Dodany: 20.09.2018 18:15|Autor: rollo tomasi

Czytatnik:

Jednostkowy kryzys czytelnictwa cz. XXI

Pamiętacie te noworoczne postanowienia o 52 książkach do przeczytania w nowym roku? Już dawno o nich powinienem zapomnieć, bo mamy 37 tydzień za nami, ja przeczytałem 32 książki, czyli jestem 5 tytułów w plecy a 20 przed sobą. Finalnie 50 książek byłoby i tak dobrze, więc wybrałem sobie 18: 2 duże cykle po 10 książek łącznie, 1 cegłę i 7 małych knig.

1-7 Twoja twarz jutro
Tę książkę na upartego mógłbym rozbić na 7 małych, bo składa się z tylu właśnie części. Wydana była w trzech tomach, a wznowiona w jednym. Zasadniczo jak nastąpią postępy w książce, a lista nie zacznie się skracać, tak właśnie postąpię.

8-10
Vernon Subutex: Tom 1 (Despentes Virginie)
Vernon Subutex: Tom 2 (Despentes Virginie)
Vernon Subutex: Tom 3 (Despentes Virginie)

Czy cykl francuskiej pisarki jest coś wart? Trudno ocenić, ale wydaje się dość dobrze zakorzeniona we współczesnych realiach, a Despentes jest chyba jedyną żywą francuską pisarką jaką znam, więc wezmę ją na próbę.

11. Lód (Dukaj Jacek)
To jest dopiero cegła, a ja i tak nie cenię fantastyki, więc może być ciężko. Co mi się może spodobać, to wątek rosyjski - jako, że akcja ma się dziać w Rosji, która nie przeszła bolszewickiej rewolucji, ale jakąś fazę zlodowacenia.

12. Prymityw: Epopeja narodowa (Kołodziejczyk Marcin)
Tutaj już jestem na finiszu, ale autor tak oszczędza fabuły na rzecz wątków społecznych, political-fiction i kulturowych, że w zasadzie nie wiadomo do czego książka ma zmierzać, ale zważywszy na to, że głównymi bohaterami są grabarz i jego kochanka - typuję śmierć kochanki i jej pogrzeb przez grabarza, bo wszak liczba fabularnych pomysłów w zasadzie jest do wyczerpania, a tutaj chyba nie ma innej opcji poza tym, że może tez nie zdarzyć się nic.

13. Iwetta i inne opowiadania (Maupassant Guy de)
Z Iwettą jest ten problem, że jako, że wydana w formacie kieszonkowym - uległa zgubieniu w czasie spaceru z psem.

14. Gilead (Robinson Marilynne) - dla zapoznania stylu typowanej do Nobla.

15. Bieguni (Tokarczuk Olga) - bo zalega proza polskiej pisarki.

16. Sodoma i Gomora (Proust Marcel) Prousta zwalczać trzeba poprzez czytanie.

17. Na wspak (Huysmans Joris-Karl (właśc. Huysmans Charles-Marie-Georges)) wielce sobie ceniony przez Houellebecqa.

18. Mikrotyki (Sołtys Paweł (pseud. Pablopavo))

Użytkownik: margines 20.09.2018 19:16 napisał(a):
Odpowiedź na: Pamiętacie te noworoczne ... | rollo tomasi
„Pamiętamy, pamiętamy” (zabrzmiało, jak „My z bożej łaski”:P wprost z książki i serialu młodzieżowego) - popatrz na to tak, ile jesteś do przodu!:)
Dasz radę:)