Dodany: 27.09.2018 12:07|Autor: LouriOpiekun BiblioNETki

Steinbeck o czytaniu - Opowieść mówi o czytelniku/ Opowieść Totalna


Kontynuując serię:
"Nędznicy" o czytaniu
Huxley o czytaniu
W Gorodopolis o czytaniu - BESTSELLERY

W Na wschód od Edenu (Steinbeck John) bohaterowie dyskutują m.in. o biblijnej historii Kaina i Abla, ale ich słowa można odnieść do każdej historii, do każdej prawdziwej Opowieści:

"Żadna historia nie ma mocy ani trwałości, jeżeli nie czujemy w głębi serca, że jest prawdziwa i że mówi prawdę o nas samych. Jakież ogromne brzemię winy dźwiga człowiek!" [379]
"Jeżeli dana opowieść nie mówi o słuchaczu, ten nie będzie jej słuchał. Tutaj stawiam regułę: wielka i trwała opowieść musi mówić o każdym, bo inaczej nie przetrwa. To, co dalekie i obce, nie jest interesujące - tylko rzeczy głęboko osobiste i blisko nam znane." [382]

Czy to właśnie sprawia, że pewne powieści pozostają z nami na zawsze, że chcemy do nich wracać wciąż i wciąż? A inne z kolei - choć wydają nam się ważne, albo nasi znajomi z wypiekami na twarzy opowiadają nam o "super powieści, którą każdy powinien przeczytać" - to jakoś wydają się miałkie, nie wciągają, czegoś w nich brakuje. Czyżby brakowało nam w nich NAS samych?

Inną sprawą jest to, czy powyższe cytaty podpierają stwierdzenie "pokaż mi swoje (ulubione) lektury, a powiem ci, kim jesteś"? Sprawa wydaje się nie być taka prosta - czy ten, kto lubi kryminały, w rzeczywistości ma poczucie sprawiedliwości i chce, by zło otrzymało zasłużoną karę, czy po prostu lubi łamigłówki, czy też identyfikuje się w jakiś sposób z ofiarą, bo albo sam pad(a)ł ofiarą przestępstwa, albo ma głęboką empatię, czy też (o zgrozo!) lubi czytać o szczegółach tego, jak innych spotyka krzywda? Czasem nam samym trudno jest odpowiedzieć na pytanie, co nas tak właściwie ujęło w danej książce. Czasem zaś jest tak, że książka jest TOTALNA - tak, jak właśnie "Na wschód od Edenu" - galeria postaci, zdarzeń, emocji jest tak szeroka, że niemal każdy może się w niej odnaleźć. Takie powieści to gratka tak dla czytelnika - jak i dla wydawcy.

Jeszcze jeden wartościowy cytat wynotowałem od Steinbecka:

"Więcej jest piękna w prawdzie, nawet jeżeli to piękno jest straszne. Bajarze spod miejskich bram przekręcają życie tak, że wydaje się słodkie trutniowi, głupcowi i człowiekowi słabemu, a to jedynie potęguje ich ułomności, nie uczy niczego, nie leczy niczego i sercu nie pozwala się wznieść."[509]

To dla mnie apologia "prawdziwych" bajek, baśni, historii opowiadanych dzieciom. Są tacy, którym wydaje się, że dziecko trzeba nieustannie chronić przed DOSTRZEŻENIEM zła, istniejącego w świecie. Ba! nawet nie zła, a naturalnego biegu rzeczy - skończoności ludzkiego ziemskiego pielgrzymowania, nieuniknioności nieszczęść trapiących społeczeństwa, wymogu walki o przetrwanie i lepszy byt. Jak uczy Cudowne i pożyteczne: O znaczeniach i wartościach baśni (Bettelheim Bruno) , bardzo istotne jest nie zamykać oczu na negatywną stronę rzeczywistości, lecz umieć i mieć motywację do przemieniania świata na lepsze - by wziąć odpowiedzialność za swe życie, by nie przestraszyć się trudności na drodze ku sukcesowi, by umieć odróżniać kierunek właściwy od złud.

A jak jest z tymi Wielkimi Opowieściami BNetkowiczów? Wiem, że była kiedyś seria czytatek "10 książek, które ukształtowały [tu nick BNetkowicza]" - a jakie powieści uznalibyście za Totalne w sensie wyżej opisanym?

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 2445
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 15
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 27.09.2018 12:36 napisał(a):
Odpowiedź na: Kontynuując serię: "Nędz... | LouriOpiekun BiblioNETki
Chętnie sam zacznę, choć trudno mi chwilami odróżnić to, co jest Opowieścią dla mnie (jak np. Musimy porozmawiać o Kevinie (Shriver Lionel) czy Niebezpieczne związki (Choderlos de Laclos Pierre) ), od tego, co jest Totalne, tzn. jest Opowieścią dla jak najszerszego grona:

Lalka (Prus Bolesław (właśc. Głowacki Aleksander))
Na wschód od Edenu (Steinbeck John)
Egipcjanin Sinuhe (Waltari Mika)
Gubernator (Warren Robert Penn)
Korekty (Franzen Jonathan)
Nędznicy (Hugo Victor (Hugo Wiktor))
Raz w roku w Skiroławkach (Nienacki Zbigniew (właśc. Nowicki Zbigniew Tomasz)) (? tu się waham)
Użytkownik: misiak297 28.09.2018 10:04 napisał(a):
Odpowiedź na: Chętnie sam zacznę, choć ... | LouriOpiekun BiblioNETki
Louri, zawsze kiedy mowa o "powieściach totalnych" myślę o "Lalce", "Nędznikach" i "Stu latach samotności" (choć akurat to powieść o mniejszym formacie niż te dwie pierwsze). Ostatnio doszła do tego kapitalna "Samotnia" Dickensa.
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 28.09.2018 13:50 napisał(a):
Odpowiedź na: A Wielki marsz ? | Marylek
O, no tak, niewątpliwie dla mnie jest on Opowieścią, tylko czy rzeczywiście jest aż tak uniwersalny? Owszem, jest tam galeria różnorodnych postaci, o szerokiej gamie doświadczeń i historii życiowych. Ale wydaje mi się, że jednak są to jedynie wtrącenia, a Historia tam opowiedziana jest jedna, po kolei pochłania wszystkie wątki. A może to tylko to, że nie chcę dopuścić do siebie porównania wyżej wymienionych z tą niewielką, a tak przecież poruszającą książeczką?
Użytkownik: yyc_wanda 30.09.2018 16:57 napisał(a):
Odpowiedź na: Chętnie sam zacznę, choć ... | LouriOpiekun BiblioNETki
Zabić drozda (Lee Harper)
Warto sobie odświeżyc lekturę tej książki. Ja właśnie to robię. W dzisiejszych czasach nabiera nowego znaczenia.
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 01.10.2018 08:45 napisał(a):
Odpowiedź na: Zabić drozda Warto sobie... | yyc_wanda
Zastanawiałem się nad dodaniem tej książki do CSA, bo słynna niewątpliwie jest, ale... jakoś tak obawia(łe)m się agitki, równie słabej co Chata wuja Toma: Powieść z czasów niewolnictwa Murzynów w Ameryce (Beecher Stowe Harriet Elizabeth) . No i pewnie nic lepszego w tematyce rasizmu nad Niewidzialny człowiek (Ellison Ralph) nie da się napisać w powieści.
Użytkownik: jolekp 01.10.2018 09:01 napisał(a):
Odpowiedź na: Zastanawiałem się nad dod... | LouriOpiekun BiblioNETki
Miałam podobne obawy do Twoich, ale okazało się, że "Zabić drozda" jest zaskakująco subtelne w przekazie (czego nie można już powiedzieć o kontynuacji "Idź, postaw wartownika"). W dużej mierze opowiada o dzieciństwie, ojcostwie i dorastaniu, a temat rasizmu i segregacji rasowej przemyka tam trochę mimochodem. Tak że jeśli obawiasz się nachalnego dydaktyzmu czy moralizatorstwa, to całkiem niesłusznie.
Wiem, że się w gustach różnimy diametralnie, ale moim zdaniem zdecydowanie warto "Drozda" przeczytać, choć nie jestem pewna czy to Wielka Opowieść według Twoich kryteriów :)
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 01.10.2018 09:41 napisał(a):
Odpowiedź na: Miałam podobne obawy do T... | jolekp
Hm, to może jednak ją dołączę?

Co do gustu - rozumiem, że akurat Yanagihara może nas dzielić (no i może "Shogun" troszeczkę), no i pewnie ten Middlesex (Eugenides Jeffrey) ale bez przesady! Oboje cenimy Agatkę, Austen, Sapkowskiego i wiele pojedynczych.
Użytkownik: Anna125 27.09.2018 20:33 napisał(a):
Odpowiedź na: Kontynuując serię: "Nędz... | LouriOpiekun BiblioNETki
Powieści, ktore mnie zaanektowały, „totalne” jak powiadasz. Niby podobne do tych najważniejszych ale jest jakaś różnica, chyba silniej zaakcentowane preferencje, może też czas czytania, ponieważ z pewnością ma wpływ, kiedy wspominamy.
Muszę pomyśleć, aby je odróżnić od tych, ktore podawały mnie, chociaż nie były doskonale w formie i treści. Takich będę poszukiwała.
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 28.09.2018 08:48 napisał(a):
Odpowiedź na: Powieści, ktore mnie zaan... | Anna125
Pamiętaj tylko o jednym haczyku - aby potencjalnie była to Opowieść dla szerszego grona, a nie tylko dla Ciebie :)
Użytkownik: Anna125 28.09.2018 18:06 napisał(a):
Odpowiedź na: Pamiętaj tylko o jednym h... | LouriOpiekun BiblioNETki
Zgadza się, słusznie, haczyk mi umknął:). Z polskich pozycji, zdecydowanie "Lalka", a dalej pomyślę.
Użytkownik: Anna125 29.09.2018 19:42 napisał(a):
Odpowiedź na: Zgadza się, słusznie, hac... | Anna125
Kolejna to Krystyna córka Lavransa (Undset Sigrid (Undset Sygryda))
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 30.09.2018 07:47 napisał(a):
Odpowiedź na: Kolejna to Krystyna córka... | Anna125
O, w sumie zastanawiałem się nad nią, całkiem dobry typ!
Użytkownik: asia_ 28.09.2018 09:11 napisał(a):
Odpowiedź na: Kontynuując serię: "Nędz... | LouriOpiekun BiblioNETki
Z Twoich propozycji czytałam pierwsze trzy, popieram ich wybór. Dodaję:

Hrabia Monte Christo (Dumas Aleksander (ojciec; Dumas Alexandre))
Sto lat samotności (García Márquez Gabriel)

I chyba jeszcze Ja, Klaudiusz (Graves Robert), choć czytałam to bardzo dawno, więc trochę brakuje mi pewności.
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 28.09.2018 13:44 napisał(a):
Odpowiedź na: Z Twoich propozycji czyta... | asia_
Dumas w kolejce, a Marquez - dziwne, wystawiłem 5.0 ale jakoś bardzo mi w pamięci nie utkwił. Widać jednak w jego "totalności" była luka w moim rozmiarze ;)
Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: