodany: 06.09.2010 02:58|Autor: yyc_wanda

Sierpień 2010


Stowarzyszenie Miłośników Literatury i Placka z Kartoflanych Obierek - Mary Ann Shaffer, Annie Barrows - ocena: 5
Stowarzyszenie Miłośników Literatury i Placka z Kartoflanych Obierek (Shaffer Mary Ann, Barrows Annie)

Jest rok 1946. Juliet, młoda dziennikarka, próbuje się odnaleźć w powojennej rzeczywistości, jednocześnie szukając tematu do kolejnej książki. Przypadkowo otrzymany list od farmera i członka Stowrzyszenia Miłośników Literatury z wyspy Guernsey jest początkiem korespondencji, która z czasem zatacza coraz szersze kręgi i dostarcza niezliczonych opowieści z okresu niemieckiej okupacji wyspy. W pewnym momencie Juliet zdaje sobie sprawę, że oto odkryła temet na swą książkę i jedzie na Guernsey, żeby osobiście poznać grono nowych przyjaciół.
Stowarzyszenie Miłośników Literatury jest powieścią epistolarną. Interesująca i oryginalna konstrukcja, choć duża ilość korespondentów wprawia czytelnika w lekkie oszołomienie. Czasem trudno jest nadążyć za zmieniającąc się plejadą tematów i bohaterów. Ze względu na natłok opisywanych postaci, sylwetki bohaterów nakreślone są powierzchownie - w moim odczuciu brak im głębi psychologicznej.
Ten mankament zbalansowany jest przez piękny język, humor i historię wyspy z czasów II wojny światowej, na tle której rozgrywają się losy bohaterów. No i oczywiście dużo dyskusji i rozważań na temat przeczytanych lektur, co przyciągnie jak magnes każdego mola książkowego. No bo czy może być coś bardziej fascynującego jak powieść autorstwa wieloletniej bibliotekarki, której bohaterami są członkowie Klubu Miłośników Książki?
Stowarzyszenie Miłośników Literatury to kolejny dowód na to, że książka to nie tylko przyjemność czytania i poznawania nowych światów. To również sposób na życie i na zmagania z brutalną rzeczywistością. To terapeutyczna siła do walki ze stresem; to również ucieczka i chwilowe odprężenie zanim znów przyjdzie nam zmierzyć się z losem.


Cassandra and Jane - Jill Pitkeathley - ocena: 5+

Fikcyjne wspomnienia Cassandry, siostry Jane Austin. Doskonale nakreślona sylwetka pisarki z jednoczesnym zachowaniem stylu i atmosfery jej powieści, jak i epoki w której żyła. Interpretacja wydarzeń z życia Jane jest bardzo prawdopodobna i przekonywująca, czemu zresztą trudno się dziwić, jako że autorka, Jill Pitkeathley, jest nie tylko wieloletnią miłośniczką twórczości Jane Austin, ale jest również z zawodu socjologiem i znawcą ludzkich charakterów, emocji i zachowań. W swojej powieści Jill Pitkeathley próbuje znaleźć odpowiedź na pytanie - jaką osobą w życiu prywatnym była Jane i jakie tajemnice kryły w sobie zniszczone przez Cassandrę listy. Jeśli książka ta nie została jeszcze przetłumaczona na język polski, to na pewno na to zasługuje.


So That Others May Live: Caroline Hebard & Her Search-and-Rescue Dogs - Caroline Hebard & Hank Whittemore - ocena: 5

Jak daleko sięgnąć pamięcią, Caroline zawsze marzyła o własnym psie. Będąc jednak córką brytyjskiego dyplomaty, przemieszczającego się z jednej placówki zagranicznej na następną, przez wiele lat było to marzeniem nieosiągalnym. Mając 16 lat, Caroline wraz z rodzicami przyjechała do Stanów Zjednoczonych i tu postanowiła pozostać, gdy trzy lata później jej rodzice wyjechali na placówkę do Portugalii. Po raz pierwszy Caroline mogła sobie pozwolić na luksus posiadania własnego psa. Szczególnym zainteresowaniem Caroline darzyła owczarki niemieckie, ze względu na ich inteligencję i przywiązanie. Początkowo jej ambicją było trenowanie psa, poznając i w pełni wykorzystując jego potencjał. Dopiero po przeprowadzeniu się do New Jersey i nawiązaniu kontaktu z nowo powstałą grupą American Dog Rescue Association, Caroline poświęciła swój czas i energię na trenowanie psa-ratownika, używanego głównie w poszukiwaniu osób zaginionych w plenerze. I tak zaczęła się wielka przygoda Caroline i jej psów. Od lokalnych akcji poszukiwawczych do udziału w międzynarodowych akcjach ratowniczych przy wszelkigo rodzaju kataklizmach. Powódź w Pensylwanii, trzęsienie ziemi w Meksyku, Salwadorze i Armenii, poszukiwanie zagubionego żołnierza w panamskiej dżungli, wszędzie tam gdzie istniało prawdopodobieństwo odnalezienia zagubionej lub zasypanej gruzami osoby, Caroline i jej psy spieszyły na pomoc. Ale akcja ratownicza to nie tylko uznanie, odznaczenia i gratulacje ze strony wysokich urzędników państwowych, to przede wszystkim ciężka praca w niewyobrażalnie ciężkich warunkach, narażanie własnego życia, stres i depresja w zetknięciu z ogromem ludzkiej tragedii, a często i bezsilność wobec bezdusznych, politycznych decyzji ograniczających niesioną pomoc.
So The Others May Live jest portretem wyjątkowej kobiety, zdeterminowanej i głęboko wierzącej w inteligencję psów, która przy odpowiednim treningu, pozwala im awansować z pupila do roli partnera.

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 1221
Dodaj komentarz
Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: